glavniBanner

 

 


www stranac.net
 

 

 

Podela diplomatskih nekretnina ovog proleća

izvor: agencije                                                                                                    06.04.2015.

Ambasada Srbije u Parizu

SARAJEVO - Sastanak Zajedničkog odbora za sukcesiju trebalo bi do juna da bude održan u Skoplju, kako bi predstavnici bivših jugoslovenskih republika dogovorili podelu 51 preostale diplomatske nekretnine širom sveta, ukupne vrednosti veće od 110 miliona dolara, potvrđeno je "Nezavisnim novinama" u Ministarstvu spoljnih poslova Bosne i Hercegovine.

"Planirano je da Makedonija zakaže termin narednog sastanka Zajedničke komisije za raspodelu diplomatsko-konzularne imovine bivše SFRJ, osnovane aneksom Sporazuma o pitanjima sukcesije, ali tačan termin održavanja sastanka još nije određen", izjavio je načelnik Kancelarije za odnose s javnosću tog ministrastva Nebojša Regoje.

Bosna i Hercegovina, kao i ostale zainteresovane strane, navodi banjalučki dnevnik, saglasna je da je potrebno nastaviti proces raspodele neraspodeljene imovine bivše SFR Jugoslavije.

Dosadašnji predstavnik BiH u Zajedničkoj komisiji je bio bivši ministar spoljnih poslova BiH Zlatko Lagumdžija, pa bi Savet ministara uskoro trebalo da imenuje novog bosanskohercegovačkog predstavnika u toj komisiji.

Predviđeni sastanak trebalo bi da sledi dogovor postignut 2012. u Zagrebu na kojem je, između ostalog, postignut dogovor o daljoj proceduri za prodaju objekata rezidencije u Njujorku i zgrade ambasade bivše SFRJ u Bonu.Ti objekti bi bili predmet prodaje u predstojećem procesu, a nakon prodaje bi bila izvršena podela novca.

Od ukupno 123 diplomatske nekretnine, pišu "Nezavisne", do sada su raspodeljena 72 objekta, pri čemu je Srbiji pripalo 30 ambasada, rezidencija i stanova, i ona potražuje skoro 40 odsto od ukupne imovine, odnosno 43,6 miliona dolara.

Hrvatskoj je do sada pripalo 18 objekata, Sloveniji i BiH po deset, a Makedoniji četiri.

"Do sada je Ministarstvo spoljnih poslova BiH preuzelo i uknjižilo kao vlasništvo Bosne i Hercegovine, na osnovu sukcesije, rezidenciju u Mađarskoj, zgradu ambasada u Kanadi, Norveškoj i Velikoj Britaniji, kao i kuću u Vašingtonu, a proces je u toku i u Beču i Madridu," precizirao je Regoje.

Ambasade BiH u Londonu, Otavi i Oslu su sada smeštene u zgradama koje su vlasništvo BiH, dok je za kuću u Vašingtonu data saglasnost Saveta ministara BiH o postupku prodaje objekta.

Regoje podseća da je ustanovljena vrednost imovine ranije i da ona nije statična, jer je kao i u svakom drugom slučaju određuju tržišne okolnosti.

Kada je reč o primopredaji imovine u Ankari koja je pripala BiH, ona još nije izvršena jer se čeka razgraničenje zemljišta na kojem se nalaze i objekti koji su pripali Srbiji.

Od ostalih nekretnina, BiH su pripale i zgrade ambasada u Najrobiju (Kenija), čija je procenjena vrednost 1,6 miliona dolara, u Alžiru (Alžir) procenjene vrednosti 0,6 miliona dolara deli sa Slovenijom, dok bi 0,330 miliona dolara BiH trebalo pripasti od ambasade, rezidencije i konzulata u Kairu (Egipat) koji su dodeljeni Srbiji, uz obavezu da obešteti države naslednice za njihov srazmeran udeo u toj geografskoj regiji.

 

 

S pasošem BiH bez vize u 95 država

Srbiji od ambasada 106 miliona dolara

Ilegalna migracija - problem cijelog regiona

Učenje srpskog jezika u inostranstvu

BiH uvodi pojačane mere nadzora nad strancima

O izbornom pravu i dijaspori

Ambasador BiH u Srbiji podneo ostavku

Forum „Srbija u Beču”: Investitorima najbolji uslovi

Goranu Petroviću mesto konzula u Rijeci

Srbija kuburi sa ambasadorima?

Dve decenije Saveza srpskih društava Slovenije

Vasiljević: Najveći broj građana azil traži u Nemačkoj

Stefanović i Konjević o otvaranju novih graničnih prelaza

Čotrić: Formiraćemo bazu svih medija u dijaspori

U narednim mesecima 20 novih ambasadora

Bez dogovora sa komšijama, svakom svoje ambasade

Kako do bolje medijske saradnje dijaspore i matice

Hrvatska uvodi vize za građane BiH!?

Kako poboljšati informisanost dijaspore

Slovenija magnet za radnike iz BiH

Građani Srbije najčešće traže boravak u Austriji

Za koktele u ambasadama do 30.000 evra

Biseri srpske arhitekture pred bečkom publikom

Izbor ambasadora: Ilić ne putuje u Berlin

Rasejanje dalo 250.000 evra za poplavljene u RS

Izbeglice da se evidentiraju za stambeno zbrinjavanje

Počasni konzulat Austrije u Nišu

Sa Kosova raste broj azilanata, iz Srbije blago opada

Na sajmu "Prodekspo 2015" u Moskvi 39 firmi iz Srbije

Dobrodošli na četvrti BaNeFF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert