glavniBanner
Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi

 

Homepage Übersetzung  

av7 zastave1 mile1
zso migranti nagrade lesevi kusta1 muslin00

Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second

Prednosti i mane kineske inicijative Pojas i put za Zapadni Balkan

izvor: euractiv  foto:                                                                                                                           23.09.2017.

kinezi

Kineska "Pojas i put inicijativa", koju je 2013. pokrenuo predsednik Si Đinping, predstavlja veliku evroazijsku strategiju Kine čiji je cilj da proširi i osigura pomorske rute i mrežu kopnene infrastrukture za povezivanje sa Azijom, Afrikom i Evropom. Poznata i kao "Jedan pojas, jedan put", ta strategija zemljama koje su uključene nosi niz mogućnosti, ali i izazova. Plan uključuje mnoštvo trgovinskih sporazuma, saradnju u energetici i sporazume o kineskom investiranju.

Cilj je da se uspostavi kineska politička ekonomija na globalnom nivou, navodi se u novom nezavisnom izveštaju urađenom za račun Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Gledano iz evropske perspektive, kineske forme "meke moći" već se vide duž tzv. Balkanskog puta svile, dela inicijative "Pojas i put", koji ide od Pekinga do Atine i povezuje se sa Beogradom, Sarajevom, Skopljem, Budimpeštom, Tiranom i drugim glavnim gradovima.

Region jugoistočne Evrope u središtu je aktivnosti EBRD poslednjih četvrt veka i ta banka je već anagažovana sa kineskim kompanijama i vlastima duž "Balkanskg puta svile". S obzirom da kineske kompanije  dobijaju poslove na  tenderima, postoji potreba da se pažljivo prati pojava novog velikog "igrača" u regionu i EBRD je zato poručio izveštaj o razvoju "Balkanskog puta svile".

Izveštaj "Kineska Pojas i put inicijativa: Izgradnja Balkanskog puta svile" finansirala je Centralnoevropska inicijativa a predstavljen je sredinom septembra u službi Evropskog parlamenta u Atini. Autor je Jens Bastijan (Bastian), bivši vodeći ekonomista Evropske agencije za rekonstrukciju.


U izveštaju se prikazuje napredovanje "Pojas i put inicijative" u zemljama Zapadnog Balkana i šireg regiona jugoistočne Evrope, počev od velike investicije u grčku luku Pirej.

Bastijan navodi da kineske investicije u članice EU i zemlje koje to nisu u regionu predstavljaju ogroman podsticaj akvizicijama i inovacijama u infrastrukturi. Pored toga, kineske državne banke u jugoistočnoj Evropi odobravaju zajmove sa malim kamatama.

Takođe se kroz akviziciju luka, otvaranje bankarskih filijala u regionu, kreditiranje izgradnje mostova i autoputeva i modernizaciju elektrana prave saobraćajna infrastruktura i logistička mreža.

Istovremeno raspoloživost zajmova sa kamatom ispod tržišne za finansiranje infrastrukturnih kapaciteta pozdravljaju mnoge zemlje koje nisu primarna investiciona destinacija ili imaju ograničen pristup kreditiranju od strane privatnog sektora. To međutim, kaže autor izveštaja, nameće pitanje stepena zavisnosti od kineskih kreditora.

Kao negativne u kineskoj inicijativi Bastijan navodi bojazni evropskog biznisa u vezi transparentnosti kineskog biznisa. Da je to problem pokazuje i činjenica da na forumu "Pojas i put" u maju 2017. u Pekingu neke članice EU nisu htele da potpišu predloženu izjavu u vezi trgovine za koju je nacrt uradio zvanični Peking.

Primedbe su se odnosile na manjak transparentnosti, kao i na javne tendere uz poštovanje propisa i recipročni pristup tržištu. Evropa misli da bi kineske kompanije mogle da se okoriste od budućih ugovora na "Balakanskom putu svile" snižavajem standarda u postupcima javne nabavke ispod onih kojih se pridržavaju evropski partneri.

Upravo to je ono gde treba da se pojave međunarodni "igrači" poput EBRD, EU i MMF, smatra Bastijan. On je preporučio EBRD da usvoji proakativni pristup kako bi se obezbedilo poštovanje standarda i izvukla maksimalna korist iz ambicioznih kineskih projekata.

Gledano iz perspektive Kine, proboj na tržišta jugoistočne Evrope postavlja taj region više ka centru integrisane evroazijske ekonomske zone koju Peking predviđa.

Bastijan u izveštaju reaguje i na strahovanja nekih da će kineska inicijativa dati Pekingu preveliki uticaj. Iako su kineske investicije dobrodošle, on naglašava da region sa velikim interesom za članstvo u EU i NATO ostaje snažno povezan sa Evropom.

Mešanje i deljenje regionalnog znanja Evropske banke za obnovu i razvoj sa finansijskim resursima i opredeljenjem za ulaganja kineskih kompanija može da bude kombinacija u kojoj svi dobijaju, zaključio je Bastijan, s obzirom da "Pojas i put inicijativa" ima potencijal da pomogne u transformaciji Zapadnog Balkana.

 

 

Vučić u UN: Političko rešenje za Kosovo prioritet za Srbiju

Ugrožavanje medijskih sloboda u Srbiji

Skot: Srpska deca su junaci integracije malih migranata

Vučić: Pozvao sam Trampa da poseti Srbiju

Gašenje Vranjskih posledica konstantnih političkih pritisaka

Han ponovo tražio izručenje radikala

Dačić u Njujorku s Guterešom i Trampom/Vučić doputovao u Njujork

Očajni migranti idu rumunskom rutom

MMF spreman da podrži razumno povećanje plata

Kirste: Na Srbiji u kom smeru će ići partnerstvo sa NATO/Rama: Srbija i dalje nedostaje na NATO mapi/NATO: Rusija može ugroziti stabilnost Zapadnog Balkana

Parada ponosa – šta se promenilo?

Let Peking–Beograd uspostavljen posle 17 godina

Han: EU ne želi da uveze problem Kosova

Brnabić: Srbija će biti spremna za EU do 2020.

Nismo rasisti, ali migrantska deca ne mogu u klupe sa našom

Dačić: Bez Balkana neće biti mira i stabilnosti u EU

Vučić: Podržavam odluku Srpske liste da udje u kosovsku vladu

 

 

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button