glavniBanner
Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi

 

Homepage Übersetzung  

5.oktobar mig korupcija2
kompjuter nacna saradnja lekari olimp vikimed djokovic 000

Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second

Pred Srbijom još mnogo rada u okviru poglavlja 28 

izvor: euractiv  foto:                                                                                                                         04.10.2017.

eu4

Proces pripreme pregovaračke pozicije Srbije za poglavlje 28 o zaštiti potrošača i zdravlja i dalje traje i pred Srbijom je još mnogo složenih zadataka u toj oblasti, koja postaje sve važnija tema u Evropskoj uniji. Dobri rezultati su ostvareni po pitanju lekova i medicinskih sredstava, koji u članicama Unije podležu evropskom zakonodavstvu, ali u mnogim oblastima nije napravljen nikakav napredak, rečeno je 3. oktobra na brifingu za novinare u EU info centru.

Dragana Radojičić iz Ministarstva za evropske integracije izjavila je da je EU posle skrininga u poglavlju 28 ocenila da je Srbija u dovoljnoj meri spremna za njegovo otvaranje i uputila poziv za pripremu pregovaračke pozicije.

Srbiji predstoje mnogobrojni koraci do usvajanja pregovaračke pozicije, rekla je Radojičić, dodajući da je o preciznijem datumu otvaranja poglavlja 28 sada nezahvalno govoriti.

Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Meho Mahmutović izjavio je da je pred Srbijom u narednom periodu ozbiljan zadatak da uskladi zakone iz oblasti javnog zdravlja sa evropskim zakonodavstvom, ističući da je to potrebno zbog građana a ne zbog EU i da će to olakšati život pacijentima.

"Usklađivanje s evropskim zakonom je trenutno najbolji recept na svetu koji moramo da koristimo da bi nama bilo dobro", rekao je Mahmutović, ocenivši da je pred Srbijom sada dosta složenih zadataka.

Mahmutović je rekao da je u prethodnom periodu mnogo urađeno, od infrastrukturnih projekata, rekonstrukcije postojećih i izgradnje novih zdravstvenih ustanova, do kupovine nove opreme i izdavjanja sredstava za inovatinvne lekove i pacijente obolele od retkih oblasti.

"Slaba tačka našeg sistema je, i tu nam treba pomoć, da naši građani treba da nauče da je preventivni pregled za njih dobar i da je najbolja investicija u prevenciju, jer daje najbolje rezultate", kazao je Mahmutović.

Evropska unija pomaže Srbiji da uskladi svoje zakonodavstvo s pravnim tekovinama EU kroz projekat Pravna podrška pregovorima (PLAC II), koji obuhvata 10 poglavlja.

Iako se nijedno poglavlje u pregovorima Srbije i EU ne bavi isključivo zdravstvom, Mahmutović navodi da se o zdravstvu govori kroz 20 poglavlja, a da je 17 tačaka u okviru poglavlja 28 vezano za tu oblast.

Marta Sjeničić, konsultant u oblasti prava koje se odnosi na javno zdravlje i pitanja medicinskog prava, kazala je da pristunost pitanja zdravlja u velikom broju poglavlja ukazuje na važnost međusektorske povezanosti i u Evropi i u Srbiji.

"To što je zdravlje razbacano u puno poglavlja pokazuje da je evropska politika, koja podrazumeva da se zdravlje nalazi u svim politikama, dobro zasnovana jer sve što radimo utiče na naše zdravlje", rekla je Sjeničić.

Maja Vučković Krčmar, program menadžer Delegacije EU u Srbiji, ocenila je da se od poslednjeg izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije situacija nije mnogo promenila i da ima još dosta toga da se uradi.

Najviše je urađeno u oblasti lekova i medicinskih sredstava, rekla je Vučković Krčmar, dodajući da je Agencija za lekove, osnovana 2001, jedan od najuspešnijih projekata u oblasti zdravstva.

Prema njenim rečima, treba još mnogo uraditi u oblasti krvi, tkiva i organa, dok je po pitanju kontrole duvana posle početnog napretka ponovo došlo do zastoja.

EU je, kako je rekla, od 2000. investirala oko 150 miliona dolara u zdravstvo.

Tobijas Šulte In Den Bojmen, pravni savetnik za evropsko zakonodavstvo o zdravstvu u Generalnom direktoratu za istraživanje, izjavio je da je posle iskustva u procesu evropskih integracija baltičkih zemalja svestan da postoji zabrinutost da će pridruživanje EU imati negativnog uticaja na sektor zdravstva, ali je istakao da EU ima ograničenu nadležnost u toj oblasti.

"EU svojim delovanjem treba da dopuni politike u zemljama članicama, a glavna nadležnost u politici zdravstva leži u nacionalnim vladama. EU će se u procesu pregovora suzdržavati od davanja strogih saveta Srbiji u smislu kako treba da organizuje svoj zdravstveni sistem u budućnosti", rekao je Bojmen.

Sjeničić je dodala da zakonodavstvu EU podležu farmaceutski i medicinski proizvodi i psihoaktivne supstance, jer su sastavni deo zajedničkog tržišta, a da EU ima veliki uticaj i solidan pravni okvir u oblasti medicine rada.

U oblasti obavezne imunizacije svaka zemlja donosi regulativu na nacioanlnom nivou, rekla je Sjeničić, dodajući da EU preporučuje mere u cilju povećanja imunizacije.

Zdravstvo sve veći prioritet u EU

Tobijas Šulte In Den Bojmen je kazao dzdravstvo, koje pre 10-ak godina nije predstavljalo prioritet za EU, postaje sve značajnija tema.

"Smatra se da je zdravlje ključni indikator uspešnosti jedne zemlje i da mnogo govori o opštem prosperitetu društva", ocenio je Bojmen.

Podsetio je da su sistemi javnog zdravlja posle finansijske krize 2008. u mnogim evropskim zemaljama bili pod velikim pritiskom da smanje troškove, odnosno da su se smanjivali budžeti za zdravstvo.

"Odgovor EU je bio da ojača sisteme javnog zdravlja i da više investira u zdravstvo, kao i u zdravstvene radnike", kazao je Bojmen.

Tri strateška cilja EU u toj oblasti su unapređenje dobrog zdravlja, koje podrazumeva i promociju zdravog stila života, zatim zaštita građana od opasnosti po zdravstvo, uključujući epidemije, bioterorizam, klimatske promene, i podrška zdravstvenim sistemima u članicama da bi mogle da odgovore na razne izazove.

Marta Sjeničić je rekla da je rak danas glavni problem javnog zdravlja u EU, dodajući da je rak najčešći uzrok smrti posle bolesti krvnih sudova.

Od 2012. godine rak je bio uzrok smrti kod jedne četvrtine od pet miliona umrlih u EU.

 

 

Godišnjica demokratskih promena

Polovni ruski MiG-ovi stigli u Srbiju

Sazvane hitne konsultacije zbog saopštenja EK o KiM i Kataloniji/Katalonija: 90 odsto glasova za nezavisnost

Makron i Junker traže da EU otvori vrata Balkanu do 2025. godine

Srpski medijski mrak

Apelacioni sud odbacio optužnicu za Srebrenicu, stopira se suđenje

DW: Šta Beogradu sprema novi Berlin?

Naprednjaci hoće sami, Janković čeka Đilasa

Šid promenio stav o đacima migrantima, ali ne i Sombor/Komesarijat: Oko 400 dece migranata u srpskim školama

Arsić: Plate u Srbiji realno mogu da porastu dva-tri odsto

Prednosti i mane kineske inicijative Pojas i put za Zapadni Balkan

Vučić u UN: Političko rešenje za Kosovo prioritet za Srbiju

Ugrožavanje medijskih sloboda u Srbiji

Skot: Srpska deca su junaci integracije malih migranata

Vučić: Pozvao sam Trampa da poseti Srbiju

 

 

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button