glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

konferencija3 ti dodik-grujicic
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Izveštavanje o EU često bez suštine, svedeno na izjave zvaničnika

izvor : euractiv  foto:                                                                                      17.11.2016.

novine3

Srpski mediji se uglavnom bave evropskim integracijama na dnevnom nivou, na osnovu izjava zvaničnika i bez većeg upuštanja u suštinu i širi kontekst, rečeno je 16. novembra u debati o izazovima izveštavanja o EU. Na skupu je ocenjeno i da borba za tržište i gledanost određuje teme, a da je u Srbiji prisutno i "apokaliptično izveštavanje" o EU, kakvo možda još postoji u Rusiji. Ukazano je i da su Hrvatska i Slovenija tokom pristupanja imale veći broj novinara u Briselu nego sada Srbija.

Dopisnik Radio-televizije Srbije iz Brisela Dušan Gajić rekao je da se o evropskim integracija uglavnom izveštava na dnevnom nivou i kada vlada veliko intresovanje za to, odnosno da "nivo interesovanja zavisi od političke agende".

Gajić je rekao da su u izveštavanju medija "prisutniji politika i retorika" i da se mediji manje bave suštinom integracija, što, kako je dodao, nije tipično samo za Srbiju.

Prema njegovim rečima, izveštavanja o EU iz novinarskog ugla zahteva interesovanje, u određenoj meri specijalizovanost i poznavanje teme.

Dopisnik agencije Beta iz Brisela Dragan Blagojević je rekao da je teško biti stručan za različite kompleksne oblasti, i da novinari često moraju da se oslone na zvaničnike stručne za neka pitanja, koji informacije "daju na parče".

Blagojević je rekao da su Hrvatska i Slovenija tokom pristupanja imale više novinara u Briselu, ali da i danas vodeći hrvatski listovi imaju svoje dopisnike, a slovenačko Delo, na primer, dopisnika za ekonomska pitanja.

Na skupu je rečeno da za medije u Srbiji sada izveštava tri novinara iz Brisela.

Urednica u Produkcijskoj grupi Mreža Maja Divac je rekla da je Hrvatska radiotelevizija svojevremeno formirala timove za poglavlja dok takav pristup ne postoji u Srbiji.

Ona je ocenila da se u izveštavanju o EU prilike nisu mnogo popravile u odnosu na pre nekoliko godina, mada se sada više izveštava o integracijama u, kako je rekla, kvalitetnijim medijima.

Maja Divac je ocenila da novinari nisu dovoljno specijalizovani za pravljenje medijskih sadržaja o EU, a da su problem nedovoljna informisanost i to što se ne poklanja dovoljno pažnje temama o EU. Ocenila je da stvari zavise od uređivačke politike i strukture medija.

"Činjenica je da se mediji bave integracijama tako što prenose izjave zvaničnika i izolovanim događajima koje ne stavljaju u širi kontekst", rekla je ona.

Dodala je da "osnovni problem taj to što redakcije gledaju iz perspektive dnevnog izveštavanja".

Odgovorni urednik nedeljnika NIN Nikola Tomić je rekao da je loše praćenje evropskih integracija posledica neznanja, manjka interesovanja, kao i nedostatka novca i ljudi.

On je ocenio i da u medijskoj sferi dominira borba za tržište i gledanost koja određuje i teme.

Naveo je i da su na uticajnim mestim u medijima često osobe čije lično opredeljenje antievropsko, kao i da je za srpske medije specifično "apokaliptično izveštavanje" o EU – da je EU mrtav projekat i da se već raspada, što se još jedino može možda videti u Rusiji.

Tomić je rekao da u medijima nije data objektivna slika o izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije jer je interpetirana kroz izjave premijera Aleksandra Vučića.

Gajić je rekao da se od novinara traži da o tome izveštaju iznese tvrdnju da li je pozitivan ili negativan i ocenio da je bolje preneti glavne poruke bez kvalifikacija.

Maja Divac je rekla da je izveštaj Evropske komisije o naprektu "savršeno polazište za mnoge teme" i složila s Gajićem da je potrebno usmeriti novinare na stvari koje možda ne deluju zanimljivo na prvi pogled, ali i da "bez uredničke motivacije to nema svrhe".

 

"Srbija spremna da otvori još tri poglavlja"

Tanjug kao dokaz da se medijski zakoni ne primenjuju

Migranti se vratili u Beograd sa hrvatske granice

Vučić: Želimo najbolje moguće odnose sa Kazahstanom

Postignut sporazum sa Prištinom o telekomunikacijama/Kosovski mediji o sporazumu o telekomunikacijama

Migranti odbili smeštaj u Srbiji, žele u Hrvatsku/Ivanišević: Migranti stigli do Šida, nudimo im povratak/Pritvor do 30 dana za četvoricu krijumčara migranata

Ljajić: Kandidovaću se za predsednika Srbije

'Zaokret Tramp' može smanjiti pritisak na Balkan

VB ostaje velika sila, želimo najbolje odnose;Džonson: Podržavamo EU put Srbije

Vučić s rumunskim kolegom o kontroli granice i saradnji/Čološ : Podržavamo Srbiju na putu ka EU, ne priznajemo Kosovo

Okreće li Srbija leđa izbeglicama?

EK o Srbiji: Napredak u ekonomiji, dosta posla za vladavinu prava

Stefanović sa ambasadorom Bugarske o migrantskoj krizi/Đurović: Između 2.500 i 5.000 migranata luta po Srbiji

Ditman: Nema novih uslova kada je u pitanju Kosovo

Kurc: Zatvoriti granice umesto sporazuma sa Turskom/Crveni krst: Za nedelju dana pronadjena tela 40 migranata/Komesarijat za izbeglice: Imigrantima pružena adekvatna zdravstvena nega

Potpisani ugovori vredni 734 miliona evra/Vučić: Sve projekte sa Kinom sproveli smo u delo

Vučić sa Li Kećangom u Rigi, potpisana tri sporazuma

EU: U opasnosti sporazum s Turskom o imigrantima/Vulin: Kapaciteti se neće povećavati/ Više od 239 migranata se utopilo kod Libije

Parcijalni DNK i istraga

Rimska Republika: Ko i zašto želi da udari na Vučića?

Rusija vežba u Srbiji, NATO u Crnoj Gori

Ferpres: Tanjug - godinu dana uspešnog nepostojanja

Vulin o slučaju Jajinci i eventualnoj vezi sa ambasadom SAD/Skot: Odnosi Srbije i SAD korektni, bez odgovora Vulinu

Slučaj 'zolja': Tri traga, tri scenarija i nijedno rešenje

Stefanović: Oružje nije slučajno ostavljeno, istraga ide dalje

Džekson pohvalila mere vlade u migrantskoj krizi/Bugarska: Smanjen broj migranata na granici sa Srbijom/Tokom vikenda sprečeno 213 migranata da ilegalno uđu u Mađarsku/Britanija odbila da primi 1.500 dece migranata

Alternativna medijska scena regiona odgovor na pretnje i pritiske

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert