glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

balkan2 migranti savamala4
kuburovic han Kominterna minhenska konferencija janko5

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Korupcija i političari glavne pretnje – istraživanje

 

izvor : euractiv  foto:

14.02.2017.

 

eu_nezaposlenost3

Građani Srbije kao najveću pretnju za unutrašnju bezbednost smatraju korupciju i kriminal, kao i ponašanje političara i lošu vlast, a skoro svaki drugi smatra da vlast nije uopšte ozbiljna u borbi protiv korupcije, pokazalo je danas predstavljeno istraživanje Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP). Iako većinom nisu voljni da prihvate nezavisnost Kosova, građani ne smatraju da je rat dobro rešenje da se ono zadrži u okviru Srbije.


Istraživanje sprovedeno pre mesec dana pokazalo je da više od polovine građana smatra da je nacionalna bezbednost Srbije ugrožena, s tim što 15% smatra da je veoma ugrožena, 42% veruje da je ugrožena donekle, dok trećina misli da je ugrožena u maloj meri, a 13% ne zna. Najveća pretnja za unutrašnju bezbednost po mišljenju građana Srbije su korupcija i kriminal (35%), i ponašanje političara i loša vlast (31%), dok su neki od drugih odgovora siromaštvo i nezaposlenost (5%), nesloga (5%), stanje na Kosovu i Metohiji (3%), migranti (3%) i obaveštajne službe (2%).

Kada je o korupciji reč, 71% građana smatra da je rizik od korupcije veliki, a skoro svaki drugi smatra da država nije ozbiljna u borbi protiv korupcije (45%), dok 38% njih smatra da je donekle ozbiljna jer se obračunava sa pojedinim slučajevima, 12% smatra da se država ozbiljno bori protiv korupcije, a pet% nema stav.

Građani smatraju da je nacionalnu bezbednost najbolje ojačati ulaganjem u ekonomski razvoj i obrazovanje (38%), bezbednosne snage (10%), dok je rešavanje nerešenih pitanja sa susedima i unapređenje saradnje na trećem mestu sa 10%.

Kada je o spoljnoj bezbednosti reč, skoro svaki treći ispitanik smatra da je glavni problem politika velikih sila prema Srbiji (32%), dok 15% kao pretnju vidi terorizam, 10% spoljnu i unutrašnju politiku Srbije i političare, migrante pretnjom smatra devet% ispitanika, a susede osam%, pet% tvrdi da je problem organizovani kriminal na Balkanu, tri% projekat Velike Albanije, a dva% dalje rasparčavanje Srbije.

Više od polovine građana se ne plaši terorističkih napada (39% uglavnom ne, 20% nimalo ne), dok se malo više od svakog trećeg boji – 29% je odgovorilo sa uglavnom da, a šest% da se veoma boji. Manje od polovine građana smatra da je država sposobna da spreči terorističke napade u Srbiji – 39% je ocenilo da uglavnom jeste, a šest% da jeste u potpunosti, dok je 29% reklo da uglavnom nije, a 20% da uopšte nije, a šest% je reklo da ne zna.

Kao najpouzdaniji način za državu da odvrati građane Srbije od pridruživanja terorističkim grupama građani smatraju borbu protiv siromaštva i marginalizovanosti grupa iz kojih se regrutuju teroristi (37%).

Kada je o odnosima u regionu reč, više od trećine građana se plaši izbijanja oružanog sukoba na Balkanu u narednih pet godina, što je prema navodima BCBP povećanje, s tim što 29% kaže da se uglavnom plaši, a 9% da se veoma plaši, dok samo 16% navodi da se nimalo ne plaši, a 38% da se uglavnom ne plaši, a 8% ne zna.

Istraživanje ukazuje da više nego svaki svaki četvrti građanin (28%) ne bi bio spreman da pruži ikakvu podršku sugrađanima u slučaju da su pogođeni sukobima u susednoj zemlji, dok narednih 24% ne zna da li bi bio spreman, 27% bilo spremno da prihvati izbegle, 11% da izvrši pritisak na vladu da ih predstavlja, 6% da im se pridruži u sukobu, a 4% da ih podrži finansijski.

Kosovo  ne poznajemo, ali ne damo

Istraživanje pokazuje da ubedljiva većina građana nema nikakve lične veze s Kosovom - 78% nema rođake i prijatelje na Kosovu, 80% se tokom poslednje godine nije susrelo ili razgovaralo sa osobom albanske nacionalnosti, a 65% nikada nije bilo na Kosovu, pri čemu je nakon 1999. na KiM bilo samo sedam% ispitanika.

Kada je reč o prihvatljivom rešenju za KiM, skoro trećina građana smatra da je svaki dogovor po pitanju Kosova u redu, ukoliko nema formalnog priznanja Kosova (31%), a sličan udeo (30%) smatra da je dobar svaki dogovor koji obezbeđuje zaštitu Srba, svaki 10. podržava podelu Kosova (11%), svaki 12. podržava nezavisnost ako bi dovela do stabilnosti i ubrzala razvoj Srbije (osam%).

U pogledu mogućeg ishoda uređivanja odnosa Beograda i Prištine, svaki četvrti građanin smatra da će Kosovo biti nezavisno, svaki peti misli da će ostati deo Srbije, isti udeo smatra da će biti podeljeno između Albanije i Srbije, dok skoro svaki 10. smatra da će se ujediniti sa Albanijom, a manje od svakog trećeg kaže da ne zna.

Direktorka BCBP Sonja Stojanović Gajić navela je da grupu od 20% građana koji smatraju da će Kosovo ostati deo Srbije čine oni sa osnovnom školom, školom za radnička zanimanja, ali i članovi Srpske radikalne stranke.

Tri četvrtine građana podržava dijalog sa Prištinom, a samo je 9% za prekid, mada građani smatraju da Albanci imaju veće koristi od dijaloga, a BCBP navodi da istraživanje na KiM pokazuje da Albanci veruju da Srbi imaju više koristi.

Najratoborniji oni koji ne znaju šta je rat

Prema rezultatima istraživanja, tri četvrtine građana ne smatra da je opravdano ući u oružani sukob da bi KiM ostali u sastavu Srbije, svaki 10. smatra da je opravdano, a 14% nema stav po ovom pitanju.

"Najratoborniji su oni koji nikada nisu ratovali - mladi od 18 do 29 godina i to u procentu od 15%. Zato bi stariji trebalo da im objasne da rat nije romantičan već ogroman gubitak za sve strane", rekla je Sonja Stojanović Gajić.

Prema njenim rečima, među zagovornicima rata najviše ispitanika je sa samo osnovnom školom ili nezavršenim fakultetom.

Suprotno od te grupe građana, najmanje onih koji tvrde da bi se pridružili oružanom sukobu ima među glasačima SNS, i to 3%, dok ih među glasačima DS nema.

"U rat bi najradije išli radikali i pristalice DSS, ali sa njima bi bili njihovi politički protivnici iz LDP i DJB, dok su pristalice DS i SNS one koje su najmanje spremne da uzmu oružje u ruke", rekla je Stojanović Gajić.

Istraživanje se sastojalo od 135 pitanja, sprovedeno je od 26. decembra 2016. godine do 14. januara 2017, na reprezentativnom uzorku od 1.403 punoletnih građana.

Direktorka BCBP Sonja Stojanović Gajić navela je na konferenciji za novinare da bi istraživanje trebalo da doprinese radnoj grupi Vlade koja radi na novoj strategiji bezbednosti.

Prema rečima direktorke, anketa je sprovedena pre "čuvenog voza" koji je krenuo ka Kosovu 14. januara i razmene pretnji između elita iz Prištine i Beograda.

 

 

 

Kako smiriti zapaljivi Balkan?

U Srbiji oko 6.600 migranata, oko 500 van prihvatnih centara

Sebastijan Kurc se sastao sa premijerom Vučićem: Srbija ne želi da bude parking za migrante

Evopska komisija: U Srbiji je došlo do ekonomskog oporavka

Proveriti navode Marije Mali o Savamali

Han: Za konflikt na Balkanu dovoljna jedna pogrešna reč

Oko polovine građana Srbije ima pozitivan stav o migrantima

Mađarska zbog migranata gradi četiri vojne baze na granici sa Srbijom/Mađarska planira da migranti azil čekaju u pritvoru/Šest migranata nađeno u kamionskom tovaru

Zemlje CEFTA tri četvrtine spoljne trgovine obave međusobno

Brisel nagrađuje Beograd: Novo poglavlje za zid u Mitrovici

Miščević očekuje otvaranje tri poglavlja/ Do Evrope u dve brzine

U Srbiji trenutno oko 750 djece-migranata bez roditelja/Grčka, migranti pokušali da spreče ulazak ministra u kamp

Članstvo Srbije u EU bi podržalo 47 odsto gradjana

Zapaljive izjave političara služe za domaću upotrebu

Srbija: Migrantima dobar smeštaj/Obalska straža presrela 400 migranata kod obala Libije

Neuspešan dijalog u Briselu dve strane vode u medijima

Formiran Medijski savez Srbije

Stefanović/Fratini: Za migrantsku krizu jedinstveni odgovor/Italija: Obalska straža spasila 1.300 migranata/Posebne mere za migrante posle napada na ženu sa decom

Premijer Crne Gore u Beogradu

Vučić: Priština odgovorna za neuspeh razgovora, Mogerini da reaguje

Vučić: Činimo sve da sačuvamo mir, od Prištine ne očekujem ništa/Nikolić sa ambasadorima: Nastaviti dijalog i sačuvati stabilnost u regionu

Cipras: Grčka je pokazala veliko strpljenje oko imena Makedonije

Ministarstvo odbrane: Za šest meseci otkriveno 18.500 migranata/Sprečen pokušaj migranata da ilegalno pređu granicu na prelazu Šid

Dolazak Ciprasa – podrška unapređenju privredne saradnje

U Mađarsku za vikend ilegalno pokušalo da uđe 567 migranata/Mogerini: Migranti zaslužuju poštovanje bez obzira na veru/Pavlopulos: Turska mora da poštuje naše granice

'Prijateljska paljba' na srpskoj levici

Brisel: Nastavak dijaloga Beograda i Prištine 1. februara/Vučić i Tači razgovarali putem telefona

Đurović: U Srbiju ulazi veći broj migranata nego što izlazi/Merkel: Nema rješenja za raspodjelu tereta migracija u EU

Iz Belorusije migovi i BUK, pregovori i o S 300; Radić: Nabavka dobra vest, biće kadrovskih problema

Vulin: U Srbiji oko 7.000 migranata/Izvučeno oko 300 migranata iz čamca kod libijske obale

Mafijaški prsti u državnim poslovima Srbije

Mukotrpna borba za pristup informacijama u Srbiji

Da li je Brisel više zabrinut zbog Nikolića ili Tačija?

Varadi: Revizija tužbe BiH protiv Srbije malo verovatna

Vučić sa Lukašenkom: Politički i ekonomski odnosi dve zemlje napreduju

Srbija nema dovoljno kapaciteta i sredstava za životnu sredinu

SARADNJA SRBIJE I BELORUSIJE: Vučić i Kobjakov potpisali više međudržavnih sporazuma

Tramp i Balkan: Opasne kalkulacije domaćih političara

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis