glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Novi list: Šest opcija za rešenje krize vlasti u Hrvatskoj/Petrov: Za Karamarka više nema mesta u hrvatskoj vladi

izvor: agencije foto: rfe/tanjug                                                                                             27.05.2016

zagreb

Novi list: Šest opcija za rešenje krize vlasti u Hrvatskoj

ZAGREB - Kako će biti okončana kriza hrvatske vlade pitanje je na koje je teško dati odgovor i posle telefonske sednice na kojoj kabinet premijera Tihomira Oreškovića treba da se izjasni o zahtevu najuticajnije vladajuće SDP Zorana Milanovića za izglasavanje nepoverenja prvom predsedniku vlade Tomislavu Karamarku.

Konačna odluka o tome biće doneta u Saboru, a do tada se spekulise o raznim mogućnostima početka i kraja Oreškovićevog kabineta.

Prema pisanju riječkog Novog lista, čak je šest mogućih scenarija koji hrvatske građane i vladst očekuju u narednom periodu - od opstanka Karamarka na vlasti, preko prekomponovanja vlade bez Oreškovića na čelu, do novih izbora.

Prva je, navode, da Karamarko pozitivno odgovori na zahtev Mosta i sam se povuče, po njima je, najmanje izgledna. Tada bi HDZ umesto njega ponudio novog potpredsednika vlade koja bi potom nastavila funkcionirati u tek pomalo izmenjenom sastavu.

I druga mogućnost malo je verovatna, piše list, a to je da Skupština HDZ-a u subotu odluči da ukloni Karamarka iz vlade kako bi zaštitila nacionalni, ali i stranački interes.

Treća opcija, koja je prema sadašnjem stanju vrlo izvesna, jest čekanje Karamarka na glasanje u Saboru u kojem opet sve, kako se navodi, zavisiovisi o tome kako će se izjasniti zastupnici Mosta, manje članice vladajuće koalicije, a oni su najavili da neće podržati ostanak u vladi prvog potpredsednika. To bi, piše Novi list, kasnije moglo dovesti do prevremenih parlamentarnih izbora u Hrvatskoj i to svega šest meseci rada vlade.

Četvrta je mogućnost da Karamarko, HDZ i Domoljubna koalicija ojačaju svoje redove kupovinom zastupnika ili prekomponovanjem. U tome bi Karamarku mogao pomoći Milan Bandić, koji je i gradonačelnik Zagreba. Ipak pitanje je ko bi sada pristupio kompromitovanom šefu HDZ-a i koliko bi zastupnika Domoljubnoj koaliciji bilo potrebno za takvo preslagivanje, navodi ovaj riječki dnevik.

Kao peta mogućnost se navodi da Karamarku u Saboru doista bude izglasano nepoverenje. U tom slučaju postoje podvarijante. Vlada, naime, može nastaviti da radi  bez predsednika HDZ-a, s nekim novim čovekom, kao što bi bilo i kad bi Karamarko odmah odstupio. Ali, druga podvarijanta je povlačenje HDZ-a iz vlade, dakle, pad vlade i najverojatnije - novi izbori. Tu je opet problem Ustavnog suda čije sudije moraju izglasati pre raspisivanja izbora kako bi se oni mogli sprovesti.

Šesta mogućnost bila bi prkomponovanje i stvaranje nove većine od zastupnika Mosta sa SDP-om, odnosno bivšom koalicijom Hrvatska raste. I to naravno znači pad vlade Tihomira Oreškovića, jer šef socijalista Zoran Milanović ne bi pristao da sadašnji premijer ostane na toj funkciji.

Petrov: Za Karamarka više nema mesta u hrvatskoj vladi

petrov

Petrov je istakao da će na sutrašnjoj telefonskoj sednici Vlade ministri iz Mosta glasati za smenu prvog potpredsednika Vlade i lidera HDZ-a Tomislava Karamarka.

"Tu odluku sam mu saopštio još u utorak ujutru. Ostavio sam mu rok od 48 sati da sam podnese ostavku, a s obzirom na to da se to nije dogodilo, zastupnici Mosta u Hrvatskom saboru glasaće za njegov opoziv", naveo je Petrov.

Hrvatsku već tri nedelje potresa afera sa ugovorom supruge Tomislava Karamarka i konsultanta naftne kompanije MOL Josipa Petrovića.

Petrov je istakao da je dobio informacije da postoji "prejaka veza" između kruga ljudi bliskih Karamarku i konsultantu mađarske naftaške firme MOL, što Petrov smatra "apsolutno neprirodnim" jer je Karamarko prvi potpredsednik Vlade, pa je "jasno da tu postoji politička odgovornost".

Ministar spoljnih i evropskih poslova Hrvatske, Miro Kovač (HDZ) rekao je da, ako bi članovi vlade iz Mosta bili za opoziv, to bi značilo da imaju isti stav kao SDP i Zoran Milanović, "što bi bilo neprirodno".

Kovač pretpostavlja da se to neće dogoditi, a u intervjuu za RTL je rekao i da će HDZ "biti protiv te igrice koja je došla iz SDP-a" i da bi "bilo logično da naši partneri iz Mosta budu na našoj liniji".

Karamarkov opoziv, odnosno glasanje o poverenju, traže poslanici SDP-a i Silvano Hrelja iz HSU, koji smatraju da je prvi potpredsednik Vlade zbog poslovne povezanosti firme "Drimia" njegove supruge Ane, s firmom konsultanta MOL-a Josipa Petrovića, u sukobu interesa i da je u vezi s fizičkim i pravnim licima "čiji su ciljevi i interesi suprotni interesima Hrvatske i hrvatskih građana".

Oni smatraju da je time dovedena u pitanje mogućnost da Karamarko, kao prvi potpredsednik Vlade, donosi objektivne i nepristrasne odluke, u interesu Hrvatske i njenih građana.

O predlogu za opoziv Karamarka Sabor mora da odluči najkasnije za 30 dana.

 

 

 

Hrvatska se priprema za prijem prve grupe izbeglica/Nemačka: Za izbeglice potrebno 93 milijarde evra do 2020. godine

Mesić: Afera Konsultantica je nova Fimi media

EU blokirala podsticaje Hrvatima - zbog korupcije

Hrvatska vs Srbija: Odlučni u nepopuštanju

Ocjena prvih 100 hrvatske Vlade – neefikasnost

AFP: Hrvatska nostalgija za nacističkom prošlošću

Erdogan: Hrvatska primer suživota različitih veroispovesti

Regija o Vučiću: Malo iznenađenja, malo očekivanja

Komemoracija u Jasenovcu u sjeni bojkota

Hrvatski Jevreji, Srbi i Italijani u Jasenovcu

Kitarović u Đevđeliji: Zapadnobalkanska ruta ostaje zatvorena/Ivanov, Pahor i Kitarović odustali od posete zbog migranata

Hrvatska zatvara prihvatni centar u Slavonskom Brodu/Hovanec: Politička korektnost oko izbeglica uništiće Evropu

Saplitanje komšija: Slovenija Hrvatsku, Hrvatska Srbiju…

Židovi neće na komemoraciju u Jasenovac, Vlada se čudi

Manjine i regionalna nadležnost nisu bilateralna pitanja

Region šokiran oslobađajućom presudom Šešelju

Balkanska ruta zatvorena, povratak opasnom Mediteranu/Strogo kontrolisana mađarska granica

Kraj Balkanske rute: Prebacivanje problema na Grčku

Utvrđena mapa puta za obnovu Šengena

Orešković: Moguće i prisustvo vojske na granici

EU: Zaustavljanje priliva migranata, zaštita spoljnih granica

Zagreb: Dogovor o zajedničkom registrovanju izbeglica/Junker protiv pooštravanja režima ulaska u Austriju

Samit EU: Da li je moguć plan B za izbegličku krizu?

Pupovac pisao Kolindi: Pljuju me na ulici

Zeman protiv nelegalnih i muslimanskih izbeglica/Merkel izbeglima: Očekujemo da odete kućama kada se rat završi

Austrija do 2019. proteruje 50.000 ljudi/Evropol: U Evropi nestalo najmanje 10.000 dece-izbeglica

Pupovac: Nova hrvatska vlada ne spominje manjine/Milanović: Nova vlada kriminalna i proustaška/Na internetu otvoren "registar" Hrvata "izdajnika"

Migranti s narukvicama/Centar u Preševu uskoro će biti jedan od najboljih/Grabar-Kitarović i Pahor o saradnji na migrantskoj ruti

Karamarko o izbeglicama: Hrvatska neće biti slepo crevo/Grčka želi pomoć EU u vraćanju migranata u Tursku

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert