glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

BiH i EU: Korak unazad

izvor: rse  foto: rfe                                                                                                         29.06.2016

eu-covic

Bosna i Hercegovina još je dalje od Europske unije. U prilog toj konstataciji ide vijest kako bh. Predsjedništvo na sjednici u ponedjeljak nije ni raspravljalo o revidiranom Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, što je bio jedan od uvjeta da zemlja 13. srpnja dobije kandidatski status.

Dragan Čović, Bert Koenders i Federica Mogherini prilikom podnošenja aplikacije BiH za članstvo u EU

Tada, naime, Unija odlučuje o aplikaciji koju je zemlja podnijela u veljači. Razlog što sporazum nije stavljen na dvnevdni red Kolektivnog šefa države je već ranije poznati stav jednog od trojice članova,Mladena Ivanića, a to je da sporazum – neće podržati.

Sugovornici RSE-a smatraju da je ovim zemlja još jednom pokazala koliko je neozbiljna kada je riječ o europskom putu.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović kaže kako se nada da ta blokada neće potrajati duže od lokalnih izbora. „Nadam se da ćemo se vratiti onome što je racionalno i onome što je dobro za sve građane u ovoj zemlji. Imali smo fazu prilagodbi. Imali smo odobrene kvote. Bićemo izloženi tome da naše robe sada ne mogu izaći iz BiH, nećemo dobiti IPA fondove. Mislim da je ovo bila jedna štetna i iracionalna odluka Vlade RS-a, ali kakva je takva je“, objašnjava Izetbegović.

Ovakvim odnosom bh. Predsjedništva, koje vodi vanjsku politiku zemlje, Bosna i Hercegovina je još jednom pokazala potpunu neozbiljnost.

Žarko Papić, politički analitičar kaže da se na isti način odnosilo i prema Mehaniznmu koordinacije koji je također jedan od uvjeta kandidacijskog statusa.

Mehanizam koordinacije je na podvalu predsjedavajućeg Vijeća ministara proglašen usvojenim, a ispostavilo se da nije. Zbog te podvale se kasni već šest mjeseci. Sada se Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju pokušao provući na telefonskoj sjednici", kaže Papić i upozorava: „Pazite, Vijeće ministara BiH ne vodi spoljnu politiku. Spoljnu politiku u BiH vodi Predsjedništvo. Nemoguće je da takav jedan kapitalan dokument Predsjedništvo prihvata ili ne prihvata na telefonskoj sjednici. Traljavo se pregovaralo. I na kraju zbog te traljavosti doživljavamo samo negativne rezultate. Dakle, nema šanse da aplikacija bude prihvaćena.“

Sličnog mišljenja je i ekonomski analitičar Igor Gavran. On smatra da su članovi Predsjedništva BiH zemlju odveli nazad jer su prvo pristali na Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, a sada ga potpuno degradirali i prikazali kao nevažnog.

Onda kada su bh. vlasti prihvatile da je primarni i strateški cilj da se dobije kandidatski status ove godine, bez obzira na cijenu toga čina, pristupilo se novim pregovorima. I sada se vraćamo nazad“, kaže Gavran i dodaje: „Čini se da je bh. vlast potpuno izgubljena i da je godinu dana izgubljeno u nekim praznim obećanjima i ciljevima kojih ustvari nije ni bilo. Kod nas vodeći političari poput članova Predsjedništva olako daju izjave koje se pokažu kao apsolutna neistina. Čak ne ni izvrtanje činjenica nego potpuna laž.“

Neprihvaćanje Sporazuma najviše pogoduje poljoprivrednicima i gospodarskom sektoru. Vladimir Usorac, predsjednik proizvođača mljekara RS-a kaže da bi njegovo usvajanje značilo krah za bh. poljoprivredu.

Mi sada na godišnjem nivou prosipamo 40 miliona litara mlijeka, a trebamo dozvoliti bescarinski uvoz iz EU što bi potopilo naše tržište. Došlo bi do potpune obustave proizvodnje mlijeka“, kaže Usorac.

Žarko Papić o ovakvom odnosu vodećih političara u BiH prema EU govori već niz godina: „Od samog početka govorim da njima objektivno nije ni stalo do ulaska u EU, jer bi onda standardi EU pokazali da u BiH postoji barem stotinu Sanadera“.

Usprkos svemu navedenom, stav Evropske unije je jasan. Bez revidiranog sporazuma BiH ne može ići naprijed.

Kao što je rekao šef izaslanstva EU u BiH Lars-Gunnar Wigemark: „Kada se nešto ispregovaralo malo je kasno da kažete: 'Pa ne sviđa nam se to'."

slobodnaevropa.org

 

 

BiH: Rezultati popisa stanovništva 30. juna/SSP skinut sa dnevnog reda Predsedništva BiH

BiH i NATO: Politička stranputica/Crnadak: Interes BiH je prihvaćanje aplikacija za EU

Dojče vele: BiH- jedna zemlja, dva popisa?

U parlamentu BiH bez dogovora o rezultatima popisa

Han: BiH bi mogla dobiti status kandidata u EU do kraja 2017. godine/Pitela: Vreme je da BiH počne da gradi evropsku budućnost

Izetbegović odao počast ubijenim Srbima u Kazanima

Fajon: Bitka za Evropu pravih vrednosti još nije izgubljena

Reformska agenda: Mrtvo slovo na papiru

Evropa i izbjeglički talas: Izazovi i posljedice

Milioni uloženi u pomirenje koga nema

Prepirke o popisu nastavljene u Parlamentu BiH

Delo: Stabilizacija moguća intenziviranjem privredne saradnje

Lideri regiona za bolju saradnju

U Sarajevu počeo Samit 100 poslovnih lidera regiona

Kredit MMF guši Bosnu?

Gaf ili pravo lice 'umjerenog' reisa

Burna rasprava u parlamanetu BiH: Rezultati popisa 1.jula?

BiH 1. jula saznaje koliko ima stanovnika

BiH – Kosovo: Riješiti pitanje viza po uzoru na Srbiju

Kantoni ne smiju biti smetnja integraciji BiH u EU

Sarajevo Business Forum: Balkan kao ekonomska kapija Evrope

Obilježena 24. godišnjica ubistva vojnika JNA u Dobrovoljačkoj

Može li i BiH poput Rumunije?

Više od polovine nelegalnih džemata odbilo ući u Islamsku zajednicu

Na stranim ratištima više od 200 bh. Državljana/Bivši imam Islamske zajednice CG poginuo za IDIL

EP usvojio Rezoluciju: BiH nužno 'resetovanje'

Vučić na Sajmu u Mostaru: Uklonimo nepotrebne prepreke

Mostar centar regije narednih pet dana

San: BiH "plodno tlo" za teroriste, ne sme u EU/TV Arte prikazala Hrvatsku kao močvaru najcrnjeg fašizma

Špigl: Bosna - novi rasadnik islamista

U BiH registrovano nekoliko hiljada potencijalnih terorista

Zvizdić ne razume kako je moguće oslobađanje Šešelja

Ima li osnova da BiH ponovo tuži Srbiju za genocid?

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert