glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Sporazum opozicije i vlasti u Crnoj Gori pred parafiranjem

izvor: rse foto: rfe                                                                                                                 25.04.2016.

skupstina8

Višemjesečni pregovori Demokratske partije socijalista i dijela opozicionih stranaka o formiranju Vlade izbornog povjerenja, trebalo bi da budu formalno okončani u utorak, 24. aprila.

Usaglašeni Sporazum o formiranju Vlade izbornog povjerenja trebalo bi tokom dana da bude parafiran od svih partija, učesnica parlamentarnog dijaloga o stvaranju uslova za fer izbore.

Lex specialis, posebni i privremeni zakon koji će važiti do okončanja parlamentarnih izbora, već se nalazi u skupštinskoj proceduri, a političke partije bi trebalo u utorak na kolegijumu predsjednika parlamenta da dogovore datum otvaranja rasprave i njegovog izglasavanja.

Lex specialisom je utvrđena kontrola nad radom gotovo svih državnih institucija, javnih službi i državnih preduzeća u periodu izbornog procesa. Tim sporazumom, dijelu opozicionih partija će pripasti jedno potpredsjedničko mjesto u Vladi i ministarstva finansija, socijale, unutrašnjih poslova, i poljoprivrede.

Uz to opozicija će delegirati pomoćnike u drugim ministarstvima, generalnog inspektora u Agenciji za nacionalnu bezbjednost, a imaće svoje ljude u Poreskoj upravi, Fondu zdravstva i drugim institucijama koji će kontrolisati rad tih službi u izbornom periodu.

Osnovni razlog za formiranje Sporazuma i Lex specialisa je duboka politička kriza u Crnoj Gori i izrazito visok nivo nepovjerenja u regularnost izbornog procesa od strane opozicije i najuticajnijeg dijela nevladinog sektora. Parlamentarni izbori u Crnoj Gori bi trebalo da se održe u oktobru ove godine.

Opozicija želi da spriječi zloupotrebu državnih resursa od strane vladajuće Demokratske partije socijalista koju optužuje da je putem manipulacija, pritiscima na javni sektor i korišćenjem državnih resursa, ostvarivala dominantan uticaj na političkoj sceni.

Nakon potpisivanja Sporazuma o fer i slobodnim izborima, parlament treba da usvoji Lex specialis, a potom će se glasati o smjeni predsjednika Skupštine Ranka Krivokapića na čemu insistira Demokratska partija socijalista i njoj bliske stranke.

Aktuelni premijer Milo Đukanović treba parlamentu da dostavi predlog o rekonstrukciji Vlade u kojoj, na osnovu Sporazuma, treba da budu imenovani ministri iz opozicije.

Pored Demokratske partije socijalista i manjih vladajućih stranaka, u buduću privremenu, izbornu Vladu treba da uđu predstavnici Socijaldemokratske partije Ranka Krivokapića, Demosa Miodraga Lekića i Građanskog pokreta URA Žarka Rakčevića.

Socijalistička narodna partija je najavila da neće potpisati Sporazum vlasti i opozicije, ali je zainteresovana za ulazak u Vladu.

Demokratski front odbacuje učešće u, kako kažu Đukanovićevu Vladu i najavljuje organizaciju protesta ispred parlamenta prilikom usvajanja Lex specialisa.

slobodnaevropa.org

 

 

Mogu li napadi u Briselu uticati na evroatlantske integracije

Dok se opozicija dogovara vladajuća partija počela izbornu kampanju

Crna Gora i Albanija se pripremaju za migrante

Sukob policije sa tužilaštvom: Na potezu premijer Đukanović

Izvještaj EP o Crnoj Gori: Duga lista zadataka

Propao parlamentarni dijalog

Dvije i po decenije Đukanovićeve vlasti: Vladar ili gospodar?

Crna Gora ima planove za slučaj da postane tranzitna zemlja

EK: Zemlje na balkanskoj ruti da rade na smeštaju izbeglica

Referendum nije na stolu?

Je li realno da Đukanović prihvati zahtjeve opozicije?

Đukanovićevoj Vladi izglasano povjerenje

Uprkos napretku, korupcija na Balkanu i dalje rak rana

O poverenju vladi 25. januara /Đukanović ne strahuje od glasanja

Loš odnos države prema kulturi

Malo verovatno da Đukanovićeva vlada izgubi poverenje

Đukanović spreman za razgovor o prelaznoj vladi

Demokratski front sa protesta ponovo zatražio ostavke

Crna Gora do sada otvorila 22 poglavlja

Marović ostaje u pritvoru trideset dana

Na koji će način Crna Gora odlučivati o ulasku NATO?

Crna Gora spremna da prihvati masovniji priliv izbjeglica?

Hoće li predstojeći izbori biti referendum Crne Gore o NATO?

Svjetska štampa o pozivnici za NATO: Rusija iritirana zbog Crne Gore

Nakon pozivnice u NATO pred Crnom Gorom ozbiljni zadaci

Brisel: Crna Gora pozvana u NATO

Poziv za članstvo CG u NATO loš po odnose s Rusijom

Upitna objektivnost medija oko NATO integracija

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert