glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Prikupljen dovoljan broj potpisa za raspuštanje Sabora/Kitarović započela konsultacije, izgledniji novi izbori/Uspon i pad Tihomira Oreškovića za manje od pola godine

izvor: agencije   foto: tanjug                                                                                                                            16.06.2016

Sabor6

Prikupljen dovoljan broj potpisa za raspuštanje Sabora

ZAGREB - Hrvatskii sabor, na čijem dnevnom redu je bila inicijativa za samoraspuštanje parlamenta, privremeno je prekinuo rad, a biće nastavljen nakon konsultacija sa predsednicom Kolindom Grabar Kitarović, kojoj će biti predočen dovoljan broj potpisa za njegovo raspuštanje.

Ovakva odluka predsednika parlamenta Željka Rajnera doneta je nakon što mu je predočen dovoljan broj potpisa za raspuštanje Sabora.

"Natpolovična većina u Saboru podnela je zahtev za raspuštanje Sabora. Imajući u vidu Ustav Republike Hrvatske, rad ovog saziva došao je kraju", kazao je Peđa Grbin (SDP).

Zatražio je prekid sednice i iniciranje sastanka kod predsednice.

Hrvatski sabor je juče velikom većinom glasova odlučio o opozivu premijera Tihomira Oreškovića, a predsednica Grabar Kitarović je već počela konsultacije za sastav nove vlade.

Kitarović započela konsultacije, izgledniji novi izbori

ZAGREB - Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović započela je rano jutros konsultacije za sastav nove vlade, nakon što je Sabor velikom većinom zastupničkih glasova, u četvrtak odlučio o opozivu premijera Tihomira Oreškovića.

Hrvatski međi, međutim, procenjuju da je izvesnije raspuštanje parlamenta, što bi značilo raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora koji bi najverovatnije bili održani na jesen.

Kitarovićeva je, kako je najavljeno, tokom dana održati 17 sastanaka, sa nezvisnim zastunicima i predstavnicima manjina, kao i sa klubovima stranaka, a nakon toga se očekuje obraćanje javnosti.

Konsultacije su sazvane na osnovu ustavnih ovlašćenja predsednice koja bi trebalo da utvrdi ima li neka stranka podršku dovoljnog broja saborskih zastupnika da bude novi mandatar vlade ili prvladavaju oni koji se zalažu za samoraspuštanje Sabora.

S padom vlade počeo je, naime, teći rok od 30 dana u kojemu, prema Ustavu, stranke mogu pokušati formirati novu parlamentarnu većinu i imenovati novoga premijera i vladu ili će u suprotnom doći do izvanrednih parlamentarnih izbora, koji će se održati i ako se natpolovična većina saborskih zastupnika izjasni za samoraspuštanje Sabora.

Mandat za sastavljanje vlade predsednica poverava osobi koja uživa poverenja dvotrećinske većine, odnosno 76 zastupnika.

HDZ Tomislava Karamarka, koja je relativni pobednik prošlih izbora, najavila je da ima neophodnu većinu za prekomponovanje vlade i za mandatara i već je predložila aktuelnog ministra finansija Zdravka Marića za mandatara.

Prema nezvaničnim informacijama medija, SDP Zorana Milanovića i Most Bože Petrova postigli su navodno dogovor da se Sabor samoraspusti 15. jula, kada i poslednji dan prolećnog zasedanja, pa bi tako s obzirom na rokove, izbori najranije mogli biti u nedelju, 24. avgusta, a najkasnije, 11. septembra.

Milanović se ranije zalagao da izbori budu raspisani što pre, možda, već u julu.

Hrvatski analitičar Žarko Puhovski smatra da su male šanse da HDZ skupi većinu, ako je i skupi, da će biti nestabilna te da će se u tom slučaju izbori održati u oktobru umesto u septembru.

"HDZ se odrekao vlasti kako bi spasio svog predsednika. I HDZ, i SDP i Most će biti kažnjeni, ali će situacija biti približno ista kao i nakon prethodnih izbora. Vlada nakon izbora biće ponovno nestabilna, a SDP i HDZ mogu u koaliciju samo ako budu imali neke druge ljude na čelu svojih stranaka", rekao je Puhovski za HRT.

Inače, Puhovski je raniji zahtev Oreškovića da Karamarko i Petrov podnesu ostavke i povuku iz vlade nazvao "bezobrazlukom",

"On je bio na mestu premijera jer su tako odlučila upravo njih dvojica", podsetio je Puhovski., rekao je Puhovski.

Oresković je juče dobio samo 15 zastupničkih glasova podrške za ostanak na premijerskoj poziciji, što se u hrvatskoj javnosti tumači kao "plebiscitarno poniženje" koje je trebalo da spreči.

Uspon i pad Tihomira Oreškovića za manje od pola godine

oreskovic66

ZAGREB - Kanadski biznismen hrvatskog porekla Tihomir Orešković bio je na čelu hrvatske vlade nešto manje od pola godine, a na to mesto je pozicioniran nakon što mu je HDZ Tomislava Karamarka dao tri sata vremena da odluči da li prihvata da bude premijer.

Danas je, na predlog iste te HDZ, opozvan velikom većinom saborskih zastupnika.

Orešković je premijer postao na veliko iznenađenje hrvatske javnosti jer, kada je pre pola godine došao, njegov hrvatski je bio veoma loš, a najavio je da će Hrvatsku voditi kao svoju firmu.

Portal Index. hr podseća da je Orešković prošao tri faze među pripadnicima HDZ-a i njihovih satelita.

Prvo je bio proglašen nezavisnim stručnjakom koji je jedini u stanju izvući Hrvatsku iz krize odnosno da je "nešto najbolje što se dogodilo Hrvatskoj.

"Gospodin Orešković je vrhunski profesionalac, jedan od najbolje pozicioniranih poslovnih ljudi Hrvata u svetu i mislim da je izvanredno rešenje, a njegov legitimitet je njegov CV, koji ćete uskoro dobiti", najavio je Karamarko odgovarajući na optužbe da dovodi na vlast potpuno nepoznatog čoveka koji nije ni učestvovao na izborima.

U drugoj fazi bio je ekonomski stručnjak koji na žalost ne poznaje političke procese u zemlji.

"Očekujem da se predsednik vlade posveti ključnim temama zbog kojih je i dobio poverenje HDZ-a, pre svega privredi i investicijama", govorio je Karamarko u jeku afere SOA i odbijanja Milana Brkića da bude ministar branitelja.

U trećoj fazi proglašen je neuspelim eksperimentom i odbačen od onih koji su ga na to mesto i doveli. I sve to u samo šest meseci.

Prvu sednicu vladu započeo je rečima" "Ostani miran i vladaj na". Allit, teško se tako može opisati njegovih šest meseci vladavine, primećuje ovaj hrvatski portal.

Već kao mandatar bez da je bio predstavljen Saboru, ali i široj javnosti predstavljao je svoj program u inostranstvu. U to vreme nko u Hrvatskoj nije znao kakav plan i program ima Orešković.

Premijeru Oreškoviću zamerao se i loš hrvatski, ali problem što su "građani" postali "građevine" u njegovom prvom obraćanju javnosti, najmanje je što mu se danas može zameriti, piše Index.hr.

Vladu Tihomira Oreškovića obeležili su potresi i krize, a iako je najavljivao "Tim's team", to je bila jedna od najgorih vlada u modernoj Hrvatskoj, ocenjuje Index.hr.

Sukob Oreškovića i Karamarka počeo je kadrovanjem u hrvatskoj tajnoj službi - SOA.

Mimo volje Karamarka, naime, Orešković je s predsednicom Kolindom Grabar Kitarović dogovorio da SOA-u preuzme Daniel Markić. S druge strane protivno željama predsednice Orešković nije htio dati joj za pravo da je njegov prethodnik Dragan Lozančić radio protiv zakona.

 

 

 

Orešković odbacio optužbe i poručio "Bog čuva Hrvatsku"

Karamarko podneo ostavku, ide i Petrov ako Orešković ostane

Dani raspleta u Hrvatskoj, deset mogućih scenarija

Jutarnji list: HDZ žrtvuje Hasanbegovića zbog Srba?

Glas Koncila: Karamarko ruši stranku, teško šteti Hrvatskoj

U očekivanju odluke - ostanak vlade ili novi izbori/Karamarko: Najbolje da iz Vlade odemo Orešković, Petrov i ja

Orešković: Ne bojim se da tražim poverenje Sabora/Milanović traži izbore što pre, Hrvatska nema vladu

Mediji:Politička kriza u Hrvatskoj sve složenija/Kitarović uzima stvari u svoje ruke

Karamarko za novu većinu, dosta mu "ringišpila" s Mostom

Mediji: Kulminacija hrvatske političke i finansijske krize

Strani mediji: Protesti dodatni udarac krhkoj hrvatskoj vladi

Jedan od tri scenarija rešava hrvatsku političku krizu

Novi list: Šest opcija za rešenje krize vlasti u Hrvatskoj

Hrvatska se priprema za prijem prve grupe izbeglica/Nemačka: Za izbeglice potrebno 93 milijarde evra do 2020. godine

Mesić: Afera Konsultantica je nova Fimi media

EU blokirala podsticaje Hrvatima - zbog korupcije

Hrvatska vs Srbija: Odlučni u nepopuštanju

Ocjena prvih 100 hrvatske Vlade – neefikasnost

AFP: Hrvatska nostalgija za nacističkom prošlošću

Erdogan: Hrvatska primer suživota različitih veroispovesti

Regija o Vučiću: Malo iznenađenja, malo očekivanja

Komemoracija u Jasenovcu u sjeni bojkota

Hrvatski Jevreji, Srbi i Italijani u Jasenovcu

Kitarović u Đevđeliji: Zapadnobalkanska ruta ostaje zatvorena/Ivanov, Pahor i Kitarović odustali od posete zbog migranata

Hrvatska zatvara prihvatni centar u Slavonskom Brodu/Hovanec: Politička korektnost oko izbeglica uništiće Evropu

Saplitanje komšija: Slovenija Hrvatsku, Hrvatska Srbiju…

Židovi neće na komemoraciju u Jasenovac, Vlada se čudi

Manjine i regionalna nadležnost nisu bilateralna pitanja

Region šokiran oslobađajućom presudom Šešelju

Balkanska ruta zatvorena, povratak opasnom Mediteranu/Strogo kontrolisana mađarska granica

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert