glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Porodice: Za zločine u Oluji osuđena samo jedna osoba/Janković: Žrtve operacije Oluja trajno opominju/Antić: Srpskom narodu u regionu stalno se umanjuju prava

izvor : agencije  foto: tanjug                                                                                                                    04.08.2016.

oluja2

 

Porodice: Za zločine u Oluji osuđena samo jedna osoba

BEOGRAD - Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije saopštila je danas da je i nakon 21 godinu od vojno-policijske akcije Oluja, u kojoj je ubijeno preko 1.200 srpskih civila, Hrvatska osudila samo jednu osobu.

U saopštenju ove koordinacije se navodi da Hrvatska Oluju slavi kao pobedu, ali da ona to nije.

"Porodice žrtava podsećaju da je Hrvatska za navedene zločine pravosnažno osudila samo jedno lice, što jasno govori da nije u stanju i ne namerava ozbinjno suditi za ove i sve druge ratne zločine počinjene nad Srbima", navodi se u saopštenju i dodaje da dokle god se zvanična Hrvatska "jasno ne ogradi od zločina počinjenih u akciji Oluja i etničkog čišćenja Srba u toj akciji, ta akcija ima zločinački karakter i daje za pravo svima koji tvrde da je 1991. godina, za Srbe u Hrvatskoj samo nastavak 1941.".

Janković: Žrtve operacije Oluja trajno opominju

BEOGRAD - Zaštitnik građana Saša Janković poručio je danas da žrtve operacije Oluja trajno opominju da zaštita i dobrobit čoveka uvek moraju biti najviša vrednost.

U izjavi dostavljenoj medijima, Janković podseća da je na današnji dan pre 21 godinu počela akcija Oluja u Hrvatskoj, u kojoj je preko 200.000 Srba proterano iz svojih kuća i oduzeta im sva prava.

"U toj operaciji etničkog čišćenja skoro 2000 ljudi je ubijeno, a ostali su lišeni doma, imovine, posla, elementarnog spokoja. Njihova tragedija trajno opominje da zaštita i dobrobit čoveka i građana moraju da budu najviša vrednost i uvek u centru svakog državnog interesa, a da su poštovanje ljudskih prava, te solidarnost među državama i ljudima, jedini osnov za održivu stabilnost i prosperitet našeg regiona, Evrope i sveta", ocenio je zaštitnik građana Saša Janković.

Antić: Srpskom narodu u regionu stalno se umanjuju prava

BEOGRAD - Srpski narod u regionu suočen je sa povećanim pritiscima i stalnim umanjenjem političkih prava, te je neophodna promena zvanične politike Srbije i njena veća ulaganja u projekte, navodi se u osmom izveštaju udruženja građana Napredni klub.

Predsednik kluba istoričar Čedomir Antić kaže da u regionu, u devet susednih i okolnih zemalja živi 1,75 miliona Srba i da je njihov položaj najlošiji u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, a da se napredak u ostvarivanju prava vidi u Rumuniji i Mađarskoj.

On kaže da je u BiH u toku najveća i najorganizovanija kampanja čiji je cilj umanjenje ovlašćenja Republike Srpske, njeno ukidanje i asimilacija srpskog naroda, te da napadi katoličke crkve i islamske zajednice, zvaničnika Bošnjaka i Hrvata nikada nisu bili tako izraženi od završetka rata 1990-ih godina.

Antić dodaje da postoji obrazac iz Vašingtona i Brisela kojima se umanjuju prava garantovana Srbima Dejtonskim sporazuimom, prava u pravosuđu, te da se sada, posle tri godine, objavljuju rezultati popisa stanovništva, a da je cilj da dođe do promene Ustava.

U Hrvatskoj su, naglašava Antić, prava Srba na papiru velika, ali da u praksi nije tako, te da je hrvatsko društvo značajno radikalizovano posle pobede HDZ-a na prošlom izborima.

"Udvostručen je broj incidenata na nacionalnoj osnovi u 2015. godine u odnosu na godinu dana ranije", naglasio je Antić i dodao da je hrvatsko društvo duboko podeljeno, a da se zvaničnici dodvoravaju hrvatskom nacionalizmu.

Prava Srba u Crnoj Gori, kako kaže, dodatno su umanjena tokom prethodnih godina i oni u toj zemlji nemaju pravo nacionalne manjine.

Kako se navodi u izveštaju, Srbima u Makedoniji kolektivna prava stagniraju, dok su verski i dalje osporeni od strane države, dok je na Kosovu srpski narod i dalje obespravljen, ugrožena su njegova kulturna i prosvetna prava, a česti su i napadi na Srbe.

U Albaniji i Sloveniji srpski narod nema status nacinalne manjine, dok je napredak u ostvarivanju prava primetan samo u Rumuniji i Mađarskoj gde su Srbi stara dijaspora.

"Ne vidim da će biti promene u pravima Srba u regionu ukoliko se ne promeni zvanična politika Srbije. Srbija ima ustavnu obavezu da štiti Srbe u regionu i dijasporu uopšte", rekao je Antić i dodao da se moraju povećati izdvajanja za finansiranje Srba u regionu.

On kao primer velikih ulaganja naveo Hrvatsku koja izdvaja velika sredstva za projekte Hrvata u Bosni ili Mađarsku za projekte Mađara na severu Srbije.

 

 

 

I Hrvatska i kandidati za EU moraju poštovati načela Unije/Vulin: Srbija nije kriva za zategnute odnose sa Hrvatskom

Da li su pojedinačni slučajevi važni za EU?

Tribunal: Srbija da promeni zakon i ispuni obaveze saradnje/Ljajić: Neuobičajen zahtev Haga, pritisak na Srbiju

Vučić: U Hrvatskoj se vodi ogoljena antisrpska politika

Selaković: Utvrdićemo istinu o paljenju ambasade Nemačke/Krihbaum: Pohapsite napadače na ambasadu ili ništa od Evrope

Izetbegović u Novom Pazaru: I Vučić i Nikolić idu u Banjaluku

Migranti na Horgošu prekinuli štrajk glađu/Fico: Apsolutna veza migracija i terorizma/Đurović: Hitno rešiti problem dece migranata

Većina u Srbiji za nastavak evrointegracija, otpor mladih

Protestna nota Hrvatskoj zbog poništenja presude Stepincu

FHP: Tužilaštvo u službi zaštite institucija od odgovornosti

Oko 130 imigranata štrajkuje gladju kod Horgoša/Vulin: U Srbiji trenutno blizu 3.000 migranata

Zahtevi za zamrzavanje proširenja EU

Pastor obećao mobilizaciju glasača za referendum u Mađarskoj

Đorđević: Vojska i policija uspešno obezbeđuje granice/"Marš nade”: Izbeglice od Novog Sada ka mađarskoj granici nastavile vozom

Ne želim vladu protiv koje bih sam bio, ne zanimaju me predsednički izbori

Mađarsko-srpska granica: Vraćeno 1.094 migranta/Vulin: Odsustvo jedinstvenog rešenja za migrantsku krizu/Grupa migranata u Beogradu štrajkuje glađu

Nasufović: Neozibljan stav IZ BiH onemogućio pomirenje

Policija presekla dva kanala krijumčarenja migranata/Bakondi: Raste migratorni pritisak na mađarsko-srpsku granicu

Sve udaljenija istina o smrti Dade Vujasinović

Srbija otvorila 4 od 35 poglavlja sa EU

Stefanović: Više od 1.500 uhapšeno zbog krijumčarenja/Mađarska: Tuča migranata u prihvatnom centru blizu granice

Drašković: Nema vladavine prava sa ovim službama bezbednosti

Moro: Među poginulima nema Srba; Vučić: Pomoć u borbi protiv terorizma

EU: Poglavlja 23 i 24 kamen temeljac u pregovorima sa Srbijom

Mekalister: Otvaranje zasluženo, Dačić: Pretnje nisu svrsishodne

Peti protest protiv fantomki: Šetnja do 'mesta zločina'

Vučić: Jedini ozbiljni problem migrantska kriza, Vlada na vreme

Jačanje međusobnog poverenja Srbije i Crne Gore

HRV: Mađarska tuče migrante i vraća ih u Srbiju/Austrija pomaže Mađarskoj u obezbeđivanju granice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert