glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Dogovor Dodik – Izetbegović: A gdje je tu Čović?

izvor: rse  foto: rfe                                                                                                      02.08.2016

covic

Nakon nekoliko mjeseci napete političke situacije, zategnutih odnosa oko nekih od najvažnijih pitanja koje BiH treba ispuniti na putu za EU za sto su sjeli predsjedavajući Predsjedništva BiH i lider Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović i predsjednik Republike Srpske i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik.

Postigli su, tvrde, načelan dogovoru vezi sa kreditnim aranžmanom sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), ali i Mehanizmom koordinacije koji je bio kamen spoticanja, a tiče se upravo načina kakvim će BiH komunicirati sa Unijom.

Kako to obično u BiH biva, kada se dvojica uspiju dogovoriti, trećem dogovor ne odgovara. Član Predsjedništva Dragan Čović kaže kako je sporazum koji su napravili Dodik i Izetbegović tek mrtvo slovo na papiru.

Milorad Dodik i Bakir Izetbegović sjeli su za sto, ali kafanski, i načelno dogovorili sve oko čega kompromisa nije bilo već mjesecima. Najprije su se uspjeli dogovoriti oko novca koji treba uzeti od Međunarodnog monetarnog fonda.

Ukratko, u RS-u će raditi na primjeni Mehanizma koordinacije koji je tijelo koje treba faktički da predstavlja BIH u razgovorima sa EU, a predstavnici Izetbegovićeve Stranke demokratske akcije u izvršnoj vlasti potpisaće pismo namjere za kredit sa MMF-om.

No, u svemu su zaobišli još jedno važno ime u bh. politici. Riječ je o Draganu Čoviću još jednom članu državnog Predsjedništva koji se oštro protivi izbacivanju kantona iz Mehanizma koordinacije.

"Prema onom šta sam ja vidio da su njih dvojica usaglasili to može biti dobar dogovor dvije stranke, ali nikako dogovor koji može proći na Vijeću ministara BiH. Imam osjećaj da je Izetbegović prihvatio da se u sporazum unesu neki elementi za koje smo se ja, on i gospodin Ivanić dogovorili da su neprihvatljivi. Ni u jednoj varijanti se ne može pravit dogovor, a da se izuzmu županije iz načina koordinacije”, kazao je Čović.

Dodik i Izetbegović su, naime, dogovorili da Mehanizam koordinacije čine predstavnici entiteta i državnog Vijeća ministara. Za analitičara Adnana Huskića bilo je očekivano da će predstavnici hrvatskog naroda reagovati.

Mi sad imamo situaciju da oni imaju interese koji su dijametralno suprotni. Onda imate situaciju da kada se dogovore dva, treći je sasvim sigurno u cijeloj toj priči ne samo izostavljen nego njegovi interesi nisu uzeti u obzir. A interesi sve tri strane su u principu refleksija sistema u kojem sad živimo”,navodi Huskić.

Miloš Šolaja, profesor Fakulteta političkih nauka u Banjaluci vjeruje da je ono što su dogovorili Izetbegović i Dodik bilo zanemarivano tokom priprema za aplikaciju BiH za prijem u EU.

To što gospodin Čović prigovara mislim da je više zbog toga da pokaže da je i hrvatska komponenta zaista dio tih politika koje se dešavaju u BiH i ona institucionalno može da se izrazi kroz njegovu poziciju i poziciju kantonalnog usaglašavanja”, kaže Šolaja.

On dodaje da je specifičnost BiH to da se prije entitetskog usaglašavanja treba proći kroz usaglašavanje u kantonima u Federaciji BiH.

Očigledno da se tu radi o različitoj percepciji načina na koji se taj glas ispoljava”, dodaje Šolaja.

Bosanskohercegovački političari su davno razgovore važne za funkcionisanje države iz institucija izmjestili u kafane i restorane. Međustranački umjesto institucionalnih dogovora upravo i dovode do situacija da uvijek poneko nije zadovoljan dogovorenim.

Analitičar Adnan Huskić kaže da se često zbog toga upućuju kritike čak i EU koja prihvata ovakav način rada.

Odgovor koji se dobija je da parlamenti nisu dovoljno uradili na izgradnji sopstvenog digniteta i kredibiliteta jer su pokazali da ono što se dogovori u tim kafanama u parlamentima prolazi bez ikakve teškoće. Ne možemo u tom smislu kriviti EU, mada možemo reći da nije prihvatljivo da neko ko se zalaže za razvoj demokratije u BiH i za razvoj demokratskih institucija treba da prihvati ovakav način rješavanja problema. Međutim, nije prvi put i nažalost predstavlja više ono kako naši političari shvataju i demokratiju i institucije ove države i nas i našu ulogu u svemu tome”, dodaje Huskić.

Podsjetimo, problem oko dogovora među entitetima produbili su se kada je MMF odložio kreditni aranžman od 1,1 milijarde konvertibilnih maraka s BiH, jer svi članovi Fiskalnog vijeća te zemlje početkom jula nisu potpisali pismo najmere, ključni dokument za odobravanje aranžmana.

Pismo namjere nisu potpisali članovi Fiskalnog vijeća BiH, predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić i premijer Federacije BiH Fadil Novalić, oba iz SDA na čijem je čelu Bakir Izetbegović.

Kao razlog je naveden zastoj na putu BiH ka EU, jer je RS prvobitno odbila da potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) i Mehanizam koordinacije.

slobodnaevropa.org

 

 

Dogovor Izetbegović - Dodik odblokirao put ka EU i novac MMF-a/I Dodik i Izetbegović na udaru opozicije zbog dogovora

Ko koči saradnju u borbi protiv terorizma?

Reforme u BiH: Bolji život na čekanju

Balkanski povratnici iz Gvantanama

Izetbegović i Čović dogovorili treći entitet u BiH?

Presse: Kako je Balkan postao regrutni centar Islamske države

Popis u BiH sporan i za manjine

Čović: BiH nije država bošnjačkog naroda/Ivanić: Bez rešenja problema, Predsedništvo samo tehničko/Izetbegović: RS nikako da obuzda svoje nasilnike

Žrtve genocida u drugom planu

Popis u BiH: Nacionalnost važnija od pismenosti

Objavljeni rezultati popisa u BiH

BiH i EU: Korak unazad

BiH: Rezultati popisa stanovništva 30. juna/SSP skinut sa dnevnog reda Predsedništva BiH

BiH i NATO: Politička stranputica/Crnadak: Interes BiH je prihvaćanje aplikacija za EU

Dojče vele: BiH- jedna zemlja, dva popisa?

U parlamentu BiH bez dogovora o rezultatima popisa

Han: BiH bi mogla dobiti status kandidata u EU do kraja 2017. godine/Pitela: Vreme je da BiH počne da gradi evropsku budućnost

Izetbegović odao počast ubijenim Srbima u Kazanima

Fajon: Bitka za Evropu pravih vrednosti još nije izgubljena

Reformska agenda: Mrtvo slovo na papiru

Evropa i izbjeglički talas: Izazovi i posljedice

Milioni uloženi u pomirenje koga nema

Prepirke o popisu nastavljene u Parlamentu BiH

Delo: Stabilizacija moguća intenziviranjem privredne saradnje

Lideri regiona za bolju saradnju

U Sarajevu počeo Samit 100 poslovnih lidera regiona

Kredit MMF guši Bosnu?

Gaf ili pravo lice 'umjerenog' reisa

Burna rasprava u parlamanetu BiH: Rezultati popisa 1.jula?

BiH 1. jula saznaje koliko ima stanovnika

BiH – Kosovo: Riješiti pitanje viza po uzoru na Srbiju

Kantoni ne smiju biti smetnja integraciji BiH u EU

Sarajevo Business Forum: Balkan kao ekonomska kapija Evrope

Obilježena 24. godišnjica ubistva vojnika JNA u Dobrovoljačkoj

Može li i BiH poput Rumunije?

Više od polovine nelegalnih džemata odbilo ući u Islamsku zajednicu

Na stranim ratištima više od 200 bh. Državljana/Bivši imam Islamske zajednice CG poginuo za IDIL

EP usvojio Rezoluciju: BiH nužno 'resetovanje'

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert