glavniBanner
Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi

 

Homepage Übersetzung  

migranti99
ZATVORENA-GRANICA_Batrovci_ srpska lista3
mile 66
rasim zeleznica slava bezbednost na internetu novak222

Second Second Second Second Second Second Second Second Second

EK razmatra mehanizme SSP za slučaj da se ne reši spor sa Hrvatskom/Čekajući rešenje za hrvatske takse/Plenković naložio ministru da reši problem sa susedima 

izvor:  euractiv/agencije                   foto:                                                                                   09.08.2017

granica 55

EK razmatra mehanizme SSP za slučaj da se ne reši spor sa Hrvatskom

Evropska komisija razmatra mehanizme u sporazumima o stabilizaciji i pridruživanju EU i zemalja Zapadnog Balkana koji bi mogli biti primenjeni ako trgovinski spor tih zemalja i Hrvatske ne bude mogao da bude rešen pregovorima, rekli su 8. avgusta u Briselu izvori u Komisiji. Portparol Komisije je rekao da EU poziva sve strane u trgovinskom sporu zapadnobalkanskih država s Hrvatskom "na uzdržanost i izbegavanje zaoštravanja situacije, kao i da učine sve da se krene u rešavanje tog pitanja kroz konsultacije u dobroj veri".

Predstavnik za štampu u Evropskoj komisiji Karlos Martines je dodao da Komisija još nije dobila pismo ministara četiri zapadnobalkanske zemlje koje traže da Komisija interveniše u trgovinskom sporu s Hrvatskom.

On je rekao da je stav Evropske unije da "sve strane treba da poštuju obaveze" iz sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU i zemalja regiona.

Martines je rekao da "Evropska unija podržava razvoj trgovine i ekonomsku integraciju".

Zvaničnik EU je time odgovorio na pitanje kako Komisija i EU gledaju i da li preduzeti neke korake pošto su ministri trgovine Srbije, BiH, Crne Gore i Makedonije saopštili da će te zemlje zavesti uzvratne mere članici EU Hrvatskoj ako vlada u Zagrebu hitno ne povuče odluku o povećanju takse na uvoz voća i povrća u trgovini s tim zemljama za 22 puta.

Evropska komisija je "u kontaktu s vlastima zemalja kojih se tiče ova situacija", kako je rekao Martines, naglasivši da EU procenjuje situaciju i kako se nove mere poklapaju s obavezama.

Srpski ministar poljoprivrede Branislav Nedimović izjavio je da je Srbija u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju pripremila set aktivnosti i mera povodom odluke Hrvatske da znatno poveća takse na uvoz voća i povrća iz država regiona.

Nedimović je rekao da nigde ne postoji veća taksa po kamionu od 20 do 25 evra, a u Hrvatskoj je 270 i da ne razume obrazloženje Hrvatske da to nije mera protiv suseda već se odnosi na 168 država.

Ministri Srbije, Crne Gore, Makedonije i BiH, zemalja potpisnica CEFTA sporazuma o slobodi trgovine na Zapadnom Balkanu, na sastanku u Sarajevu 7. avgusta pozvali su Hrvatsku da hitno ukine diskriminatorske odluke o taksama, kojim se uvodi različit tretman za proizvode koji se uvoze iz trećih zemlja. 

Oni su predočili da cena inspekcijskih kontrola, koju je Hrvatska jednostrano uvećala 22 puta, treba da odgovara stvarnim cenama i da treba da bude usklađena s prosečnom cenom u zemljama i EU.

Takođe su zatražili da se Evropska komisija uključi u rešavanje tog problema i stavili do znanja da će Crna Gora i Makedonija kao članice Svetske trgovinske organizacije pokrenuti analizu hrvatskih mera pred tom organizacijom

Čekajući rešenje za hrvatske takse

Juče ujedinjene u zahtevima i nastupu, danas svaka država individualno traži rešenje. BiH je, tvrdi ministar poljoprivrede, napravila pomak.

"Još pregovaramo. Ne mogu da potvrdim da smo se dogovorili, ali mogu da ima napretka", rekao je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović.

Na vezi je i Srbija, čiji je izvoz poljoprivrednih proizvoda u Hrvatsku vredan 116 miliona evra. I raste.

"Mi bijemo bitku s vremenom jer se nalazimo u špicu sezone za izvoz voća i povrća. Mi u novembru ili decembru ne uvozimo ni jagode, ni lubenice, ni druge vrste voća i povrća, izvozi se sada", ističe ministar trgovine Srbije Rasim Ljajić.

Hrvatski ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić poručuje da se pravilnik odnosi na ukupno 168 zemalja sveta, a ne samo na zemlje u okruženju.

"Intencija pravilnika je isključivo briga o kvalitetu hrane koja dolazi u Republiku Hrvatsku", rekao je Tolušić.

Takvo obrazloženje, kaže Ljajić, "vređa inteligenciju".

"Jasno je da su najviše pogođene zemlje regiona, ne znam nijedno kilo paradajza ili krompira koje je došlo iz Sirije, Iraka, Avganistana ili Zimbabvea", rekao je Ljajić. Brisel još proverava da li je prekršen SSP. Pismo ministara regiona u kojem se žale jer su takse sa 12 povećane na 270 evra nije stiglo.

"Sve strane treba da poštuju obaveze, pozivamo ih da se uzdrže, izbegnu eskalaciju i ovo pitanje rešavaju na konsultacijama. U kontaktu smo sa vlastima svih zemalja, procenjujemo situaciju i koliko su ove nove mere u skladu sa obavezama", naveo je portparol Evropske komisije Karlos Martin.

Posle onog u Sarajevu, čeka se sastanak u Hrvatskoj. Iako se mera odnosi na 168 zemalja, hrvatski ministar poljoprivrede pozvao je na sastanak samo kolege iz komšiluka.

Plenković naložio ministru da reši problem sa susedima

Premijer Hrvatske Andrej Plenković naložio je ministru poljoprivrede Tomislavu Tolušičiću da već ove nedelje pronađe rešenje koje će otkloniti problem sa susednim zemljama u vezi sa povećanim taksama prilikom uvoza voća i povrća.

"Ministar Tolušić je od mene dobio direktan nalog da u razgovoru s ministrima i službama, u skladu s međunardnim ugovorima, u najbržem roku nađe rešenje koje će otkloniti taj problem i sprečiti bilo kakvu raspravu o trgovinskom ratu između Hrvatske i susednih zemlja", rekao je Plenković u Dnevniku HRT-a.

Upitan kad je taj rok, premijer je rekao da očekuje da se rešenje pronađe već ove nedelje.

Plenković je dodao da žele da se proizvodnja u Hrvatskoj, posebno poljoprivredna, podstiče različitim merama, ali da za to postoje različiti mehanizmi. Upitan može li se naći zadovoljavajuće rešenje za sve, nakon što su Srbija, BiH, Makedonija i Crna Gora dogovorile kontramere i stroži nadzor pri uvozu, Plenković je rekao: "Sigurno da može". Dodao je da je ovih dana razgovarao s ministrom poljoprivrede i prošle nedelje u Podgorici s premijerima susednih država.

"Ideja Tolušića, kada je donosio taj pravilnik bila je efikasnija kontrola voća i povrća koje se uvozi, a u ovom trenutku, čini se, da je procena njega i njegovih službi u smislu visine naknada koja se plaća za taj inspekcijski nadzor bila previsoka", rekao je Plenković.

Za sada na graničnom prelazu Batrovci, sa Hrvatskom, nisu vidljivi efekti mera i kontramera, jer na terenu nema formiranih kolona kamiona, koji prevoze poljoprivrede proizvode.

 

 

Hrvatske carinske mjere ujedinjuju regiju/Analitičari: Bojkot robe donosi samo jeftine političke poene

Uz obljetnicu operacije: Kaznena prijava za deset civilnih žrtava 'Oluje'

Sberbanka podnela krivičnu prijavu protiv Todorića

Poskupele takse za uvoz u Hrvatsku - 270 umesto 12 evra

Evropski sud: Legitimno vraćanje azilanata u Hrvatsku

Picula pozdravio inicijativu rešavanja granice Srbije i Hrvatske

Granica na Dunavu između Habzburga i Badintera

Forum u Dubrovniku - ohrabrenje za potencijalne članice EU

Paprene hrvatske putarine, "Indeks" nudi alternativne pravce

Predstavljena četiri nova glavna cilja strategije

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button