glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Cilj naših biomedicinskih inženjera – mala kućna laboratorija

izvor: rts  foto: wikipedia                                                                                         06.04.2016

biomedicinia

Na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na Modulu za biomedicinsko inženjerstvo, razvijaju se inovacije za poboljšanje kvaliteta ljudskog života. U njihovim laboratorijama kriju se istraživanja i ideje koji idu u korak sa svetskim izazovima. Cilj im je razvoj detektora koji bi predstavljao malu kućnu laboratoriju, preko koje bi svako mogao da prati svoje zdravstveno stanje, kaže dr Jelena Munćan, docent na Mašinskom fakultetu.

Takav detektor bi se preko USB kabla povezao sa mobilnim telefonom i bila bi dovoljna samo kap krvi, urina ili pljuvačke da mobilna aplikacija izvrši analizu parametara kao što su ukupan sadržaj proteina, glukoze, bilirubina, hormona i još mnogo toga.

Najsavremeniji trendovi u biomedicinskom inženjerstvu zasnivaju se na starom principu - bolje sprečiti nego lečiti. U skladu sa tim, naši biomedicinski inženjeri trenuto se bave ranom dijagnostikom i razvojem biosenzora. Njihova očekivanja su usmerena ka otkrivanju biomarkera, tj. pokazatelja bolesti u što ranijem stadijumu, a zatim i razvoju dovoljno osetljive dijagnostičke metode. Otkriti bolest u najranijem stadijumu je imperativ, jer to olakšava terapiju, smanjuje troškove lečenja, a u nekim slučajevima i produžava život.

Biološka voda kao pokazatelj bolesti

Laboratorija za biomedicinsko inženjerstvo i Nanolab Mašinskog fakulteta pripadaju savremeno opremljenim laboratorijama kakve možemo pronaći u svetu. Ako se tome dodaju i istraživački napori, rezultat su nagrade u oblasti rane dijagnostike, fenomena biološke vode - vode u ljudskom organizmu i interakcije vode i nanomaterijala. Najnovija naučna saznanja pokazuju da biološka voda može poslužiti kao izvor vrlo velikog skupa informacija o stanju organizma.

Naši inženjeri biomedicine rade i na razvoju neinvazivnih senzora, najpre za ranu dijagnostiku kancera, i to iz telesnih tečnosti kao što su pljuvačka i urin. Umesto da traže pojedine pokazatelje bolesti, što se trenuto radi preko velikog broja analiza, oni su fokusirani na traženje ukupnih promena koje svi biomarkeri zajedno ostvaruju u vodi.

Stanje biološke vode se koristi kao pokazatelj bolesti. Taj pristup je razvijen u Japanu, u laboratoriji za tehnologiju bioloških merenja Univerziteta Kobe. U Japanu su tu metodologiju primenili u dijagnostici bolesti kod biljaka i životinja, dok naši inženjeri biomedicine imaju mogućnost da je primenjuju u medicinskoj dijagnostici. Samim tim, Laboratorija za biomedicinu na Mašinskom fakultetu je prva laboratorija u svetu koja se koristi ovim pristupom.

Nova era u dijagnostici je već počela i, po rečima dr Jelene Munćan, inženjeri biomedicine na Mašinskom fakultetu imaju tu privilegiju da se usred Srbije bave nečim tako naprednim, i to prilično uspešno. „Biti inženjer je nagrada sama po sebi, jer je to inovativna karijera, a biti biomedicinski inženjer znači da radite i na rasvetljavanju ljudskog organizma i pomažete ljudima", kaže dr Jelena Munćan.

Dijagnostika u budućnosti je u minijaturizaciji i pristupu informacijama o zdravstvenom stanju, u svakom trenutku, na potpuno neinvazivan način, kako bi se omogućila pravovremena reakcija. Ipak je 21. vek doba informacija, a tehnologija, inženjerstvo i medicina treba da streme ka pobošljanju kvaliteta ljudskog života. Prema očekivanjima naučnika, u Srbiji će ovakve inovacije u narednih deset godina postati realnost.

Brže, efikasnije i ekonomičnije

Biomedicinsko inženjerstvo pokazuje najbrži tempo razvoja u poslednjih deset godina u poređenju sa ostalim granama inženjerstva. Prema podacima Biroa za statistiku rada, u Sjedinjenim Američkim Državama je u prošloj deceniji broj otvorenih radnih mesta za inženjere biomedicine porastao za 72%, dok su avio-industrija, naftna industrija i nuklearna energetika imale porast potražnje tek 18%.

Ovakav trend posledica je potrebe za jeftinijim zdravstvenim uslugama, pri čemu se očekuje da biomedicinsko inženjerstvo ispuni tri osnovna zahteva: brže, efikasnije i ekonomičnije.

Test tračica i pametni telefon

U svetu već postoje senzori koji prate zdravstveno stanje, ali je za sada njihov nedostatak što prate mali broj parametara. Kompanija Biosense tehnologije napravila je prenosivi dijagnostički uređaj koji iz samo jedne kapi urina, na test tračici, uz pomoć pametnog telefona vrši rutinsku analizu urina.

 

 

 

Biomasa neiskorišćeni potencijal Srbije

Australijski stručnjak Endi Radok o mladima i medijima

IT sektor, perspektiva srpske privrede

Klinika za urologiju počela saradnju sa AKH klinikom iz Beča

Domaći električni automobil verovatno već na idućem Sajmu

U Srbiji, kao i u EU, vebsajt ima 75% preduzeća

U Srbiji na deponiji završi 99% otpada, u Nemačkoj 1%

Vakcina potiv HPV virusa od danas u domovima zdravlja

Vakcinacija dece u Srbiji: Vruća tema u medijima i zdravstvu

Lončar: obnova KBC Zvezdara deo je onog što smo obećali

Neophodna veća uključenost žena u IT sektor

S naukom u Evropu

Za obolele od retkih bolesti 600 miliona dinara

Kazne za roditelje koji ne budu vakcinisali svoju decu

Stojković: Gravitacionim talasima može da se izuči prošlost svemira

Srbija mora više da brine o bezbednosti u sajber prostoru

SB: Imate uspešne IT priče, morate ići korak dalje

Od deset krivičnih dela na internetu, devet nekažnjeno

Vantelesna oplodnja o trošku RFZO i kod privatnika

Lončar: Srbija čini sve kako bi se zaštitila od virusa Zika

Muškarci umiru od raka pluća, žene od raka dojke

Zeleni jedinstveno protiv bušotina u Jadranu

Srbija 30. u Evropi po zdravstvenom sistemu

NVO: Kompjuterski nepismeno 84 odsto anketiranih studenata

Za godinu - samo 18 donora organa!

Odobrena tri leka na bazi kanabisa

Sledeće nedelje drugi ciklus primene kubanske vakcine

Da li će eutanazija biti ozakonjena u Srbiji?

„Netfliks“ od nove godine i u Srbiji!

Gogić: U digitalizaciji smo iznad evropskih standarda

Gama nož, kubanski lek i 2.000 specijalizacija obeležili 2015.

Organski proizvodi u Srbiji na manje od 10.000 hektara

Tesla i Pupin u domu Aleksandra Solženjicina

Najviša priznanja za srpsko zdravstvo

Za dva dana više od 15.000 posetalaca Festivala nauke

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert