glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

samit777 pristina77 opozicija
poplave akademija sanu beldoks1 djokovic22222

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Komisija Saveta Evrope pozvala Srbiju da prizna genocid

 

izvor : agencije  foto: 

16.05.2017.

 

se1

Evropska komisija protiv rasizma i netolerancije (EKRI) Saveta Evrope pozvala je Srbiju da "prizna genocid u Srebrenici" iz 1995. godine, upozorila na delovanje fudbalskih navijačkih grupa "uključenih u nezakonite i kriminalne aktivnosti", kao i na rastući govor mržnje i nasilje prema Romima i članovima LGBT populacije.

EKRI, čiji je zadatak borba protiv rasizma, rasne diskriminacije, ksenofobije, antisemitizma i netolerancije u Evropi, izrazila je u juče objavljenom izveštaju žaljenje zbog sporog napretka u procesuiranju ratnih zločina.

Komisija ocenjuje i da su se regionalne tenzije na prostoru bivše Jugoslavije naglo pogoršale u poslednjih nekoliko meseci.

U izveštaju se, uz konstataciju da se Srbija izvinila za Srebrenicu (Deklaracija o osudi zločina u Srebrenici pozivajući se na presude Međunarodnog suda pravde usvojena u Skupštini Srbije 2010) i izvinjenje predsednika Republike 2013. godine), preporučuje srpskim vlastima da "delotvorno sprovode Nacionalnu strategiju za procesuiranje ratnih zločina i javno priznaju da zločini počinjeni u Srebrenici predstavljaju genocid".

U dokumentu se takođe izražava zabrinutost zbog stalnog rasta govora mržnje u srpskom javnom diskursu, koji je pojačan širokim medijskim izveštavanjem. Podseća se da je Komesar SE za ljudska prava Nils Muižnieks 2015. godine upozorio da je postala uobičajna praksa u Srbiji da visoki javni zvaničnici verbalno napadaju novinare nazivajući ih "izdajnicima" i "stranim plaćenicima".

Ovo telo SE izražava zadovoljstvo zbog činjenice da se Radio-televizija Srbije 2010. godine izvinila gledaocima zbog svoje uloge "glavnog propagandnog oruđa režima Slobodana Miloševića tokom 1990-ih godina".

Takođe se navodi da mediji nastavljaju da prenose govor mržnje političara i drugih javnih ličnosti, pojačavajući time njegovo dejstvo.

Upozorava se na "tabloidizaciju" štampanih medija koji se bore za ekonomsku egzistenciju i povećanje broja rijaliti programa na televiziji.

EKRI je posebno zabrinuta zbog delovanja fudbalskih navijačkih grupa, koje su, kako se navodi u izveštaju, uključene u nezakonite i kriminalne aktivnosti. Ističe se da su navijačke grupe povezane s desničarskim organizacijama koje su povezane sa nacionalističkim političarima i organizovanim kriminalom.

Komisija za borbu protiv rasizma i netolerancije pozdravila je donošenje zakona protiv diskriminacije, zapošljavanje policajaca pripadnika albanske nacije, kao i to da Strategija protiv diskriminacije predviđa donošenje zakona o registrovanju istopolnih veza.

Napredak je postignut u izradi ličnih dokumenata za Rome i povećanju broja romske dece koja se upisuju u škole, navodi se u izveštaju.

EKRI ocenjuje da stepen nasilja prema Romima ostaje na visokom nivou i dodaje da samo šest odsto romske dece ide u vrtić a 46 odsto završi osnovno obrazovanje.

U važnim delovima javnog sektora gotovo da nema nijednog zaposlenog Roma, a 72 posto svih romskih naselja su i dalje divlja, navodi ova komisija.

EKRI je osnovana 22. marta 1994, s ciljem suzbijanja rasizma, ksenofobije, antisemitizma i netolerancije koji ugrožavaju ljudska prava i demokratske vrednosti u Evropi.

Analizirajući stanje u državama članicama Saveta Evrope, EKRI donosi preporuke kojima je cilj revizija zakonodavstva članica, te njihove politike i drugih mera za borbu protiv rasizma. Preporuke EKRI nisu obavezujuće, ali se u državama članicama ozbiljno razmatraju i uglavnom sprovode u delo.

 

 

 

Samit u Kini: pohvale ali i kritike sa Zapada

Društvo sudija Srbije negoduje zbog izmena Zakona o sudijama

Vučić na Forumu u Pekingu, susreti sa Si Đinpingom, Putinom, Lukašenkom

Han: Budućnost EU ne može da se zamisli bez Srbije

Ranta: Zbog izveštaja o Račku svi su vršili pritisak na mene

Diplomate Srbije stradaju u Libiji, niko ne odgovara

Forenzički nalaz: Gardisti razoružani, pa streljani

Rezolucije EP odložene zbog izbora na Kosovu

Za MSP u Srbiji još 200 miliona evra kredita iz COSME programa

Iskusni diplomata budući šef Delegacije EU u Srbiji

Cucić o migrantima u centru Beograda/Mađarska privremeno obustavila striktnu kontrolu granica/Istraga o mogućoj vezi krijumčara i spasilaca migranata

Srbija traži od OEBS-a da se ogradi od Vokera

Novca nema, dugovi nagomilani - Novosti na ivici gašenja

Srbija se žali u UN zbog Vokera

Odbor usvojio listu kandidata za tužioca za ratne zločine

Dan Evrope i Dan pobede

Svetski mediji o izborima u Francuskoj/ Vučić i Nikolić čestitali pobedu Makronu

Četiri  zahteva Srbije uručena ambasadorima EU

Centar za migrante u Šidu biće "polako iseljen"/Protest i dva kontraprotesta ispred Ekonomskog fakulteta

Penzije i za one bez dana radnog staža?

CeSID o izborima

Srbiji zajam Svetske banke od 66 miliona evra za vanredne situacije

Kako će izgledati nastavak dijaloga Beograda i Prištine

Razdor unutar protesta Protiv diktature

Proglas povodom Svetskog dana slobode medija/Preti opasnost da javni servisi u Evropi postanu državni servisi

Srbija na novom kineskom putu

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis