glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Kredit MMF guši Bosnu?

izvor: vecernje novosti foto: vn                                                                                                               27.05.2016

mmf2

Prva tranša od 400 miliona maraka novog kredita Međunarodnog monetarnog fonda u iznosu od milijardu i 72 miliona maraka trebalo bi da bude uplaćena sredinom jula.

Od ukupno odobrenog kredita, Srpskoj će pripasti trećina - 357 miliona KM. Predsedavajući Saveta ministara BiH Denis Zvizdić i premijeri RS i FBiH Željka Cvijanović i Fadil Novalić potvrdili su da je MMF odobrio novi kredit od 550 miliona evra Bosni i Hercegovini na period od 10 godina, sa do sada najnižom kamatnom stopom od 1,05 odsto, što će, kako su naveli, sačuvati finansijsku stabilnost u zemlji. Grejs period je četiri i po godine od povlačenja prve tranše.

Nakon što je odobren novi kredit, MMF traži od svih nivoa vlasti sprovođenje reformi - uvođenje reda i jače kontrole u javnim finansijama, smanjenje zaduženosti, privlačenje stranih investicija i otvaranje novih radnih mesta.

Bez obzira na uslove i reforme koje treba da sprovede BiH, predsedavajući Saveta ministara Denis Zvizdić smatra da je BiH dobila do sada najbolji kreditni aranžman sa MMF. I premijerka RS Željka Cvijanović je zadovoljna postignutim dogovorom sa MMF.

- Kreditni aranžman služi kao podrška sprovođenju Reformske agende, čitavog niza sistemskih mera i vrlo važnih reformi na čije sprovođenje u narednom periodu su se obavezali svi nivoi vlasti u BiH - istakla je Cvijanovićeva.

I dok vlast na svim nivoima uverava da je novim kreditom obavljen "dobar posao", ekonomski analitičari upozoravaju na to da stalno zaduženje zemlje kod MMF "postepeno ali sigurno vodi BiH u dužničko ropstvo".

- Očito je da se novi kredit koristi za održavanje na vlasti postojećih političkih struktura u BiH, a njihove slavodobitne reakcije o povoljnom kreditu su priča za malu decu. Ni od ovog, kao ni od svih prethodnih kredita, neće se ojačati privreda i proizvodnja, već će se novac koristiti za krpljenje budžetskih rupa i otplatu starih dugova - tvrdi ekonomista iz Bijeljine Aleksa Milojević.

On kaže da bi posle svakog kreditnog aranžmana zemlja trebalo da bude ekonomski i privredno jača, a ne da iz godine u godinu ima sve veći javni dug.

- Jasno je da aranžmani sa MMF guše BiH, privreda je sve slabija, nezaposlenost sve veća, 550.000 ljudi je bez posla, zaduženost iznosi 11 milijardi maraka... Jesu li to spasonosni krediti, kako tvrde političari? - kazao je Milojević.

RS, kažu ekonomisti, treba ove godine da na otplatu duga prema svetskim finansijskim organizacijama izdvoji 650 miliona KM, naredne godine 750, a 2018. čak 900 miliona KM.

MMF je pooštrio pravila igre, jer je ukupna zaduženost BiH dostigla 11,5 milijardi maraka, od čega spoljni dug beleži rekordnu brojku od 8,2 milijarde KM, potvrđeno nam je u Savetu ministara BiH.

Zabrinjava podatak da je spoljni dug BiH u proteklih sedam godina porastao za čak tri i po milijarde KM! Unutrašnji dug je 3,3 milijarde.

BROJKE

* 11,5 milijardi maraka ukupna zaduženost BiH
* 8,2 milijarde KM spoljni dug BiH
* 357 miliona KM od novog kredita ide Srpskoj

USLOVI MMF

MMF smatra da su BiH potrebni fiskalna konsolidacija, smanjenje deficita, javnog duga i javne potrošnje. Traže nastavak reformi tržišta rada, pa čak i smanjenje plata u javnom sektoru. Šef Misije MMF za BiH Nadim Ilahi rekao je da su predstavnici ove finansijske institucije dve sedmice vodili razgovore sa vlastima u BiH i da dogovor mora da čeka odobrenje Izvršnog odbora MMF. Prethodni aranžman BiH i MMF u iznosu od 1,2 milijarde KM odobren je 2012.

novosti.rs

 

 

Gaf ili pravo lice 'umjerenog' reisa

Burna rasprava u parlamanetu BiH: Rezultati popisa 1.jula?

BiH 1. jula saznaje koliko ima stanovnika

BiH – Kosovo: Riješiti pitanje viza po uzoru na Srbiju

Kantoni ne smiju biti smetnja integraciji BiH u EU

Sarajevo Business Forum: Balkan kao ekonomska kapija Evrope

Obilježena 24. godišnjica ubistva vojnika JNA u Dobrovoljačkoj

Može li i BiH poput Rumunije?

Više od polovine nelegalnih džemata odbilo ući u Islamsku zajednicu

Na stranim ratištima više od 200 bh. Državljana/Bivši imam Islamske zajednice CG poginuo za IDIL

EP usvojio Rezoluciju: BiH nužno 'resetovanje'

Vučić na Sajmu u Mostaru: Uklonimo nepotrebne prepreke

Mostar centar regije narednih pet dana

San: BiH "plodno tlo" za teroriste, ne sme u EU/TV Arte prikazala Hrvatsku kao močvaru najcrnjeg fašizma

Špigl: Bosna - novi rasadnik islamista

U BiH registrovano nekoliko hiljada potencijalnih terorista

Zvizdić ne razume kako je moguće oslobađanje Šešelja

Ima li osnova da BiH ponovo tuži Srbiju za genocid?

Popis u BiH: Poigravanje sa statistikom

U lokalne izbore bez izmijenjenog Izbornog zakona BiH?

Crnadak: BiH se priprema za priliv migranata/Merkel i Junker protiv rečenice "balkanska ruta zatvorena"

Vlasti BiH po starom: Ni makac nakon aplikacije za EU

FBiH obeležava Dan nezavisnosti,RS taj datum ne priznaje

Dijalog o pravosuđu: Nadležnosti Suda BiH prvi kamen spoticanja

Fahrudin Radončić izašao na slobodu

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert