glavniBanner
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

 

Homepage Übersetzung  

brisel000 BRISEL-ZGRADA granice1
rtb bor srbi u cg ekonomsko trziste bitef666 krunic5 bes-par

Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second

Žeželjev most otvoren za drumski saobraćaj 

izvor: agencije  foto:                                                                              01.09.2018.

ZEZELJ

Most su otvorili predsednik Srbije Aleksandar Vučić i evropski komesar za pregovore o proširenju i susedsku politiku Johanes Han

NOVI SAD– Novosađani i svi ostali građani i putnici kroz našu zemlju dobili su danas novi Žeželjev most, na mestu na kojem je stari srušen u bombardovanju Srbije.

Most su otvorili predsednik Srbije Aleksandar Vučić i evropski komesar za pregovore o proširenju i susedsku politiku Johanes Han.

Vučić i Han su se rukovali pored info table, nakon čega su na početku mosta uklonili plastične barijere i time simbolično otvorili drumsku saobraćajnicu i prošetali do polovine mosta.

Prisustvovali su i potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, kao i direktori javnih preduzeća, uključujući Zorana Babića, direktora Koridora Srbije.

Veliki broj Novosađana se okupio na mostu koji je ukrašen zastavama Srbije i EU, kao i balonima u bojama srpske zastave.

Prvi vozovi su preko novog Žeželjevog mosta prešli krajem marta ove godine.

Most je deo železničkog Koridora 10 i biće deo brze pruge Beograd–Budimpešta.

Nakon puštanja u rad novog mosta, umesto starog koji je srušen u NATO bombardovanju 1999. godine, u narednom periodu se očekuje uklanjanje starog montažno-demontažnog drumsko-železničkog mosta, koji je u funkciji od 2000. godine i železničkom prugom spaja dve obale Dunava kod Novog Sada, sremsku i bačku.

Izgradnja mosta je koštala 54 miliona evra, od čega je EU finansirala projekat sa 25 miliona evra, 25 miliona su dali pokrajina i grad i država je izdvojila četiri miliona.

U okviru projekta su uređeni i kolovozi, trotoari i biciklističke staze.

Ponovo je uspostavljane dobra veza prema industrijskoj zoni, slobodnoj carinskoj zoni, izlasku na autoput i luci Novi Sad.

Taj pravac za drumski saobraćaj je bio u prekidu od 2010. godine.

Novi Žeželjev most je čelično-lučni za železnički i drumski saobraćaj.

Dugačak je 474 metara, a 31,45 metara širok. Razmak između luka i zatege je oko 42 metra.

Sadrži dva železnička koloseka, koji omogućavaju brzinu od 160 kilometara na sat za putničke i 120 kilometara na sat za teretne vozove.

Dve drumske trake su rađene tako da obe imaju širinu od 3,5 metra i odgovaraju standardima brzine vozila od 80 do 100 km na sat.

Takođe, tu su i dve pešačke staze širine 2,5 metra.

Most je čelične konstrukcije i nalazi se na pet stubova, od kojih je jedan preuzet sa starog mosta.

U klasi je železničih lučnih mostova sa zategom i ukrštenim vešaljkama i svetski je rekorder u rasponu sa 219 metara raspona.

Most je rađen prema evropskim standardima i tehničkim uslovima nemačkih železnica.

Projektovan vek trajanja je 100 godina, s tim što takvi mostovi traju mnogo duže. Stari most srušen u NATO bombardovanju je izgrađen 1961. godine po projektu arhitekte Branka Žeželja, po kome je i dobio ime, iako je njegov zvanični naziv bio Most bratstva i jedinstva.

U NATO bombardovanju 1999. godine stari most je gađan 12 puta i 23. aprila je konačno srušen.

Vučić: Sve se svodi na gradnju mostova

NOVI SAD– Nisam ni sanjao kakvu lepoticu gradimo, rekao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić u obraćanju po otvaranju novog Žeželjevog mosta u Novom Sadu za kompletan saobraćaj.

Nisam ni verovao da je to moguće. I zato hoću da se zahvalim našem gostu komesaru Hanu”, rekao je Vučić obraćajući se evropskom komesaru Johanesu Hanu, koji je, zajedno sa srpskim predsednikom, otvorio most.

Vučić je rekao da nije srećan i ponosan samo zbog završetka posla, već da mu je jasno da se sav posao koji se radi svodi upravo na izgradnju mostova.

Kada stanem ovde i pogledam ovaj predivni most, više nego ikada mi je jasno da se ceo posao svodi na građenje mostova. Mostovi su uvek tamo gde se ukrštaju ljudske potrebe. Ka budućnosti, ka ciljevima, uspešnim i vrednim ljudima”, rekao je Vučić.

Kako je rekao, kada je pravljen stari Žeželjev most, mnogi nisu verovali u njegovu izdržljivost i stabilnost, ali je taj most, 38 godina kasnije, u NATO agresiji 12 puta gađan dok se nije srušio.

Podsetio je i da su tada srušena još dva mosta u Novom Sadu, bolnice, pruge i mnogo naših vrednosti, onih kojima se grade mostovi, bačeno je u provaliju u tom užasnom ratu.

Vučić je rekao da su u izgradnji mosta učestvovali i Srbija i Vojvodina i Novi Sad, a ponajviše Evropa, ka kojoj se ovaj most, kaže, pruža ponovo.

Poručio je da bez mostova ne možemo nigde ni da odemo, ni da se vratimo, a da bez njih nema ni našeg puta ka EU, ka prosperitetu, standardu, sigurnosti i boljitku koji i novi sada i nasa zemlja zaslužuju.

Kako je rekao veoma je srećan što može da vidi nove vozove koji su kupljeni od Švajcaraca.

Danas vidimo da se rad, trud i marljivost uvek isplate”, primetio je Vučić.

Predsednik je primetio i da se neretko čini da ne poštujemo dovoljno novac i pomoć evropskih partnera, zbog čega je i danas imao potrebu da posebno zahvali tim partnerima, kao i komesaru Hanu i evropskim prestonicama koje su, kako je naveo, 2014. stotinama miliona evra pomogle da Srbiju učinimo sigurnijom u budućnosti.

Hvala za novac bez kojeg ne bismo mogli da oporavimo zemlju i na investicijama koje daju nadu našem narodu”, rekao je Vučić.

Pokazujući na voz koji se nalazi na mostu, rekao je da on dostiže brzinu od 160 kilometara na sat, ali da mi treba još više da požurimo da stignemo Evropu.

Vučić je dodao da veliku zahvalnost Srbija duguje i svojim ruskim i kineskim prijateljima s kojima gradimo pruge ka Evropi, te ponovio da mi sasvim sigurno idemo ka Evropi, ali da se ne odričemo naših prijatelja i „svima u lice govorimo šta je srpska politika”.

S tom ćemo politikom nastaviti, poručio je.

A ovim mostom premostili smo veliku istorijsku nepravdu, a svima koji su gradili ostaje želja da nastavimo s gradnjom mostova. Bićemo tako bliži drugima i biće jasnije gde putujemo”.

Inače, kako je naveo, iz priče o Žeželjevom mostu vidimo da i najčvršći beton može biti srušen kad se udruže najgore politike – i njihova i naša.

Ali isto tako vidimo i kako se gradi dobrim politikama – i našom i njihovom”, poručio je.

Treći smo u Evropi po stopi rasta, konačno brzo napredujemo, rekao je Vučić, ali i dodao da su decenije potrebne da stignemo razvijenu Evropu.

Ponovio je i da Srbija ima najviše direktnih stranih investicija, kao i da je 80 odsto iz zemalja EU, ali je dodao i da „hoćemo više i da moramo još bolje”.

Smanjujemo i javni dug. Kad sam postao premijer bio je 79 odsto, a do kraja godine očekujemo da bude 49 odsto”, rekao je predsednik.

Kaže i da zna da su mnogi i dalje siromašni, da nemaju koliko im treba, ali poručuje da je siguran da ljudi vide da smo na dobrom putu i što je još važnije, da „nećemo krasti od sopstvene dece, nećemo da im ostavimo da vraćaju što smo mi potrošili, ostavićemo im sigurnu i uređenu kasu”.

Predsednik je rekao i da je još mnogo problema pred Srbijom, te da ih rešavamo nakon decenija nerada, ali i da istovremeno u tome imamo podršku prijatelja iz sveta i Evrope.

Ali moramo na sebe da se oslonimo, da raskrstimo s lošim iz prošlosti i okrenemo se budućnosti. Mi smo emotivan narod, neko bi rekao možda i iracionalan, ali to je dobro, jer strast odlikuje dobre ljude. Ali više nego ranije moramo da odluke da donosimo glavom, razumom racionalnim delom nas i da razmišljamo o budućnosti”, poručio je.

Građanima je zahvalio na podršci za ono što radi i ponovio reči Borislava Pekića da treba da ljubimo zemlju naše dece, a ne dedova.

Za novi most u Novom Sadu ima para, ali da vidimo šta se time dobija

NOVI SAD– Mnogo je važno što imamo ovakav rast privrede, rekao je danas predsednik Aleksandar Vučić, jer, dodao je, to znači da imamo novca i da možemo dalje da ulažemo, ali moramo da znamo i zašto to činimo i šta ćemo time dobiti.

On je odgovarajući na pitanje da li će Novi Sad dobiti i četvrti most, danas nakon otvaranja Žeželjevog mosta, rekao da ćemo graditi još mostova, ali da prethodno moramo imati precizne planove.

Moraju da kažu koliko će da košta i šta bi to značilo, ne samo Novosađanima, mora svoje da kaže i Pokrajina, i Ministarstvo, da vidimo šta se time dobija, a nije problem, gradićemo još mnogo mostova”, poručio je.

Predsednik je odgovarajući na pitanja nakon otvaranja Žeželjevog mosta rekao i da smo do sada naučili na uspehe u sportu, ali nismo naučili da imamo uspehe u ekonomiji.

Han: Most simbol evropske budućnosti Srbije

NOVI SAD– Evropski komesar za pregovore o proširenju i susedsku politiku Johanes Han rekao je da je Žeželjev most u Novom sadu, koji je danas svečano otvorio zajedno sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, simbol evropske budućnosti Srbije.

Ne mogu da zamislim boji simbol od mosta da opiše značaj evropskih integracija. Integracija znači izgradnju mostova između građana, naroda, između prošlosti i budućnosti. Ovaj lepi, iskonski most povezuje vaša grad s drugom obalom reke, ali i vašu zemlju sa EU, sa evropskom porodicom”, naglasio je on.

Han je kazao da je sa predsednikom Vučićem došao u Novi Sad ne samo zbog otvaranja infrastrukturnog objekta, već zato što je ovaj most deo puta Srbije u Evropu.

 

 

Majstorović: Regionalno ekonomsko tržište je test spremnosti za EU


Kineski Ziđin izabran za strateškog partnera RTB Bor

Mogerini: EU i Zapadni Balkan postaju partneri u bezbednosti/Han: Svaki dogovor Srbije i Kosova mora da doprinese miru i stabilnosti/Velika Britanija protiv promena granica na Balkanu

I Vašington skida Kosovo sa stola SB UN

Zašto je otac Sava na udaru Beograda?

Nemačka štampa: Šansa za rešenje ili novi haos na Balkanu

Slaba opozicija ideji promene granica

EU: Stranama u dijalogu treba ostaviti prostor za dogovor

Podrška članstvu u EU 55 procenata

Vučić: Razlike između Beograda i Prištine i dalje velike

Srpska pravoslavna crkva razmatra mogućnost vanrednog zasedanja Sabora o Kosmetu

 

 

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button