glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Ministri EU: Narednih 10 dana kritično za izbeglice/Deo sirijskih izbeglica iz Grčke ide ka Albaniji/Izbeglice i dalje pristižu u kampove u Grčkoj

izvor: agencije  foto: tanjug                                                                                                       26.02.2016

migranti33

Ministri EU: Narednih 10 dana kritično za izbeglice

Avramopulos ističe da je dogovorena primena mera za ubrzanje akcionog plana EU–Turska za zaustavljanje priliva ilegalnih migranata i razbijanje mreža organizovanog kriminala koje švercuju migrante iz Turske u Evropu.

Evropski zvaničnik je, takođe, ukazao na neposrednu opasnost od humanitarne krize u Grčkoj, koja je glavna tačka dolaska za migrante u Evropu, ili na balkanskoj ruti, kojom mnogi kreću na putu ka bogatijim evropskim državama.

"Situacija je kritična. Mogućnost humanitarne krize je realna i veoma blizu", smatra Avramopulos.

Inače, Avramopulos je pozvao države članice EU da sarađuju i izbegnu "unilateralne akcije" poput graničnih kontrola, koje su neke zemlje ponovo uvele, i ograničenja broja tražilaca azila, koje je uvela Austrija, što je dovelo do toga da se na hiljade migranata nađe zarobljeno između država članica, naveo je AFP.

"Imamo zajedničku odgovornost prema našim susedima, onima u EU i van EU, ali i prema tim očajnim ljudima", dodao je evropski komesar.

Avramopulos je rekao da su svi obavezni da primene dogovorene mere za celovito evropsko rešenje krize i naglasio da nema vremena za neusaglašene akcije.

Zamoljen da objasni da li znači novi sukob unutar EU povlačenje grčkog ambasadora iz Beča zbog toga što je Austrija primenila mere ograničavanja prijema izbeglica i izazvala lančanu reakciju u dogovoru sa zemljama na zapadnobalkanskoj ruti, Avramopulos je uzvratio da je to samo poziv ambasadoru za konsultacije.

Zategnuti odnosi Austrije i Grčke

Evropski zvaničnik je napomenuo da su grčki i austrijski zvaničnici bez ograda razgovarali na današnjem sastanku. Međutim, grčki ministar Janis Muzalas tvrdi da "Austrija prema Grčkoj postupa kao prema neprijatelju".

Kontrola migranata u Grčkoj

Ministar unutrašnjih poslova Holandije Klas Dejkof smatra da se zajedničko rešenje mora naći i u saradnji sa Turskom, ali i zemljama na balkanskom putu izbeglica. Dodao je da su se ministri EU dogovorili da se ojača kontrola identiteta na spoljnim granicama EU i proveri svako ko ulazi u Evropsku uniju ili izlazi iz nje.

Na pitanje šta se to tačno očekuje od Turske, koja dosad nije sprovodila akcioni plan usaglašen sa EU, Dejkof je uzvratio da "svi žele zajedničko rešenje".

To, kako kaže, znači da "Turska mora sprovesti sa EU usaglašeni plan da dovoljno brzo dođe do bitnog smanjenja priliva migranata u Evropu".

"Pristup Grčke- problem u rešavanju izbegličke krize"

Slovački ministar unutrašnjih poslova Robert Kalinjak označio je Grčku kao glavni problem koji sprečava rešavanje migrantske krize.

Češki ministar Milan Hovanec upozorio je da Evropa ne može da prišti luksuz da nema rezervno rešenje i plan B, ako se pristup Grčke ne promeni.

"Glavni problem u rešavanju izbegličke krize je pristup Grčke. On mora radikalno da se promeni. Bez toga se nećemo pomaći dalje", tvrdi Kalinjak.

I Slovački i češki ministar pomenuli su da je sastanak protekao u burnoj atmosferi, čak emotivnim svađama sa grčkim predstavnicima.

"Plan B, odnosno zatvaranje granica sa Grčkom i nepuštanje ekonomskih imigranata imao je za posledicu ogorčenje Grčke koja tvrdi da ne može da zaštiti svoju granicu, ali očigledno ni neće da počne, a traži solidarnost Evrope", rekao je Kalinjak.

Slovački ministar optužio je Grčku da je odabrala najlakše rešenje da sve migrante jednostavno pusti da prođu dalje u druge države, što je za većinu članica EU sada neprihvatljivo.

Slovačka i Češka uz podršku preostale dve članice Višegradske grupe, Poljske i Mađarske, bez većeg uspeha zahtevale su da centri za registraciju migranata budu zatvorskog tipa i da se izbeglicama i migrantima ograniči sloboda kretanja, dok se ne proveri da li će biti vraćeni ili imaju pravo na azil.

Ministri država članica Evropske unije sastali su se u Briselu u nastojanju da smanje priliv migranata i izbeglica preko Balkana i naprave plan za preteću humanitarnu krizu.

Sastanak je održan samo dan nakon što je Austrija upozorila da je na kocki budućnost EU na konferenciji sa balkanskim zemljama u Beču, na koju Grčka nije bila pozvana, kao i nakon mađarske najave referenduma o migrantskim kvotama.

Sledeći bitan korak biće sastanak 7. marta u Briselu.

Deo sirijskih izbeglica iz Grčke ide ka Albaniji

Ministar je rekao da je gomilanje izbeglica na albanskoj granici, po svemu sudeći, rezultat odluke susedne Makedonije tokom vikenda da uskrati ulazak avganistanskim migrantima iz Grčke, kao i da uvede strože kontrole za Sirijce i Iračane, prenosi AFP.

Ministar nije naveo precizno o kom broju migranata se radi.

Iako Makedonija i Albanija dele granicu sa Grčkom, ova druga zemlja do sada nije bila tranzitna na migrantskoj ruti ka Evropi.

Od jula prošle godine, albanska policija je zaustavila nekoliko stotina migranata da pređu iz Grčke, podseća AFP.

Izbeglice i dalje pristižu u kampove u Grčkoj

migranti00

Više od 3.000 ljudi nalazi se u privremenom prihvatnom centru u pograničnom mestu Idomeni, dok je samo 150 izbeglica iz Sirije i Iraka prešlo tampon-zonu između Grčke i Makedonije, saopštila je grčka policija. 

U kampovima u Grčkoj nema šatora, hladno je, a tokom protekle noći je padala kiša, javlja izveštač RTS-a.

Među migrantima ima mnogo dece, koja se od hladnoće tresu.

Policija navodi da se još 1.300 izbeglica nalazi u Polikastru, u blizini benzinske pumpe, prenela je grčka agencija ANA.

U Grčkoj je, prema procenama vlasti, gotovo 15.000 izbeglica i migranata. Procenjuje se da bi kamp mogao da primi 20.000 ljudi.

Napeta situacija je i u tranzitnom kampu u Tabanovcima na granici sa Srbijom, gde već peti dan boravi više od 300 Avganistanaca. Svi oni su vraćeni sa hrvatske granice a zatim iz Preševa u Tabanovce.

Predstavnica Crvenog krsta Makedonije u kampu Sanja Rosevska rekla za Tanjug da je u poslednja dva dana sve više bolesnih migranata.

"Mi smo ovde 24 sata i pružamo im maksimalnu pomoć u hrani, vodi, odeći a lekari im daju i lekove. Kako je ovo vreme promenjlivo tako je i povećan broj bolesnih najviše od respiratornih infekcija. Najčešće su bolesna deca i starije osobe", kazala je Rosevska.

Migranti su smešteni u tri velika šatora i desetak manjih kontejnera ali kreveta nema za sve njih zbog čega spavaju već danima na podu i klupama.

Mlađi Avganistanci uglavnom vreme provode pored pruge u Tabanovcima, nadajući se da će im dozvliti da ponovo krenu ka Srbiji a zatim ka Austriji i Nemačkoj.

Nešto više od stotinu uspelo je juče da pređe u Makedoniju, jer u kampu u Đevđeliji tvrde da neće puštati izbeglice dok se ne isprazni njihov kamp. Zbog toga su i kampovi u Grčkoj puni

S druge stranea, u prihvatnom centru u Preševu jutros nema nijednog migranta.

Oko 500 migranata juče je prevezeno put Šida.

 

 

 

Na granici Makedonije i Grčke na hiljade izbeglica/Poposki: Neka zemlje EU jasno kažu šta od nas očekuju

Izbori u Makedoniji odloženi za jun

Prihvatni centri u Makedoniji se pune izbeglicama povratnicima

EU i SAD: Odložiti izbore u Makedoniji

Njemačka kritizira Austriju zbog propuštanja migranata/Sijarto: Kroz Mađarsku migranti neće prolaziti

Erjavec: Ako nema rezultata,svi će štititi svoje interese/Ivanov: EU da obezbedi jedinstven odgovor na izbegličku krizu

Cipras: Neophodan zajednički odgovor na izbegličku krizu/Spremni da pomognu Balkanu da zatvori granice

Hiljade migranata "pogrešne" nacionalnosti na grčko-makedonskoj granici

Skoplje: Bivši ministri pod istragom zbog lažiranja izbora

Makedonija će puštati onoliko izbeglica koliko će EU primiti/EU daje Grčkoj tri meseca da ojača granice

Počelo suđenje Kumanovskoj grupi

Dvostruka ograda kod Djevdjelije

Strazbur: Mini samit o izbeglicama/Šefovi diplomatija EU: Pomoći Zapadnom Balkanu s izbeglicama

Zaev: Izbori tek nakon revizije spiska glasača

Makedonija, međunarodna zajednica odlučuje da li izbori mogu biti u aprilu

EU mora učiniti sve da sačuva Šengen/Danska pooštrava propise o migrantima

Vanredni izbori u Makedoniji 24. aprila/Emil Dimitrijev mandatar za sastav prelazne vlade

Još nema saglasnosti o datumu izbora u Makedoniji

Bez konsenzusa za izbore 24. aprila, nastavak konsultacija

Makedonski premijer podneo ostavku

Gruevski podnosi ostavku, Dimitriev za šefa prelazne vlade

Makedonija, smiruje se talas izbeglica/Slovenija: Više od 5 tisuća potpisa za uklanjanje žilet žice

Ahmeti: Gruevski će podneti ostavku 10. januara/Obamini stručnjaci deo izbornog tima Gruevskog

Han u januaru u Skoplju, zabrinut zbog nesprovođenja dogovora

Popovski: Afera "Prisluškivanja" marginalizovana

Nema pomaka u sporu Atine i Skoplja oko imena

Gruevski: Spremni smo na razgovor s Atinom o promeni imena države

Aselborn: Fronteks možda i na granicama Srbije i Makedonije/Broj izbeglica sa lažnim pasošima manji od 30 odsto

Raste broj izbeglica na južnoj makedonskoj granici/Vulin: Uslovi u prihvatnim centrima na najvišem nivou

Grčka zatvorila prelaz na granici sa Makedonijom/ Cerar: Austrijska ograda na granici, očekivan potez

Okrivljeni iz naselja Divo se ne smatraju krivim

Fronteks šalje policajce na makedonsku granicu

Migranti ne daju izbeglicama da uđu u Makedoniju

Neredi u Đevđeliji, vojska u pripravnosti/UNHCR: U novembru znatno manje izbeglica stiglo morskim putem

Milanović: Sporazum s Turskom trebalo bi da uspori priliv izbeglica/ EU:Turskoj tri milijarde evra, poglavlje 17 ove godine

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert