glavniBanner

 

 


www stranac.net
 

 

 

U Rusiji radi između 10.000 i 15.000 radnika iz Srbije

izvor: agencije, foto: tanjug                                                                                                     21.05.2015.

radnici rusija

BEOGRAD - U toku prošle godine oko 15.000 građana Srbije dobilo je mogućnost za radni angažman u Rusiji, a u toku je izrada Međudržavnog sporazuma za zapošljavanje kojim će se precizinije urediti oblast radnih odnosa, izjavila je danas šef Konzularnog odeljenja ruske ambasade u Srbiji Viktorija Vostrecova.

Ona je na predstavljanju brošure o obavezama legalnog zapošljavanja u Rusiji, pod nazivom "Kako da se zaposliš u Ruskoj Federaciji" koju je pripremio Sindikat  radnika građevinarstva i industrije građevinskog materijala Srbije rekla da je velika većina poslodavaca odgovorna i da poštuje propise prilikom anagažovanja radnika.

Kako je kazala, ponekad se desi da radnici poveruju neodgovornim pojedinicma koji krše propise.

Ona je navela da je u 2014. godini izdato je 15.000 viza od kojih su 8.000 radne vize i još približno toliko poslovne vize.

"Drago nam je da postoji interesovanje radnika iz Srbije da rade na teritoriji Ruske federacije gde su cenjeni kao visoko profesionalni radnici, a i bliski smo po mentalitetu", rekla je Vostrecova.

Velika većina srpskih poslodavaca je odgovorna i radi sve kako treba kada su u pitanju procedure, rekla je ona navodeći da se dešava da radnici ponekad poveruju pojedincima koji žele da posluju nelegalno.

Vostrecova je je navela da se Ambasada RF uključila u izradu brošure kako bi se radnici informisali o tome kako mogu legalno da se zaposle.

Ona je navela da između 10.000 i 15 .000 radnika iz Srbije trenutno radi u Rusiji, budući da mnogi posle dobijanja radne vize mogu da sklope ugovor sa poslodavcem i ostanu još da rade.

Na pitanje da li postoje podaci koliko njih radi nelegalno u Rusiji, ona je kazala da ambasada ne raspolaže tim podacima, "ali je to mala brojka, i sasvim sigurno se ne radi o hiljadama ljudi".

Ona je kazala da je važno da radnici i njihove porodice koje odlaze u Rusiju imaju kontakt telefone, koji su navedeni i u brošuri, a putem kojih se mogu raspitati o svojim najbližima, kao i da bi radnici mogli da provere svoja prava ili  prijave ukoliko imaju neki problem.

Vostrecova je navela da su nadležni državni organi u Rusiji tragediju koja se dogodila na poluostrvu Jamal gde je nastradalo šest srpskih radnika veoma ozbiljno uzeli u obzir i da je razmatraju.

Potpisivanje sporazuma, kazala je, doprinelo bi stvaranju boljeg pravnog okvira u toj oblasti, i na tome se radi, rekla je Vostrecova.

  Predsednik Sindikata radnika građevinarstva i industrije građevinskog materijala Srbije Duško Vuković rekao je da je taj sindikat zbog pogibije naših radnika na poluostrvu Jamal organizovao kampanju koju sprovode svi sindikati iz oblasti građevinarstva o pružanju informacija radnicima kako legalno i pravilno mogu da dobiju radne vize u pojedinim zemljama.

U okviru kampanje načinjena je kratka brošura o obavezama legalnog zapošljavanja u Ruskoj Federaciji.

U pripremi i izradi brošure, veliku pomoć pružilo nam je i Konzularno odeljenje Ambasade Ruske Federacije u Beogradu, rekao je on  i podsetio na primer građevinskih  kompanija koje godinama uspešno izvode investicione radove u Rusiji i imaju društveno odgovornu praksu i veliko iskustvo prilikom upućivanja radnika -"Jedinstvo" Sevojno, "Putevi Užice", "Mostogradnja" Beograd i "Energoprojekt" Beograd.

   Brošura bi, kako je kazao, trebalo da posluži radnicima da se informišu pod kojim uslovima i šta je potrebno da bi legalno radili u Rusiji kako ne bi podlegli prevarama i lažnim obećanjima.

 Kako je rečeno, kampanja će biti nastavljena i u drugim gradovima, kao i na beogradskom aerodromu gde će u vreme kada su planirani letovi za Moskvu i druge ruske gradove biti podeljena putnicima.

Brošure će moći da se dobiju i u prostorijama ruske ambasade.

Vuković je kazao da je primetno da se radnici obraćaju tek kada zapadnu u problem i nevolje.

Direktor Inspektorata za rad Bojan Jocić naveo je da je ovakva incijativa veoma bitna kako bi se preventivno delovalo i uticalo na svest poslodavaca i radnici informišu o tome kako da ostvare svoje pravo.

 "Uglavnom se radnici obraćaju kada dođe do problema, pa je važno da zajednički učestvujemo u ovoj akciji kako bi bilo što manje situacija loših po radnike", kazao je Jocić.

 

 

Sukcesija SFRJ: I BiH čeka svoj deo od 110 miliona $

Ugrožen srpski jezik u dijaspori

Aleksandar Čotrić: Zaboravljena dijaspora

Dijaspora nema adresu u matici

Ambasadori će davati izjave po volji

Bezvizni režim za gradjane Kosova samo san

Master program za studente iz rasejanja

Javno mnjenje o pitanjima dijaspore

Na radu u inostranstvu 4,2% građana Srbije

Izbeglice – od kulture dobrodošlice, do kulture straha

Kako je rangiran srpski pasoš

Podela diplomatskih nekretnina ovog proleća

S pasošem BiH bez vize u 95 država

Srbiji od ambasada 106 miliona dolara

Ilegalna migracija - problem cijelog regiona

Učenje srpskog jezika u inostranstvu

BiH uvodi pojačane mere nadzora nad strancima

O izbornom pravu i dijaspori

Ambasador BiH u Srbiji podneo ostavku

Forum „Srbija u Beču”: Investitorima najbolji uslovi

Goranu Petroviću mesto konzula u Rijeci

Srbija kuburi sa ambasadorima?

Dve decenije Saveza srpskih društava Slovenije

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert