ivanic1 zgrada_opstine granica sobajic novak000000 Udovicic 11

Može li sportska 2018. godina biti uspešnija od prethodne?

izvor: rts foto:                                                                                                                     03.01.2018

srbija1111

Nikada Srbija, kao samostalna država, nije imala ovako uspešnu postolimpijsku godinu. Brojne medalje i uspesi na svetskim i evropskim šampionatima predstavljaju rezultat za ponos.

Prvi mesec u godini počeo je trijumfom Novaka Đokovića u Dohi. U finalu je pobedio Endija Marija sa 2:1 u setovima.

U martu je Ivana Španović postavila nacionalni rekord u skoku udalj. Na Dvoranskom evropskom prvenstvu u Beogradu ostvarila je rezultat od 7,24 metra, što joj je donelo zlatno odličje i treći rezultat svih vremena.

Na Evropskom prvenstvu vazdušnim oružjem u Mariboru blistali su strelci. Ostvarili su najveći uspeh još od prvog kontinentalnog šampionata 1955. godine. Osvojili su sedam medalja: četiri zlata, dva srebra i jednu bronzu. Najuspešnija je bila Zorana Arunović sa čak tri najviša postolja.

April je obeležio džudista Aleksandar Kukolj. Sa Evropskog prvenstva u Varšavi doneo je Srbiji titulu u kategoriji do 90 kilograma.

Maj je bio mesec za pamćenje.

U novom olimpijskom sportu, karateu, Jovana Preković je postala prvakinja Evrope u Turskoj. Srebro je zaslužio Marko Antić, a bronzu su uzeli Slobodan Mitević i Sanja Cvrkut.

Novi Sad je bio domaćin kontinentalnog prvenstva u rvanju. Kristijan Fris je u finalu savladao Bugarina Angelova i postao najbolji u kategoriji do 59 kilograma. Davor Štefanek domogao se vicešampionske titule, dok je Aleksandar Maksimović upotpunio uspeh bronzom u neolimpijskoj težinskoj kategoriji do 71 kilograma.

Na Svetskom kupu u veslanju u Beogradu Miloš Vasić i Nenad Beđik bili su drugi u dvojcu bez kormilara, a Marko Marjanović treći u skifu. Vasić i Beđik su, potom, na šampionatu Evrope u Češkoj osvojili i bronzano odličje.

Seriju dobrih rezultata nastavili su i u junu, na Svetskom kupu u Poznanju, kada su kroz cilj prošli kao drugoplasirana posada.

U basketu "3 na 3", Srbija je odbranila titulu šampiona sveta u Nantu. Dušan Domović Bulut, Dejan Majstorović, Marko Savić i Marko Ždero savladali su u finalu Holandiju.

Milica Mandić i Vanja Stanković postale su prvakinje sveta u taekvondu u Republici Koreji.

Vaterpolisti Srbije, peti put zaredom, odbranili su titulu u Svetskoj ligi. U finalnom meču u Rusiji pobedili su Italiju.

Na Adi Ciganliji održan je Svetski kup u kajaku. Naš ženski četverac zauzeo je treće mesto u trci na 500 metara.

Strelci su na Svetskom kupu u Gabali osvojili zlato, srebro i bronzu. Zatim su u julu, na šampionatu Evrope u gađanju malokalibarskim oružjem u Bakuu, Mikić, Grbić i Petrov ekipno bili najbolji, uz jednu Mikecovu srebrnu medalju u pojedinačnoj konkurenciji.

Vaterpolisti Srbije ponovo su se našli u centru pažnje. Na prvenstvu sveta u Budimpešti pobedili su Grčku u borbi za bronzu.

Novak Đoković je na travnatim terenima Istborna, u finalu nadigrao Gaela Monfisa sa 2:0. Bila je to njegova druga titula u sezoni, a 68. u karijeri.

Ivana Španović vratila se sa Dijamantskih turnira u Lozani i Londonu donevši zlatnu i srebrnu medalju.

Kajakaši Marko Tomićević i Milenko Zorić postali su vicešampioni Evrope na šampionatu u Plovdivu. Na upola kraćoj deonici, Dejan Pajić i Ervin Holpert bili su drugi, a Marko Dragosavljević je u sprintu osvojio bronzu.

U avgustu su nas obradovale odbojkašice Srbije trećim mestom u Gran-priju. U utakmici za bronzu u Nanđingu, savladale su domaću selekciju Kine sa 3:1.

Saša Gejo pamtiće šampionat u Nemačkoj po zlatnoj medalji u sportskom penjanju, sportu koji će se pojaviti na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Rvač Viktor Nemeš postao je najbolji na planeti. Na Svetskom prvenstvu u Parizu dominirao je u kategoriji do 75 kilograma.

Kajakaši Tomićević i Zorić tempirali su formu za najvažnije takmičenje u sezoni – postali su prvaci sveta u češkim Račicama. Treći su kroz cilj prošli Marko Novaković i Nebojša Grujić u dvosedu na 200 metara, isto kao i Milica Starović.

Ivana Španović nije osvojila odličje na Svetskom prvenstvu u Londonu, ali je moramo pomenuti. Zbog broja koji se otkačio i ostavio jedva vidljiv trag u pesku, morala je da se zadovolji četvrtim mestom, iako je imala skok za medalju.

U septembru je, ipak, odbranila zlato u Dijamantskoj ligi.

Odbojkaši Srbije šampionat Evrope u Varšavi počeli su pobedom nad domaćinom Poljskom, pred rekordnih 65.407 gledalaca. Takmičenje su završili u Krakovu, pobedom nad Belgijom u meču za bronzu.

Džudista Nemanja Majdov doneo je Srbiji, posle 37 godina, zlato na Svetskom prvenstvu u Budimpešti, na spektakularan način. Samo u jednom danu savladao je sedam protivnika na putu do svetske titule.

Košarkaši Srbije napravili su čudo na šampionatu Evrope u Istanbulu. Stigli su do finala, iako selektor Aleksandar Đorđević nije mogao da računa na čak osam igrača, a tokom takmičenja povredila su se još dvojica. Pored svega, zauzeli su drugo mesto na šampionatu, posle Slovenije.

U oktobru su se istakle odbojkašice Srbije. Na prvenstvo Evrope u Azerbejdžanu otputovale su posle brojnih povreda, ali im to nije smetalo da pobede sve protivnice. Postale su šampionke nakon pobede nad Holandijom od 3:1.

Pažnju javnosti privukla je i džudistkinja Milica Nikolić, srebrnim medaljama na Gran-priju u Taškentu i Zagrebu, kao i Grend slemu u Abu Dabiju.

Strelci su ponovo oduševili sa dva zlata, srebrom i bronzom u finalu Svetskog kupa u Nju Delhiju.

U novembru je Jovana Preković krunisala karate sezonu trijumfom na Svetskom kupu A serije u Okinavi.

Milica Mandić i Nađa Savković donele su novu radost u decembru. Na šampionatu Evrope u taekvondu u Sofiji, Milica je osvojila srebro, a Nađa bronzanu medalju.

Plivač Sebastijan Sabo mnoge je iznenadio trećim mestom na Evropskom prvenstvu u malim bazenima u Kopenhagenu.

Kad se svemu ovome doda uspeh i plasman srpske fudbalske reprezentacije Srbije na šampionat sveta, kao i brojna odličja sportista u mlađim kategorijama, jasno je da ćemo 2017. godinu pamtiti po fantastičim rezultatima.

Udovičić: Godina rekorda, ali granice mi postavljamo

Deset najvažnijih sportskih događaja u Srbiji u 2017. godini

Sportisti zatražili obavezujuće uputstvo od Vlade u vezi nastupa na istim takmičenjima sa Kosovom

Najslabije u najvažnijem meču

Srbija kao prva u osmini finala SP: Protiv Crne Gore za četvrtfinale

Sjajne Srpkinje u poslednjim sekundama prepustile bod Holandiji na SP

SP: Cvijićeva donela bod rukometašicama protiv Nemačke/Obradović zadovoljan

Srpkinje rutinski protiv Kameruna za osminu finala

MOS o dopunama i izmenama uredbe o nacionalnim priznanjima i nagradama: Jednaka prava za sve nosioce

Zlatne odbojkašice - Srbija šampion Evrope/Terzić za 15 godina od Srbije stvorio velesilu

EP: Terzić zadovoljan igrom i plasmanom u polufinale/Odbojkašice Srbije u polufinalu Evropskog prvenstva

EP u odbojci: Tri utakmice, tri pobede Srbije- sledi četvrtfinale

Nova pobeda odbojkašica Srbije, pala i Holandija

Srbija pobedom počela nastup na EP-u

Odbojkaši Srbije: Zaslužili smo medalju/Odbojkaši osvojili bronzu na Evropskom prvenstvu/Grbić ponosan na igrače: Smogli su snage da se vrate