glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

skupstina kosova 2 kamioni migrant2
hahn u skoplju vojska cg izbori Kanjon-Drine birc-dzenkins

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Kakva je sudbina trećeg entiteta u BiH

 

izvor : agencije  foto:

22.03.2017.

 

Narodna-skupstina-RS

Banjaluka – Predložena Deklaracija o zaštiti Dejtonskog mirovnog sporazuma koju poslanicima Skupštine RS nudi opoziciona Srpska demokratska stranka (SDS), a koja primarno nosi poruku protivljenja za sve češće pominjanu uspostavu trećeg (hrvatskog) entiteta, predstavljena je istovremeno kada je hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović iz Neuma najavila snažnije zagovaranje za dogradnju „Dejtona”.

Osim što je poziv SDS-a oprečan idejama iz Zagreba, koji se u evropskom parlamentu nedavno uspešno izborio i za razvoj BiH po modelu „federalizacije”, ova deklaracija, koja bi se u skupštini mogla naći ovog meseca, nagoveštava i moguće blago disonantne poglede na tu ideju unutar postojeća dva politička bloka unutar RS.     

Bez obzira na političku utemeljenost koju u vezi sa tim predlogom u protivljenju raspakivanja „Dejtona” imaju predlagači iz SDS-a, koji, makar i deklarativno, zagovaraju usvajanje evropskih standarda i smirivanje etničkih strasti, donekle su razumljive i  opaske iz Banjaluke, odakle kažu da je to tematika koja se više tiče drugog dela BiH.  

Odrečit stav iz Banjaluke na opravdanosti delimično dobija i ukoliko se zna da je Savez za promene partnerima u vlasti na nivou BiH pre svega dva meseca nudio ruku pomirenja s dobronamernim predlogom da se u narednih šest godina svi skupa okanu svih tema iz prošlosti i potpuno okrenu pragmatičnosti.

Ali su tada umesto podrške, učesnici tih sarajevskih razgovora izašli prilično smrknuti sa sastanka na kom se o tome diskutovalo, a pravi epilog poziva za okretanje od prošlosti usledio je tek posle nekoliko dana kada je bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović podržao zahtev za reviziju presude BiH protiv Srbije. 

Opozicioni SDS po mnogima još odranije s pravom upozorava kolege iz Dodikovog SNSD-a na to da lakomislena podrška trećem entitetu u dugoročnoj perspektivi može samo da se obije o glavu Republici Srpskoj, kojoj ni najmanje raspakivanje „Dejtona” ne može ići u prilog. 

Ali utisak je da ni samom SDS-u ne bi škodilo i malo više političkog takta i mudrosti koji nisu pokazali kada su njihovi najviši funkcioneri nedavno sa skupštinske govornice, na posebnoj sednici povodom zahteva za reviziju presude, javnost zasipali porukama o strogom protivljenju trećem entitetu, i to baš u trenutku kada se Dragan Čović, hrvatski član Predsedništva BiH, spremao da Međunarodnom sudu u Hagu piše pismo, koje je po mnogima dobrim delom odredilo stav tog suda.

Deklaraciju o zaštiti Dejtonskog mirovnog sporazuma koja će se naći na narednom zasedanju Skupštine RS predlagač Vukota Govedarica, predsednik SDS-a, obrazlaže „revitalizacijom Prudskog sporazuma o stvaranju četiri teritorijalne jedinice sa hrvatskim entitetom na čemu radi SNSD sa HDZ-om BiH”.

Nakon što su se iz Banjaluke u prvi mah čule opaske da bi deklaracija mogla biti prihvatljiva pod uslovom da se izbaci apelovanje na „dobrobiti BiH” i da se to zameni sa „dobrobiti RS”, iz Dodikovog SNSD-a tvrde da je reč o opozicionom alibiju kako bi Savezu za promene ostao u partnerstvu sa SDA na nivou BiH. U deklaraciji se od Skupštine RS traži da potvrdi trajno očuvanje dejtonske ustavne pozicije RS i temeljnih načela Dejtonskog sporazuma i dodaje: „Svako narušavanje ovih načela, majorizacija bilo kog od konstitutivnih naroda ili jednostrani pokušaj unutrašnje teritorijalne i svake druge ustavne prekompozicije BiH neprihvatljivi su sa stanovišta interesa RS.” 

Njome se na izvestan način zahteva isto ono što je nedavno neuspešno predlagano partnerima u Sarajevu, to jest „od svih političkih lidera da odustanu od politike konflikata i da se okrenu ka ispunjavanju evropskih uslova”.

Uprkos skorašnjem neuspehu u Sarajevu mnogi su na stanovištu da ne bi trebalo biti sporno to da se iz Banjaluke pošalje takva poruka, ali da bi umesto deklarativnog poziva i vlast i opozicija trebalo više da se usredsrede na konkretne predloge kojima bi zaustavili odlazak stanovnštva i ojačali ekonomiju. 

Posebno ako se zna da osim međunarodne zajednice ni bošnjački političari u vlasti u Sarajevu nipošto nemaju nameru pristati na podelu Federacije BiH ustanovljene Vašingtonskim sporazumom 1994. godine, dok su opozicione partije Bošnjaka baš zbog takvih ideja Zagreba nedavno ironično i iz „duboke zahvalnosti” predložile deklaraciju kojom Hrvatsku pozivaju da u duhu pomirenja u regiji Srbima u Hrvatskoj vrati konstitutivnost, to jest „narodu koji je devedesetih drastično brojno smanjen”.

Govedarica kaže da tajming za predlaganje deklaracije nije slučajan i da je podneta u trenutku kada se radi na stvaranju trećeg entiteta.

Na to u SNSD-u podsećaju na radniji stav po kom je treći entitet stvar odnosa u Federaciji BiH i da će poštovati sve što se u drugom entitetu dogovori. „Nikakvo zadiranje u teritoriju RS ne dolazi u obzir”, ističu u SNSD.     

 

 

 

Dom naroda PSBiH nije održana, institucionalna kriza na pomolu?

Prijave protiv Izetbegovića i Softića

Dodik: Politika Vučića ima i moju ličnu podršku, nisam siguran da je moguća promena Dejtona

Protest železničara

U razvoj Foče 23 miliona maraka

Dodik: Prijave protiv Izetbegovića i Softića bi trebalo podneti pravosuđu RS

Podsticaji ili protesti

Hrvati traže 60 miliona € za projekat

Tužilaštvo BiH: Biće formiran predmet protiv Softića

Sud u Hagu odbio reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije

SDS u Srebrenici raskinuo srpsku koaliciju

BiH: Sudije i tužioci procesuirani, povjerenje građana narušeno

Dodik: RS da bude vidljiva kroz mehanizam koordinacije

Dodik: Veoma jasna politička podrška Rusije RS

Tri člana Predsedništva BiH šalju tri pisma sudu u Hagu/Ivanićev izaslanik dostavio pismo MSP u Hagu/Lavrov Dodiku: Rusija zabrinuta zbog pokušaja izmene Dejtona

Izetbegović: Zahtev za reviziju presude ne produbljuje mržnju u BiH/Ko je otvarao Ivanićevo pismo iz Haga?

Skupština RS osudila odluku o pokretanju revizije/Dodik: Trenutak je da se raščiste sva otvorena pitanja u BiH

Dodik: BiH treba da se izvini Srbiji

Sud uputio zapečaćena pisma članovima Predsedništva BiH/Srbi ostaju u državnim telima BiH

Ivanić najavio novo pismo Hagu/Dodik: Izetbegovićeva „pružena ruka” licemerje i bezobrazluk/Crnadak pozvao ambasadorku u Hagu na konsultacije

Dodik: Izetbegović se odlučio za totalnu krizu/Čubrilović: Izetbegović odgovoran za političku neizvesnost

Ivanić poslao pismo MSP u Hagu/Prva meta Izetbegovićeve čistke ministar bezbednosti BiH

Siva ekonomija pojede četvrtinu društvenog proizvoda BiH

Odložena sednica Saveta ministara BiH/Ivanić: Vanredna sednica o reviziji presude u četvrtak/Filipović: BiH potrebne nove politike i novi ljudi

Ivanić: Srbi ne treba da napuste zajedničke institucije/Izetbegović: Ivanić nije ovlašten da komunicira sa Hagom/Crnadak: Idem u Hag da osporim podnošenje zahteva za reviziju

Vučić u Sarajevo preko Goražda, a Dodik bi samo do Pala

Dodik pozvao vlast i opoziciju da se okupe oko interesa RS

Mur: Šanse za reviziju presude protiv Srbije izuzetno niske/Ruska ambasada: Revizija presude po tužbi BiH može imati ozbiljne posledice

Ivanić: Tužba BiH ne postoji, niko se o tome nije izjasnio

Dodik pozvao srpske stranke da napuste BiH institucije/Mur: Odustati od revizije tužbe protiv Srbije

Softić: Odluku o reviziji tužbe doneće Izetbegović/Dodik pozvao srpske stranke da napuste institucije BiH/Ivanić: O reviziji ne postoji konsenzus Predsedništva BiH

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis