glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Pogoršanje položaja izbeglica na granici Srbije i Mađarske

izvor : agencije  foto: tanjug                                                                                                                         09.07.2016.

migranti44

BEOGRAD - Agencije Ujedinjenih nacija u Srbiji izrazile su danas zabrinutost zbog daljeg pogoršanja položaja izbeglica i migranata na severu Srbije, u blizini granice sa Mađarskom, navodeći da je više od 120 tražilaca azila prijavilo da im je onemogućeno podnošenje zahteva za azil u Mađarskoj i da su umesto toga proterani nazad u Srbiju.

Broj izbeglica i migranata na srpskoj strani granice udvostručio se u proteklih nekoliko dana zbog novih zakonskih mera koje je usvojila Mađarska a koje su stupile na snagu 5. jula. Sada tamo ima više od 1.300 osoba, većinom žena i dece.

Dok je vlada Srbije smestila nekoliko stotina ljudi na Punktu za pomoć izbeglicama u blizini Subotice, blizu 800 tražilaca azila čeka pod otvorenim nebom na teritoriji Srbije, izvan mađarske “tranzitne zone” kod graničnog prelaza Horgoš na kome prilike - a posebno nedostatak smeštaja, zdravstvenih i sanitarnih uslova - predstavljaju velike probleme, navodi se u saopštenju Kancelarije UN u Srbiji.

Agencije UN-a i NVO intenzivirale su svoju pomoć vladi Srbije obezbeđenjem dodatnih količina hrane, vode, medicinske i druge pomoći, dodaje pres služba UN.

U saopštenju se ističe da je pravo na azil osnovno ljudsko pravo i prema međunarodnom pravu, tražiocima azila mora biti omogućen pristup teritoriji države u kojoj se traži azil.

"Međutim, više od 120 tražilaca azila prijavilo je 6. jula vlastima, agencijama UN-a i partnerima da im je onemogućen pristup azilnim procedurama u Mađarskoj i da su umesto toga proterani nazad u Srbiju bez poštovanja procedure readmisije ili povratka," ukazuje Kancelarija UN.

Agencije UN-a u Srbiji upozoravaju da će ovakav razvoj događaja dodatno otežati situaciju u Srbiji, izvan mađarskih “tranzitnih zona” Horgoš (Roszke) i Kelebija (Tompa) gde trenutno samo 30 tražilaca azila dnevno može da uđe na teritoriju EU, dok su stotine drugih primorani da čekaju nedeljama pod vedrim nebom, često u očajnim i nehumanim uslovima.

Agencije UN-a takođe konstatuju da bi pojačane restriktivne mere kojima se zanemaruju pravične azilne procedure mogle ohrabriti izbeglice i tražioce azila da potraže opasnije, neregularne rute do Evrope, i time se izložiti nemilosrdnim krijumčarima. Naročito su rizicima izložena deca bez pratnje.

Agencije UN-a u Srbiji će nastaviti da pomažu vladi Srbije da zadovolji potrebe izbeglica i migranata na human način i u skladu sa preuzetim međunarodnim obavezama, zaključuje se u saopštenju.

 

Mogući alternativni putevi za migrante preko Balkana?/ Beč i Budimpešta okončali "granični rat"

Vreme je za političku uniju stranaka demokratske gradjanske orijentacije

Zeleno svetlo: Komitet EU usvojio poziciju za otvaranje poglavlja

Čija je državna 'Politika'?

Saglasnost za poglavlja: Pred Srbijom još teži put

Brkić: Ćuruviju ubio član JSO Luka Pejović

Medijametar: Vučiću posvećana trećina naslovnih strana

Strože antimigranske mere Vlade Mađarske/Mađarska: Referendum o migrantskim kvotama 2. oktobra

19. jula Srbija otvara poglavlja 23 i 24

Velika Britanija spremna za otvaranje poglavlja 23/Han: Brexit ne znači kraj procesa širenja EU/Repčekova: Srbija se nije odazvala neformalnim sastancima sa zemljama kandidatima

Forum lidera zapadnog Balkana u Parizu, Vučić i sa Hanom i Mogerini

U Srbiji trenutno 538 migranata, na Horgošu i Kelebiji ne više od 200/Sprečiti nekontrolisanu migraciju/Zbog ilegalnog prelaska granice sud u Mađarskoj osudio 10 migranata

SAD: Srbija ne ispunjava potpuno standarde, ali čini napore

Srbija uradila sve, ispunjeno 80 odsto dospelih obaveza/Lazarević: Za pristupanje Srbije najpovoljniji brz izlazak Britanije

EU odložila otvaranje poglavlja sa Srbijom, otvorila sa Turskom

Beograd: Bez istrage o padu helikoptera

EU: Bez odluke o otvaranju poglavlja 23 i 24

Strategija EU: Politika proširenja ulaganje u bezbednost

Vučić: Nema referenduma, nastavljamo evropski put

Zagreb i London zakočili otvaranje poglavlja sa Srbijom

"Negativni efekti Bregzita na Zapadni Balkan"

Četvrti protest zbog Savamale: 'Dok rastu laži, rašće i patka'

Šariću ukinuta presuda za šverc kokaina

Balkan i 'Brexit': Strah od zaustavljanja proširenja EU

Bregzit neće skrenuti Srbiju sa evropskog puta

Uslovi Hrvatske ključ za poglavlja

Bregzit - udarna vest u regionu/Dačić: Odluka britanskog naroda ne menja put Srbije/Pahor: EU očekuju neizbežne promene

Stanje u medijskom sektoru najgore za 15 godina

Slučaj Savamala: Treba li Vučić da vrati mandat?

Da li se nezavisnost isplatila?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert