glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

ograda11 zagreb sednica vlade
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Od igrica mesečno tri prosečne plate

izvor: evn  foto:  vn                                                                                                        23.10.2016

gejmeri

Razvoj manjih, nezavisnih igara za mobilne platforme i društvene mreže, kako stručnjaci tvrde, u Srbiji je poslednjih godina "eksplodirao"! Ono što se nekad činilo kao komplikovan posao rezervisan isključivo za programere, dizajnere i kompjuterske zaluđenike, danas je postalo rutina.

Mladi sada više ne gube vreme igrajući igrice satima, nego ih sami masovno kreiraju. Najviše one za mobilne telefone. Nije tu, međutim, reč samo o kreativnosti i razonodi, već i o mogućnosti ozbiljne zarade. Mesečno, kako saznajemo i do 1.500 evra!

Broj pojedinaca i timova koji se bave kreiranjem igrica za mobilne telefone, po rečima Dragana Varagića, internet-konsultanta iz Novog Sada, u Srbiji je u velikom porastu od 2010. godine, jer je tada otpočelo masovno korišćenje pametnih mobilnih telefona. Kako objašnjava, upravo deca koja se bave amaterskim kreiranjem igrica za mobilne poslednjih godina najviše dolaze do poslova u velikim kompanijama za pravljenje igrica.

Dizajner B. P. iz Aranđelovca priča da je danas moguće uz minimalno znanje dizajna i korišćenje osnovnih softverskih paketa kreirati igrice ili aplikacije.

- Sam "Gugl" je izdao svoju platformu za pravljenje igrica, softver Unity, koji je legalan i besplatan i može svako da ga koristi - objašnjava naš sagovornik. - Sa vrlo malo znanja klinci mogu da naprave jednostavne igrice i aplikacije za mobilne telefone. U okviru tog softvera ugrađena je i opcija za reklamiranje, gde, zapravo, i "leži" zarada. Što je više igrača, to je više i reklamiranja uz igru.

Da masovna izrada igara nije samo stvar Srbije, već celog sveta, kažu i Zoja Kukić iz beogradskog StartIt-a i Ranko Trifković iz udruženja domaćih kreatora igara Games Serbia.

- Na nesreću, svet igara je na celoj planeti poludivlji - kažu naši sagovornici. - Mladost industrije podrazumeva nagle smene generacija platformi, kao i vrlo slabu regulativu. Danas su alati za profesionalnce uglavnom dostupni besplatno. Najpopularniji su Unity 3D i Unreal Engine. Gotovo svaka igračka platforma, od pi-si računara, preko "Ios" ili "Android" operativnih sistema teelefona, nudi najširoj publici bar po jedan profesionalni alat, ne samo za sklapanje igara, već i za izradu zvuka, grafike, animacija.

Doslovce, kako Kukićeva i Trifković kažu, svi prave igre. Za ovu industriju ni najmanje nije čudno da bilo ko, pa čak i dvanaestogodišnjak, napravi igricu. Međutim, svetu godišnje "treba" 3.000-4.000 igara, a proizvede se više od 100.000 samo za jednu platformu. To znači da je tržište igara izuzetno surovo.

Kada je reč o zemljama regiona, po rečima Kukićeve i Trifkovića, Srbija je regionalni lider u industriji igara, a kod nas radi nekoliko svetski poznatih studija, koji su ovde i nastali - Eipix, Mad Head Games i Nordeus.

- Kao i u ostalim oblastima informacionih tehnologija, i u kreiranju igara vlada velika nestašica u kadrovima - pričaju naši sagovornici. - Srpsko tržište je, zato, sve zanimljivije velikim stranim kompanijama, pa ovde svoje timove razvija i izraelski gigant TabTale i jedan od najvećih svetskih kreatora igara Ubisoft.

KAMPOVI ZA OSNOVCE

- Tehnologija kreiranja programa i igrica je mnogo napredovala poslednjih 10 godina. U Srbiji već godinama imamo Kompjuterski kamp za osnovce koji tokom leta uče da prave igrice, umesto da ih samo igraju - kaže Varagić. - Deca već od trećeg razreda lako mogu da prave jednostavnije igrice, uglavnom za mobilne telefone. Neki od programa za igrice koji se jednostavno koriste su GameMaker, ili malo komplikovaniji Unity.

PODIZVOĐAČI

- Većina kompanija koje prave igrice u Srbiji podizvođači su stranih kompanija koje imaju svoje kanale prodaje - kaže Varagić. - I u narednim godinama, ako se govori o tržištu kreiranja igrica za mobilne platforme i kompjutere, najčešći poslovi biće upravo u segmentu podizvođačkih radova, zbog vrlo konkurentnog tržišta. A ovde tek počinje ozbiljnija edukacija iz oblasti preduzetničkih veština, koje predstavljaju osnovu bavljenja samostalnim biznisom.

novosti.rs

 

O trošku osiguranja 6 novih lekova za rak

Imunizacija smanjuje učestalost bolesti izazvanih HPV infekcijom

Ideja za bolju budućnost

BiH: Zeleno svetlo za medicinski kanabis

Turci svetski šampioni u "Counterstrike: Global Offensive"

Vigor Majić: Od naučnika zavisi koliko će država da im pomogne

Galerija 12HUB od sada i u virtuelnom prostoru

Svetski turnir Counter-Strike u Beogradu na HP računarima

Mesečna pretplata na Microsoft Office 365 dostupna i u Srbiji

Predstavljen program ovogodišnje "Noći istraživača"

U Srbiji i svetu vazduh prekomerno zagađen

Ohrabrujući rezultati nove terapije protiv hepatitisa C

Srbija 65. od 188 zemalja po zdravlju stanovništva

Inovativni lekovi nisu na pozitivnoj listi

Nastavnici se nadaju uvodjenju informatike kao obaveznog predmeta

Srpski električni bicikl najlepši na svetu!

Trkulja: Ove godine nijedan inovativni lek na listi RFZO

Internet kampanja Ministarstva pravde: #iskljucinasilje

Red za gama nož, na intervencije dolaze i stranci!

Roditelji konačno sve vreme uz decu tokom lečenja od raka

Univerzitet u Beogradu među 300 najboljih u svetu

Srpski teleskop od milion evra istražuje svemir

Novosađani prave video-igru o post-apokaliptičnom svetu

Novi uslovi za bezbedniju registraciju internet domena

Programeri uče uz platu

Tiha epidemija hepatitisa!

Aplikacija „Beograđani“ – za lepši i uređeniji grad

poslovni.com - Sve poslovne vesti na jednom mestu

Petrović: Važno znanje a ne jeftina radna snaga

Batut: Netačne tvrdnje da je svako treće dete nevakcinisano

Teslina kvantna medicina sve aktuelnija

U toku pripreme za izgradnju vetroparka u Kostolcu

 

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert