glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

skoplje_3 libija pristina77
dodik77 delegacija kongresa Helenaranta trgovina novak33333

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Sajber napad pogodio skoro ceo svet

 

izvor : agencije  foto:

13.05.2017

 

hakeri2

Rusko Ministarstvo unutrašnjih poslova potvrdilo je sinoć da su se i njihovi kompjuteri našli na meti hakerskog napada, ali da su na vreme primenjene zaštitne mere pa je virus blokirao tek manje od jedan odsto kompjutera Ministarstva.

Inače, ranije juče su policijski izvori rekli za Tass da rusko Ministarstvo unutrašnjih poslova nije registrovalo hakerske napade na svoje kompjuterske sisteme, mada je moskovski odsek Minstarstva na svom sajtu objavio "izvinjenje korisnicima zbog mogućih problema usled radova na tehničkom održavanju".

"Odsek Ministarstva za informacione tehnologije i zaštitu informacija prijavio je napad virusom na kompjutere Ministarstva koji koriste Vindous. Zahvaljujući pravovremenim merama, oko 1.000 zaraženih kompjutera, ili manje od jedna odsto kompjutera Ministarstva, bilo je blokirano", rekla je portparolka Ministarstva Irina Volk, prenosi ruska agencija.

Volk je naglasila da serveri Ministarstva nisu zaraženi sajber virusom.

SAJBER NAPADI NA BOLNICE U SVETU IZVEDENI VIRUSOM NSA?

Iza masovnih hakerskih napada uz traženje otkupa, koji su u petak izvedeni na bolnice i kompanije širom Evrope, nazire se navodni procureli sajber virus američke Nacionalne bezbednosne agencije (NSA), tvrdi portal "Politiko" u svom američkom izdanju.

I AFP navodi da su bezbednosni eksperti juče izrazili zabrinutost zbog talasa sajber napada koji se brzi širi po svetu, a u kojem je, izgleda, upotrebljen virus razotkriven u dokumentima koji su procureli iz NSA.

U Španiji je tim za hitan kompjuterski odgovor saopštio da je današnji napad izmenjena verzija virusa "VonaKriptor", koja je bila sadržana u aprilskom onlajn materijalu grupe koja sebe naziva "Šedou brokers" (Posrednici iz senke), a koja je objavila ono za šta tvrdi da su podaci NSA, prenosi "Politiko".

Britanske bolnice bile su juče bile primorane da preusmeravaju pozive upućene Hitnoj pomoći zbog sajber napada izvedenog na celoj teritoriji zemlje uz pomoć softvera koji blokira kompjuter i ne dozvoljava njegovo korišćenje dok se hakerima ne isplati otkup.

AP je preneo navode "NHS Didžitala" (NHS Digital), koji se brine o sajberbezbednosti bolnica, da je napad izveden "softverom za traženje otkupa" pod nazivom "Vona dekriptor" koji zaključava kompjuter i drži ga kao "taoca" dok napadači traže novac da bi on mogao ponovo da proradi.

KASPERSKI LAB: 45.000 POKUŠAJA SAJBER-NAPADA, PRVA NA UDARU RUSIJA

Laboratorija Kasperskog“ zabeležila je u petak oko 45.000 pokušaja hakerskih napada uz pomoć kodiranog programa u 74 zemlje širom sveta, a najveći broj pokušaja ubacivanja sajber-virusa zabeležen je u Rusiji, saopštila je kompanija.

Stručnjaci ove antivirus kompanije analizirali su informacije o zarazama kodiranim programom koji je dobio naziv „Vona kraj“ (WannaCry), s kojim su se 12. maja suočile kompanije u celom svetu.

Za dekodiranje podataka sajber-prestupnici traže da se plati otkup od 600 američkih dolara u kriptovaluti bitkoin“, rekao je predstavnik kompanije.

Bi-Bi-Si je ranije saopštio da su se na udaru masovnog sajber-napada, u kojem se koristi do sada nepoznati „virus-iznuđivač“, našle organizacije u Evropi i Aziji.

Grupa stručnjaka za sejber-bezbednost „Malver hanter tim“ tvrdi da su u napadu najviše stradali serveri na teritoriji Rusije i Tajvana, a pod udarom su se našle i druge zemlje: Velika Britanija, Španija, Italija, Nemačka, Portugalija, Turska, Ukrajina, Kazahstan, Indonezija, Vijetnam, Japan i Filipini.

Novi virus se širi bezumnom brzinom“, naveo je „Malver hanter tim“.

Saopšteno je da virus blokira rad kompjutera, a za uklanjanje blokade traži isplatu u bitkojnima.

Prema informacijama izvora ruskog portala „Gazete“, hakerski napad je pogodio kompjutere priključene na unutrašnje mreže Istražnog komiteta i Ministarstva unutrašnjih poslova Rusije.

Sagovornik izdanja rekao je da virus ne samo što blokira ekran, nego i kodira fajlove na hard disku.

Za obnavljanje rada kompjutera hakeri traže da im se plati 300 dolara u bitkojnima.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Rusije saopštilo je da je zabeležen virusni napad na kompjutere ovog resora, ali da je virus lokalizovan i da se radi na njegovom uništavanju.

Istražni komitet Rusije demantovao je da su njegove resurse napali hakeri.

"Nikakvih hakerskih napada na resurse Istražnog komiteta nije bilo, svi rade u uobičajenom režimu", saopšteno je u tom komitetu.

HAKERI NAPALI SISTEME 40 BOLNICA I KLINIKA U VELIKOJ BRITANIJI

Četrdesetak medicinskih ustanova u Velikoj Britaniji pogođeno je hakerskim napadom, a situaciju prati premijerka zemlje Tereza Mej.

Prema navodima kanala „Skaj njuz“, hakeri su uspeli da upadnu u kompjutere oko 40 bolnica i klinika u Engleskoj i Škotskoj.

Britanska premijerka je potvrdila da je sajber-napad na britanske ustanove deo međunarodnog hakerskog napada.

Uprava Nacionalnog sistema za zaštitu zdravlja u Engleskoj objavila je da situaciju posmatra kao „ozbiljan incident“.

Ministar zdravlja Džeremi Hant dobija informacije od Nacionalnog centra za sajber-bezbednost. Premijerka je, takođe, stalno u toku sa onim što se događa“, rekao je portparol Tereze Mej.

Mnoge operacije i planirani pregledi su odloženi, vozila hitne pomoći se preusmeravaju u bolnice čiji kompjuterski sistemi i dalje rade.

Ranije su mediji saopštili da se na kompjuterima britanskih medicinskih ustanova koje su napali hakeri pojavio zahtev da se uplati 300 dolara.

 

 

 

Prvi softver za klasifikaciju oglasa domaće proizvodnje

Profesori Bogoslovije: Teorija evolucije nema zamenu

Dostižemo udeo od 27 odsto iz obnovljivih izvora energije

Nijedan roditelj nije kažnjen zbog nevakcinisanja dece

VOICE: Oko 2.000 medicinara godišnje ode iz Srbije

Antibiotike unosimo putem hrane, a toga nismo ni svesni

Maloletnicima u Srbiji biće zabranjeno korišćenje solarijuma

Klimatske promene kroz pregovore

Novinari ‒ aktivni učesnici u zaštiti životne sredine

Fizičarka iz Srbije među vikinzima

Zašto je vakcinacija dece važna

Podrška EU razvoju kapaciteta za reagovanje u slučaju poplava

Pronalasci iz Srbije, više za svet manje za nas

Čitav naučni svet na jednom mestu: jubilej Petnice

Novo mesto za trgovinu biomasom u Srbiji

Budućnost biološke terapije u Srbiji

Srbija ispred EU po ekološkim taksama

Iskustvo na projektima!

IT sektor spaja regiju

Prva transplantacija materice kod jednojajčanih bliznakinja u svetu i u Srbiji

Ekološko zakonodavstvo pred izazovom

Uvodi se bežični internet u 40 škola u Srbiji

Kako da zauvek nestanete s društvenih mreža

U Srbiji automobili bez vozača još naučna fantastika?

Baza podataka pomaže u borbi protiv tumora: Indeks Beograd

Zašto ekološke prakse nisu popularne među poljoprivrednicima u Srbiji

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis