glavniBanner

 

 


www stranac.net
 

 

 

Odnos Srbije i rasejanja narušava semantički šum

izvor: agencije,  foto: rts                                                                                                  23.06.2015.

naucni skup nis

Jubilej Univerziteta poslužio je tako većoj aktuelizaciji ove teme, koja je privukla intelektualce iz Srbije i zemalja regiona, među kojima su bili i oni sa nemalim stažom života i rada u dijaspori. Šestosatna prezentacija autora prethodno prihvaćenih radova od strane Programskog odbora Centra SANU i Univerziteta u Nišu, praćena diskusijom, završena je korisnim zaključcima i apelima nadležnim institucijama da se odliv mozgova, ukoliko već ne može da se spreči, sistematski iskoristi.

Autor ovog članka, sa iskustvom stečenim u Kancelariji za saradnju sa dijasporom Grada Niša, najpoznatijoj po elektronskom servisu Virtuelni matičar za dijasporu i kursevima srpskog jezika preko Skajpa za omladinu iz rasejanja, predstavio se na Konferenciji radom "Komunikacija kao determinanta kohezije matice i dijaspore", koji je napisao sa dr Vladetom Radovićem, profesorom Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu, nekada novinarom i urednikom RTS-a.

Kroz pomenuti rad, odnos matične države i dijaspore prikazan je kao makrokomunikacijski čin između dva komunikacijska polja povezana komunikacijskim kanalima: državnim institucijama, crkvom, udruženjima Srba, medijima, pojedincima. Komunikacija među tim poljima često se prekida distorzijom i semantičkim šumovima zbog upotrebe različitih kodova, osnovnih jedinica komunikacije. Jednostavnije rečeno, država ne prepoznaje poruke koje joj pripadnici emigracije šalju, institucije su neme, udruženja Srba neumrežena, u medijima dijaspore i Srba u regionu je sve manje korisnih, autentičnih i nepreuzetih sadržaja. Spas su pojedinci i univerzitetske mreže alumnista, jer situacija je alarmantna.

Prema Popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u Republici Srbiji iz 2011. godine, od 7.186.862 stanovnika Srbije (bez Kosova i Metohije), 19,7% (1.416.389) čine mladi od 20 do 34 godine starosti, što je sličan starosni opseg korišćen u istraživanju Kancelarije za saradnju sa dijasporom Grada Niša iz 2014, na osnovu kog 78% mladih želi da napusti maticu.

Odliv i traćenje mozgova Srbije se po ugledu na zemlje koje su iskoristile taj fenomen mora pretvoriti u priliv ili u transnacionalnu cirkulaciju mozgova, a do pročišćenja komunikacijskih kanala za bolji protok među dva komunikacijska polja, domicilnog i, uslovno rečeno, novodomicilnog može doći većom institucionalizacijom pitanja dijaspore i strateškim pristupom ovom ozbiljnom problemu.

Radovi učesnika konferencije Odliv mozgova: uzroci i posledice po nacionalni razvoj i identitet postaće dostupni javnosti nakon 15. septembra 2015. godine, u zborniku radova koji će objaviti Centar za naučnoistraživački rad Srpske akademije nauka i umetnosti i Univerziteta u Nišu.

 

 

Srbija treća po broju zahteva za azil u Nemačkoj

Značajno iskustvo lekara iz dijaspore za zdravstvo u Srbiji

Izložba srpskih ikona iz kolekcije GMS u Peruđi

U 57 zemalja srpske interese zastupa 70 počasnih konzula

Konkurs za praksu novinara srpskih medija iz regiona

Azilanti moraju kući

Poklon knjige bibliotekama Srba u dijaspori

Pariz: Osnovan odbor za spas "Prosvete"

Konkurs za nastavnike dopunskih škola, u budžetu milion evra

Program za rešavanje stambenih pitanja izbeglica

Dačić: Ove godine biće postavljena 34 ambasadora

Mikiju ponudjeno mesto ambasadora ?

Ima li Srba u Albaniji i koliko, mimo zvaničnih podataka

Konkurs za dopisnike iz dijaspore

Mandati dijaspori i manjinama

U Rusiji radi između 10.000 i 15.000 radnika iz Srbije

Sukcesija SFRJ: I BiH čeka svoj deo od 110 miliona $

Ugrožen srpski jezik u dijaspori

Aleksandar Čotrić: Zaboravljena dijaspora

Dijaspora nema adresu u matici

Ambasadori će davati izjave po volji

Bezvizni režim za gradjane Kosova samo san

Master program za studente iz rasejanja

Javno mnjenje o pitanjima dijaspore

Na radu u inostranstvu 4,2% građana Srbije

Izbeglice – od kulture dobrodošlice, do kulture straha

Kako je rangiran srpski pasoš

Podela diplomatskih nekretnina ovog proleća

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert