glavniBanner
Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi

 

Homepage Übersetzung  

grad zastave1 mile1
zso migranti nagrade bezbednost na internetu rale muslin00

Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second

Arsić: Plate u Srbiji realno mogu da porastu dva-tri odsto

izvor: agencije  foto:                                                                                                                           23.09.2017.

penzioneri

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić rekao je danas da plate u Srbiji u javnom sektoru za narednu godinu mogu da se povećaju nominalno pet-šest odsto, što će realno biti dva-tri odsto.

On je na predstavljanju publikacije "Kvartalni monitor" rekao da će to povećanje plata biti održivo pod uslovom da rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2018. godini bude četiri odsto, a inflacija tri odsto.

"Rast plata mora da prati rast BDP, a penzije moraju rasti manje od plata, oko četiri-pet odsto i najbolje bi bilo da se za povećanje primanja najstarijim prihvati trajna formula", rekao je Arsić i dodao da preporučuje švajcarsku formula koja podrazumeva da penzije prate rast plata umesto da se uskladjuju sa troškovima.

On je rekao i da je cena rada sada previsoka jer čini 50 odsto prosečne zarade, a u Evropi 40 odsto.

Rast BDP bi ove godine, prema njegovim rečima, mogao da bude od 1,5 odsto do dva odsto, a rast od 2,3 odsto kako predvidja Medjunarodni monetarni fond (MMF) bio bi, kako je rekao, moguć jedino ako se u drugom delu godine ostvari skok BDP od 3,5 odsto.

Arsić je istakao da je rast BDP od 1,2 odsto u prvom polugodištu daleko ispod proseka zemalja Centralne i Istočne Evrope (CIE) gde je prosečan rast 4,2 odsto.

"Zemlje EU su u prvom polugodištu imale prosečan rast od 1,9 odsto, a od Srbije je manji rast BDP imala jedino Makedonija", rekao je Arsić.

Slab rast BDP, prema njegovim rečima, nije samo posledica pada poljoprivredne proizvodnje zbog suše, već i nepovoljnog privrednog ambijenta.

Dodao je da treba suštinski nastaviti, a ne "fingirati reforme" tako što bi se unapredilo pravosudje, kompetentnost državne administracije, isključilo partijsko zapošljavanje i negativna selekcija, smanjila korupcija, a poboljšala infrastruktura.

"U Srbiji se loše upravlja javnim preduzećima, u Elektroprivredi Srbije (EPS) zimus se desila institucionalna havarija jer se u zimu ušlo bez zaliha uglja, a kasni se i sa remontima. Rast proizvodnje u pojedinim periodima u toj kompaniji je kratkoročni uspeh", rekao je Arsić.

On je istakao da naredne godine rast BDP u Srbiji može biti četiri odsto, pod uslovom da poljoprivreda ostvari prosečan rast i da se reše problemi u EPS-u do kraja ove godine.

Dodao je da je tokom poslednje tri godine ostvaren veliki napredak jer je smanjen fiskalni deficit i da ga treba držati na nivou od 0,5 do jedan odsto BDP.

"Sada postoji suficit u budžetu od 73,5 milijardi dinara što nije dobro jer suficit ne treba da bude sam sebi cilj, već bi fiskalna politika u većoj meri trebalo da bude u funkciji rasta BDP", rekao je Arsić.

Zbog toga, kako je kazao, treba povećati javne investicije i ulaganje u obrazovanje i inovacije, a smanjiti uzimanje dividendi od javnih preduzeća kako bi mogla da investiraju jer su ove godine porasle dva odsto, uprkos obilnim subvencijama.

To je, prema njegovim rečima, nedovoljno jer investicije sada čine 18 odsto BDP, a za značajniji privredni rast moraju se podići na 25 odsto.

Ocenio je da je nepovoljna okolnost i to što se povećava spoljnotrgovinski deficit, iako su energenti jeftniji,  što znači da raste uvoz i potrošnja koji bi trebalo da su posledica a ne pokretač privrednog rasta.

Arsić je rekao da spoljni dug pada uglavnom zbog kursnih razlika, a da dugoročna politika jakog dinara nije dobra za privredu.

 

 

Prednosti i mane kineske inicijative Pojas i put za Zapadni Balkan

Vučić u UN: Političko rešenje za Kosovo prioritet za Srbiju

Ugrožavanje medijskih sloboda u Srbiji

Skot: Srpska deca su junaci integracije malih migranata

Vučić: Pozvao sam Trampa da poseti Srbiju

Gašenje Vranjskih posledica konstantnih političkih pritisaka

Han ponovo tražio izručenje radikala

Dačić u Njujorku s Guterešom i Trampom/Vučić doputovao u Njujork

Očajni migranti idu rumunskom rutom

MMF spreman da podrži razumno povećanje plata

Kirste: Na Srbiji u kom smeru će ići partnerstvo sa NATO/Rama: Srbija i dalje nedostaje na NATO mapi/NATO: Rusija može ugroziti stabilnost Zapadnog Balkana

Parada ponosa – šta se promenilo?

Let Peking–Beograd uspostavljen posle 17 godina

Han: EU ne želi da uveze problem Kosova

Brnabić: Srbija će biti spremna za EU do 2020.

Nismo rasisti, ali migrantska deca ne mogu u klupe sa našom

Dačić: Bez Balkana neće biti mira i stabilnosti u EU

Vučić: Podržavam odluku Srpske liste da udje u kosovsku vladu

 

 

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button