glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

EU: Poglavlja 23 i 24 kamen temeljac u pregovorima sa Srbijom

izvor : euractiv  foto:                                                                                                                       15.07.2016.

brisel

Poglavlja 23 i 24 koja se 18. jula otvaraju u Briselu predstavljaju "kamene temeljce" u pregovorima Srbije o članstvu sa Evropskom unijom, stavili su do znanja izvori Saveta ministara EU koji očekuju dolazak srpskog premijera Aleksandra Vučića i ministara Ivice Dačića i Jadranke Joksimović. Zvaničnici EU su novinarima 15. jula rekli da će ova poglavlja, koja se tiču pravosuđa i osnovnih prava, kao i pravde, sloboda i bezbednosti, biti otvorena na međuvladinoj konferenciji EU-Srbija, a delegaciju Unije će predvoditi Miroslav Lajčak, šef diplomatije Slovačke, predsedavajuće EU.

Na međuvladinoj konferenciji će učestvovati i evropski komesar za proširenje Johanes Han.

Slovačka je u program vođenja poslova Unije tokom idućih šest meseci među prioritete stavila nastavak politike ulaska u članstvo zemalja Zapadnog Balkana.

Ministar Lajčak je u Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta naglasio da je "proširenje najefikasnije oruđe za podsticanje reformi i nema razloga da se oslabi ta moć preobražaja" u zemljama koje se pripremaju za članstvo u Uniji.

Poglavljima 23 i 24, koja se tiču vladavine prava, nezavisnosti pravosuđa i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, EU još od pregovora o članstvu s Crnom Gorom daje potpunu prednost i njihovo okončanje i primenu postavlja kao uslov za dovršetak svih ostalih poglavlja.

Zato su praktično sve članice Unije, a jedino se protivila Hrvatska, tražile da se ta poglavlja u pregovorima sa Beogradom otvore već u junu. Vlada u Zagrebu je, međutim, to blokirala i tek na zasedanju šefova diplomatija EU krajem juna ipak je usaglašena pregovaračka pozicija svih 28 članica Unije za otvaranje pregovora o ovim ključnim poglavljima sa Srbijom.

Hrvatska vlada u ostavci je konačno prihvatila suštinske primedbe ostalih članica Unije, uključujući snažan pritisak Nemačke i Holandije, a to je da se u pregovaračke stavove i pregovore o poglavljima 23 i 24 nikako ne mogu naknadno uključivati teme koje su bilateralne i ne tiču se "pravne tekovine" EU, evropskih propisa i zakona vezanih za vladavinu prava, pravosuđe i osnovne slobode.

Tehnički šef hrvatske diplomatije Miro Kovač je 14. jula ponovo izneo tvrdnju da su svi hrvatski zahtevi ugrađeni u pregovarački stav EU i naveo da Srbija neće moći da okonča pregovore s Unijom dok to ne bude ispunjeno.

Reč je, pre svega, o traženju Zagreba da Srbija promeni zakon o regionalnoj nadležnosti srpskog suda za ratne zločine, iako skoro istovetne zakone o univerzalnosti pravosudne nadležnosti za ratne zločine ima i jedanaest država EU.

Pregovaračka pozicija EU je donekle i ne bitno izmenjena da bi se zadovoljile i tražnje Zagreba i u tom dokumentu stoji da se od Srbije prevashodno očekuju opipljivi rezultati u reformi pravosuđa, suzbijanju korupcije, zaštiti manjinskih prava i jačanju uloge ombudsmana i svih nezavisnih ustanova.

Među merilima se ne pominju zahtevi Hrvatske da se menja nadležnost srpskog suda za ratne zločine, već se jedino navodi da "Srbija treba da sarađuje sa susedima u pravosudnim postupcima za ratne zločine, uz izbegavanje sukoba nadležnosti", kao i da se u tome mora postupati na "nediskriminatorni način".

Jedan hrvatski zahtev se ticao i odštete koju Zagreb traži od Srbije za žrtve ratnih zločina, a u pregovaračkom stavu EU se kaže da Beograd treba da predusretljivo sarađuje sa susednim državama u utvrđivanju sudbine lica za koje se smatra da su stradala u ratnim sukobima.

Šef tima Srbije za vođenje pregovora o pristupanju EU Tanja Miščević je uoči otvaranja poglavlja 23 i 24 izjavila da je za Srbiju na putu EU integracija neverovatno važna stvar to što, kao nikada do sada, ima snažnu podršku Nemačke.

I, kako je rekla, Nemačka će insistirati na kredibilitetu procesa što je važno za Srbiju, jer je sve što se radi važno zbog unutrašnjih reformi koje će zemlju dovesti do EU.

"Otvaranjem poglavlja dokazujemo kredibilitet, da se svi akcioni planovi, sve mere koju su predviđene, sve aktivnosti koje je uradila država sa civilnim društvom ozbiljno sprovode. Da smo ozbiljni, pokazao je i izveštaj naših kolega koje prate akcioni plan za poglavlje 23, koji je pokazao da je 80% mera sprovedeno", naglasila je Tanja Miščević.

 

 

 

Mekalister: Otvaranje zasluženo, Dačić: Pretnje nisu svrsishodne

Peti protest protiv fantomki: Šetnja do 'mesta zločina'

Vučić: Jedini ozbiljni problem migrantska kriza, Vlada na vreme

Jačanje međusobnog poverenja Srbije i Crne Gore

HRV: Mađarska tuče migrante i vraća ih u Srbiju/Austrija pomaže Mađarskoj u obezbeđivanju granice

Jeremić: Imam plan za promene UN

Predizborna kampanja finansirana uglavnom iz budžeta

Preminuo Goran Hadžić

Nuland u Beogradu: Srbija ne mora da bira između Rusije i Amerike

Istraga EU i o ceni srpskog čelika

Tužilaštvo: Još traje predistražni postupak u slučaju Savamala

Na granici sa Mađarskom oko 700 migranata

Ivanišević: Neophodan jedinstveni dogovor o migrantima/U porastu krijumčarenje migranata

Pogoršanje položaja izbeglica na granici Srbije i Mađarske

Mogući alternativni putevi za migrante preko Balkana?/ Beč i Budimpešta okončali "granični rat"

Vreme je za političku uniju stranaka demokratske gradjanske orijentacije

Zeleno svetlo: Komitet EU usvojio poziciju za otvaranje poglavlja

Čija je državna 'Politika'?

Saglasnost za poglavlja: Pred Srbijom još teži put

Brkić: Ćuruviju ubio član JSO Luka Pejović

Medijametar: Vučiću posvećana trećina naslovnih strana

Strože antimigranske mere Vlade Mađarske/Mađarska: Referendum o migrantskim kvotama 2. oktobra

19. jula Srbija otvara poglavlja 23 i 24

Velika Britanija spremna za otvaranje poglavlja 23/Han: Brexit ne znači kraj procesa širenja EU/Repčekova: Srbija se nije odazvala neformalnim sastancima sa zemljama kandidatima

Forum lidera zapadnog Balkana u Parizu, Vučić i sa Hanom i Mogerini

U Srbiji trenutno 538 migranata, na Horgošu i Kelebiji ne više od 200/Sprečiti nekontrolisanu migraciju/Zbog ilegalnog prelaska granice sud u Mađarskoj osudio 10 migranata

SAD: Srbija ne ispunjava potpuno standarde, ali čini napore

Srbija uradila sve, ispunjeno 80 odsto dospelih obaveza/Lazarević: Za pristupanje Srbije najpovoljniji brz izlazak Britanije

EU odložila otvaranje poglavlja sa Srbijom, otvorila sa Turskom

Beograd: Bez istrage o padu helikoptera

EU: Bez odluke o otvaranju poglavlja 23 i 24

Strategija EU: Politika proširenja ulaganje u bezbednost

Vučić: Nema referenduma, nastavljamo evropski put

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert