glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Žrtve genocida u drugom planu

izvor: rse  foto: rfe                                                                                                        01.07.2016

srebrenica2

Uoči obeležavanja 21. godišnjice genocida u Srebrenici, ponovo su političari preuzeli javni prostor koji pripada žrtvama. Umesto podsećanja na zločin, solidarnosti sa porodicama žrtava, javnost je zapljusnuta međusobnim optužbama i zatezanjima odnosa između političara BiH i Srbije.

Sugestija organizatora komemoracije da u Potočare ne dolaze oni koji negiraju genocid dovela je i do poziva mandataru nove vlade Srbije Aleksandru Vučiću da prekine komunikaciju sa pojedinim bošnjačkim političarima.

Ponavljaju se slike koje su, na žalost, sve uobičajenije svakog 11. jula. Političari preuzimaju prostor unutar javnog sećanja koji pripada žrtvama i koji, kada su žrtve u prvom planu, znači konkretan i simbolički korak ka pomirenju, kaže zamenica izvršne direktorke Fonda za humanitarno pravo Marijana Toma.

I prošle godine smo imali sličnu situaciju gde je odlazak Aleksandra Vučića i ono što se desilo u Srebrenici u potpunosti skinulo fokus sa priče o ljudima koji su bili sahranjeni tog dana, načina na koji su izbubili život i pravne kvalifikacije tog zločina“, podseća Toma.

Ne može se govoriti ni o kakvoj dobroj volji političara kada žrtve genocida stavljaju u drugi plan“,konsatuje ona.

Za razliku od prošle godine kada je Vučić pozvan u Srebrenicu, ovoga puta je od Organizacionog odbora za obeležavanje godišnjice genocida stigla poruka da je državni vrh srbije nepoželjan 11. jula na komemoraciji u Potočarima.

Zbog prošle godine i svega onoga što se dogodilo, procenili smo da, bilo ko, ko negira genocid svojim dolaskom 11. jula unosi nervozu među građane i da mi ne možemo da mu garantujemo da li će biti kamenovan, izviždan, da li će se nešto desiti”, objasnio je za RSE načelnik Opštine Srebrenica Ćamil Duraković.

"Želim najbolje moguće odnose sa Bosnom i Bošnjacima, ali je izvesno da ni njima ni bilo kome drugom neću dozvoliti da gaze Srbiju", poručio je mandatar nove vlade Srbije Aleksandar Vučić, koji je prošle godine 11. jula u Srebrenici napadnut i gadjan kamenicama, i koga je obezbeđenje evakuisalo iz Potočara, a što je Vučić kasnije obilato koristio u dnevno političke svrhe.

Prihvatamo njihovu ideju da smo višak u Srebrenici. Oni su kod nas uvek dobrodošli", rekao je sada Vučić.

To je mogla biti i poruka njegovoj Srpskoj naprednoj stranci, čiji je jedan od potpredsednika Marko Đurić zatražio od mandatara da odmah prekine svaku komunikaciju sa bošnjačkim političarima “koji ne žele mir i saradnju sa Srbijom”.

I sa gospodinom Durakovićem, i odlično znamo da iza njegovog ponašanja i njegovog šovinističkog divljanja stoji i zvanično Sarajevo i Bakir Izetbegović”, rekao je Đurić.

Predsedavajući predsedništva BiH Bakir Izetbegović rekao je prethodno međutim, da ni on nije srećan sa “emotivnom odlukom” organizacionog odbora komemoracije u Potočarima.

Žao mi je što je odluka takva, razumem je. Da su mene pitali ne bi je doneli takvu. Nisu, ali to je njihovo pravo. Oni sahranjuju svoje mrtve i oni imaju svoju bol i moramo pokazati razumevanje za takvu odluku”, rekao je Izetbegović.

Prisećajući se prošlogodišnjeg incidenta, Fadila Memišević, predsednica Društva za ugrožene narode u BiH, kaže da se 11. jula skreće fokus sa srebreničkih žrtava i samog zločina.

Žrtve imaju pravo da budu ogorčene. One su danas izrazile svoje nezadovoljstvo na Organizacionom odboru i nisu želeli da iko dolazi upravo zato što su žrtve tog dana bile u seni. Niko više nije govorio ni koliko je bilo ukopanih, i na kraju krajeva ono što je najgore je da se uopšte više ne govori o zločinu, ko ga je počinio, niti se osuđuje taj zločin, nego da li je napadnut Vučić ili da li je došao taj i taj političar”, kaže Memišević.

Ona kaže i da se boji da političari previše zloupotrebljavaju žrtve i da na taj način ogroman zločin koji se dogodio, genocid, postaje banalizovan.

Polemike političara na kraju ne doprinose ni pomirenju. Na to ukazuje Marijana Toma iz Fonda za humanitarno pravo.

Mi ne možemo da govorimo o pomirenju kada gledamo političke interpretacije  i političke sukobe u trenucima kad je najvažnije da se fokusiramo i sećamo onih ljudi koji su izgubili život na taj dan pre 21 godine”, zaključuje Toma.

U Srebrenici je Vojska Republike Srpske u julu 1995. godine ubila više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dečaka. U to vreme Srebrenica je bila "zaštićena zona" UN-a.

Evropski parlament zvanično je proglasio 11. juli Danom sećanja na genocid širom EU.

slobodnaevropa.org

 

 

Popis u BiH: Nacionalnost važnija od pismenosti

Objavljeni rezultati popisa u BiH

BiH i EU: Korak unazad

BiH: Rezultati popisa stanovništva 30. juna/SSP skinut sa dnevnog reda Predsedništva BiH

BiH i NATO: Politička stranputica/Crnadak: Interes BiH je prihvaćanje aplikacija za EU

Dojče vele: BiH- jedna zemlja, dva popisa?

U parlamentu BiH bez dogovora o rezultatima popisa

Han: BiH bi mogla dobiti status kandidata u EU do kraja 2017. godine/Pitela: Vreme je da BiH počne da gradi evropsku budućnost

Izetbegović odao počast ubijenim Srbima u Kazanima

Fajon: Bitka za Evropu pravih vrednosti još nije izgubljena

Reformska agenda: Mrtvo slovo na papiru

Evropa i izbjeglički talas: Izazovi i posljedice

Milioni uloženi u pomirenje koga nema

Prepirke o popisu nastavljene u Parlamentu BiH

Delo: Stabilizacija moguća intenziviranjem privredne saradnje

Lideri regiona za bolju saradnju

U Sarajevu počeo Samit 100 poslovnih lidera regiona

Kredit MMF guši Bosnu?

Gaf ili pravo lice 'umjerenog' reisa

Burna rasprava u parlamanetu BiH: Rezultati popisa 1.jula?

BiH 1. jula saznaje koliko ima stanovnika

BiH – Kosovo: Riješiti pitanje viza po uzoru na Srbiju

Kantoni ne smiju biti smetnja integraciji BiH u EU

Sarajevo Business Forum: Balkan kao ekonomska kapija Evrope

Obilježena 24. godišnjica ubistva vojnika JNA u Dobrovoljačkoj

Može li i BiH poput Rumunije?

Više od polovine nelegalnih džemata odbilo ući u Islamsku zajednicu

Na stranim ratištima više od 200 bh. Državljana/Bivši imam Islamske zajednice CG poginuo za IDIL

EP usvojio Rezoluciju: BiH nužno 'resetovanje'

Vučić na Sajmu u Mostaru: Uklonimo nepotrebne prepreke

Mostar centar regije narednih pet dana

San: BiH "plodno tlo" za teroriste, ne sme u EU/TV Arte prikazala Hrvatsku kao močvaru najcrnjeg fašizma

Špigl: Bosna - novi rasadnik islamista

U BiH registrovano nekoliko hiljada potencijalnih terorista

Zvizdić ne razume kako je moguće oslobađanje Šešelja

Ima li osnova da BiH ponovo tuži Srbiju za genocid?

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert