glavniBanner


www stranac.net
 


 

 

Andrej Tišma: Usekovanje malih nacija

Izvor: evn

Datum: 17.11..2013

 

Andrej-Tisma

Više od 600 radova stalo je u retrospektivnu izložbu Andreja Tišme Communication : Art, a to je tek deo onoga što je ovaj naš poznati multimedijalni "art mejl" umetnik stvorio u periodu od 1972. do 2012. godine.

Muzej savremene umetnosti u Novom Sadu, od petka uveče pa do 15. decembra, biće Tišmi svojevrstan drugi dom jer će ljubitelji avangarde ovde moći svakog petka da se susretnu s njim, pogledaju njegove slike, kataloge, pečate, kompletan njegov veb-art opus, zvučne i performans radove, ali i slike koje je prvi put izložio.

Umetnik čije slike putuju internetom do najudaljenijih krajeva sveta, a koje su bile izložene u prestižnim galerijama u Milanu, Bremenu, Njujorku, Napulju, Njujorku, San Francisku i Tokiju, odlučio je da četiri decenije svog stvaralaštva obeleži u rodnom gradu.

* Šta je presudilo da po završetku klasične Akademije umetnosti u Pragu krenete trnovitim pravcem avangardnog izraza?

- Jednostavno sam postao svestan da me sputava taj dugotrajan proces nastanka slike nanošenjem boja na platno. Ta vrsta umetnosti mi se činila presporom. Fotografija me je oduvek privlačila, i čim sam diplomirao, počeo sam da se bavim video-artom. Fotografija odmah daje rezultat, taj proces je mnogo brži, snažniji i ubedljiviji način praćenja realnosti, a pruža mnogo načina umetniku da istražuje i eksperimentiše.

* Zašto se na ovu vrstu umetnosti kod nas i u svetu još uvek gleda kao na periferni umetnički izraz?

- Avangardni pokreti su uvek bili osuđeni na neku vrstu izolacije. Treba da prođe nekoliko decenija, pa i čitav vek, da ta umetnost zauzme mesto koje joj pripada... Mi tek sada otkrivamo draži avangarde s početka 20. veka. Jednostavno, publika je naklonjenija tradicionalnoj umetnosti, ona se izučava u školama.

* Veliku pažnju na otvaranju izazvale su slike iz ciklusa "Gubitak nevinosti". Reč je o autentičnim slikama koje je načinio NATO tokom bombardovanja Novog Sada u koje ste umontirali slike dečjih igračaka...

- U te slike umetnuo sam svoje igračke, sačuvane iz detinjstva, iz vremena kada sam naivno verovao da je svet raj, da među ljudima caruju ljubav i drugarstvo... NATO je mene na neki način potpuno otreznio, oduzeo mi dečje naivan i nevin pogled na život koji sam sve do te 1999. godine u sebi uspevao da očuvam.

* Na najnovijim slikama osvrnuli ste se i na našu gorku realnost na Kosovu i Metohiji. Zašto na tim slikama oko miniranih srpskih manastira šetaju duhovi Indijanaca?

- Ciklus sam ironično naslovio "Civilizovano usekovanje". Posvećen je iščezavanju srpske kulture, a može se odnositi i na svaku drugu malobrojnu naciju koju ugrožava trend globalizacije. Indijanci su simbol istrebljene, ugašenog naroda. Oni danas u Americi egzistiraju na nivou turističke atrakcija, plešu oko vatre za neki bedni bakšiš. Upoređujem to sa našom pozicijom u svetu, upozoravam da bi i nas mogla da zadesi takva sudbina.

* Na svakom od tih radova, pored devastiranog pravoslavnog hrama, nalazi se i panj...

- Panj je stari simbol mučeništva, mesto na kojem se odseca glava i jedna kultura... Ala globalizacije danas na civilizovan način usekuje, obezličuje male narode, na primer pomoću vakcina koje prouzrokuju sterilitet. Sve se to dešava pred očima raznih "kforova", "ujedinjenih nacija", "unicefa" i ostalih humanitaraca koji ako ne učestvuju direktno u ratovima, onda žmure na sve te događaje.

IZLOŽBA NA DVA MESECA

Najneobičniju izložbu Tišma je imao u Bremenu pre dve godine. Reč je o izložbi printova pod naslovom "Hrana u kontekstu" istovremeno u Galeriji "Vili Ikson" i u Gradskoj "Stadtbibliotek". O našem umetniku tada je poznata bremenska umetnica i kustos Marike Hajnc-Hok snimila film koji sadrži i intervju sa umetnikom. Tamošnji kritičari ocenili su da tako neobične i sugestivne radove, posvećene degradaciji statusa hrane u savremenoj civilizaciji, nemačka publika do tada nije imala priliku da vidi.

* Mnogo ste izložbi imali u inostranstvu, ranije ste i putovali, ali sada sve ređe. Zašto?

- Samo u posebnim prilikama, u poslednje vreme, pojavljujem se na svojim izložbama jer ne volim da putujem. Dovoljno mi je što putuju moje slike. One su prisutne u stanovima širom sveta. Jednostavno, pronađete moju sliku na internetu, odštampate je u veličini koja vam odgovara i ukrasite svoj zid. Na izložbe pošaljem svoj CD, oni radove odštampaju i izlože. To je prednost interneta i savremenih komunikacija.

UZ OČEV BLAGOSLOV

* Koliko je vaš otac, ugledni književnik Aleksandar Tišma, uticao da se posvetite umetnosti, a ne medicini?

- Ostavio je meni da odlučim, ali gurnuo me je i nesvesno u svet umetnosti već u ranom detinjstvu. Već kao četvorogodišnjak umesto slikovnica listao sam njegove luksuzne monografije Renoara i drugih slikara, koje su mu stizale iz inostranstva. Kasnije, za razliku od mene, koji ne volim da stan ukrašavam svojim slikama, on je u svojoj sobi do poslednjeg dana držao moja dva akvarela i ulje na platnu na kojem su naslikane masline. Interesovao se i za avangardni pravac, dolazio je na moje izložbe i tako mi pružao podršku.

J.S.

novosti.rs


 

Užice: Sedam nagrada za Zagrepčane

Pobednici na 19. Festivalu autorskog filma

"Zlatni Pjer" Aleksandru Blatniku

„Parada“ odbija Kristalnu prizmu!

Kristalna prizma, 15 godina kasnije

Užice: Počinje Jugoslovenski pozorišni festival

Novakova: Fešta od dokumentaraca na festivalu Pravo ljudski

Lazar Ristovski: Mi smo povodljiv narod

Radomir Damnjanović: Na sceni je sabotaža duhovnih vrednosti

Sve o pozorištu od A do Š

Festival BUNT: Melodije otpora nekulturi

Svečana akademija povodom 200 godina od Njegoševog rođenja

Počinje festival dokumentarnog filma

„Ravna gora“ neće podeliti Srbiju

Film o Lauševiću završen u Centralnom zatvoru

Sve oprečniji stavovi čelnika Biblioteke grada

Izložba prvih i retkih izdanja Njegoševih knjiga

Izložba "Ženska strana" u Beogradu: Udarnice i domaćice

Završeni Dani "Zorana Radmilovića"

Samoodbrana umetnosti u organizaciji BUNT-a

Festival animiranog filma: Glavna nagrada argentinskom "Ocu"

Glogovac: Dočarao sam Dražu Mihailovića u pravom svetlu

 

HTML Comment Box is loading comments...
 

Kontakt / Uslovi koriscenja

 

 

[Naslovna] [Servis]