glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Vučić na Sajmu u Mostaru: Uklonimo nepotrebne prepreke

izvor: agencije foto:                                                                                         12.04.2016

sajam-mostar

 

Premijer Srbije Aleksandar Vučić pozvao je danas državnike i privrednike u Mostaru na uklanjanje nepotrebnih prepreka među državama u regionu.

"Voleo bih kada bi privreda bila ta koja bi zemlje regiona još više zbližila", rekao je srpski premijer u obraćanju na svečanom otvaranju 19. Međunarodnog sajma privrede "Mostar 2016".

"Mislimo da najveći potencijal u ekonomskom rastu imamo u saradnji u regionu. Ne stidimo se regiona, već se ponosimo što mu pripadamo. Ne možemo nikada da pobegnemo iz njega, već možemo samo bolje da se razumemo", podvukao je Vučić.

Prenevši pozdrave građana Srbije on je poručio da će Srbija dati sve od sebe da se očuvaju i unaprede prijateljski odnosi.

Srbija je, prema njegovim rečima, spremna da razgovara o ukidanju brojnih privrednih barijera.

"Nema potrebe da naši ili vaši kamioni stoje po četiri-pet dana na granici Srbije i Bosne i Hercegovine. Politika će dati svoju konačnu ocenu, ali bismo svi mi dobili, a niko ne bi mogao da izgubi, većim i snažnijim integracijama", rekao je Vučić.

On je podsetio da je Bosna i Hercegovina za Srbiju treća izvozna destinacija, četvrti spoljnotrgovinski partner i da sa tom zemljom postoji stalni rast u razmeni, kao i da Srbija želi da u narednom periodu dalje unapređuje tu saradnju.

Vučić je rekao da bi želeo da trgovinska razmena ne bude samo sa Republikom Srpskom, već da konstantno raste sa svim delovima BiH, "jednako sa zapadnom, koliko i sa istočnom Bosnom".

On je podsetio da su sve zemlje na putu evropskih integracija, u procesu koji će, kako je rekao, svima doneti dobro.

Podsećajući da je Mostar grad Alekse Šantića, Vučić je izrazio uverenje da će Hrvati, Bošnjaci i Srbi umeti da opredele svoju budućnost mnogo bolje i drugačije nego što je to bilo prethodnih 75 godina.

“gŽelim im zajedništvo, mir i punu stabilnost, a mi ćemo dolaziti da kupujemo i mnogo toga zajednički da uradimo”h, poručio je Vučić.

Srbi i Hrvati da urede svoje odnose

Vučić je nakon sastanka sa hrvatskim članom Predsedništva BiH Draganom Čovićem izjavio je da Srbi i Hrvati treba da rade na uređenju svojih odnosa, ali i na dobrobiti budućih generacija.

On je rekao da je sa Čovićem podelio želju i nadu da će Srbi i Hrvati, kako u Bosni i Hercegovini, tako i između Srbije i Hrvatske, umeti da urede svoje odnose na dobrobit budućih generacija.

On se prethodno sastao sa srpskim članom Predsedništva Mladenom Ivanovićem, a planirani su i susreti sa predsedavajućim Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem i hrvatskom predsednicom Kolindom Grabar Kitarović.

Da probleme ne guramo pod tepih

I Srbija i Bosna i Hercegovina i Hrvatska imaju obavezu da obezbede stabilnost i sigurnost za sve svoje građane, izjavio je Vučić i ukazao da probleme treba rešavati, a ne gurati pod tepih.

Vučić je nakon sastanka sa srpskim članom Predsedništva BiH Mladenom Ivanićem rekao novinarima da svaki put kada iznosi zabrinutost, to čini za ceo region.

On je podvukao da je regionalna stabilnost od ključnog zančaja:

"Uložićemo mnogo truda i energije da očuvamo mir i stabilnost na zapadnom Balkanu", rekao je Vučić.

Upitan za planirani sastanak sa predsedavajućim Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem, u kontekstu podignutih tenzija posle haških presuda, srpski premijer je istakao da je bolje da imamo iskrene i otvorene odnose:

"Probleme treba da rešavamo, a ne da ih stavljamo pod tepih", rekao je predsednik srpske vlade.

On je najavio da će u razgovoru sa Izetbegovićem, kao i uvek, biti potpuno otvoren i iskren.

Na pitanje novinara da li će se sastati i sa hrvatskom predsednicom Kolindom Garabr-Kitarović, koja je najavila susret, on je kazao da je to dobra vest i da se nada da će moći doći do tog sastanka.

Što se blokade Srbije u EU tiče, Vučić je naglasio da Hrvatska o tome odlučuje i da je to njihova stvar, a da će se Srbija ponašati u skladu sa evropskim pravilima i praksom, dobrim običajima i dobrim komšijskim običajima.

Sa Ivanićem je, preneo je, razgovarao o saradnju Srbije i BiH, regionalnim odnosima, položaju srpskog naroda.

"Za Srbiju je BiH jedan od najznačajnijih trgovinskih partnera, četvrti trgovinski partner, treća izvozna destinacija, posle Italije i Nemačke. Želimo da te odnose dalje unapređujemo", rekao je premijer Srbije.

Vučić se nalazi u jednodnevnoj poseti Mostaru, gde prisustvuje otvaranju 19. Međuanrodnog sajma privrede.

U Mostaru, gde pored Vučića borave još predsednica Hrvatske i predsednik Crne Gore, Grabar-Kitarović i Filip Vujanović, podignut je nivo bezbednosti.

Vučić s vladikom Grigorijem, i Srbima u Mostaru

Vučić se sastao sa predstavnicima sprske zajednice u Mostaru i sa episkopom zahumsko-hercegovačkim i primorskim Grigorijem, i najavio im podršku Vlade Srbije.

"Drago mi je što su Srbi želili da ostanu u Mostaru i da žive sa druga dva naroda. Mi ćemo pomoći koliko možemo da to i ostvare. Ovde postoji dobra budućnost za sve ljude i sve narode", rekao je Vučić posle susreta.

On je preneo novinarima da se u razgovoru sa predstavnicima Srba i sa vladikom Grigorijem upoznao sa situacijom u Hercegovini, a posebno u Mostaru, gde ih, kako je podsetio, trenutno ima između 4. 000 i 5. 000, a pre rata ih je bilo oko 30.000.

Vlada Srbije, prema njegovim rečima, pomoći će njihovu želju da ostanu i budu ponovo brojniji u tom delu BiH kroz davanje podrške za poslove u poljoprivredi, kao i učešća u obnovi sabornog Hrama svete Trojice.

Ono što je dobro za sva tri naroda dobro je i za Srbe ovde”, poručio je Vučić.

Premijer je obećao “značajnu sumu” za obnovu hrama, ali nije govorio o visini, jer o tome, istakao je, još mora da razgovara sa srpskim ministrima.

Govorili su mi o svom nelakom položaju i borbi za ostvarenje političkih prava, ljubavi prema Mostaru, želji da ovde žive sa svojom decom, da ostanu na svom ognjištu. Video sam borbene ljude koji žele da se bore za svoju budućnost. Vidim da imaju dosta energije, na čemu sam im posebno zahvalan”, poručio je Vučić.

On je od vladike čuo da u Hercegovini živi oko 100. 000 Srba, a isto toliko i Bošnjaka i Hrvata, i konstatovao da, ukoliko svi dobro i lepo žive, i ako se slažu, onda postoji dobra budućnost za sva tri naroda.

Vladika Grigorije je pohvalio Vučića, za kojeg je rekao da iskazuje ogromnu ljubav i brigu za Srbe u Hercegovini koji žele da budu svoj na svome.

On je podsetio da su Srbi autohton narod u Mostaru i dolini Neretve i da znaju da su to isto i Bošnjaci i Hrvati.

Vladika je ocenio da je govor pomirenja premijera Srbije ogroman doprinos miru i istovremeno konstatovao da je mir samo jedna dimenzija, a da je život veoma važan, te da ako ne bude života za Srbe u tom delu BiH, neće ga biti ni za druge narode, kao što, ako ga nema ni za druge, neće ga biti ni za Srbe.

"Želimo da razgovaramo o životu. Nećemo da se ubijamo, već hoćemo da gradimo, a ne da rušimo", rekao je Grigorije i dodao da Srbi žele da ostanu u tom delu BiH da žive.

Grigorije je podvukao da je opredeljenje Srba u Hercegovini da žive sa svojim susedima i da će taj put pobediti, a da je u tome značajna podrška premijera Srbije.

Srbi u Mostaru nikad nisu imali svog predstavnika u lokalnoj administraciji.

Saborni hram porušen je tokom rata devedesetih godina

Bila je to jedna od najstarijih i najvećih crkava na Balkanu i u Mostaru najznačajniji spomenik iza Starog mosta. Crkva je izgrađena 1873. godine i bila je najveća u Hercegovini.

Ivanić: Dosta sa nepotrebnom retorikom i lekcijama

Ivanić je istakao da je krajnje vreme da se spuste tenzije na liniji Sarajevo - Beograd.

Bošnjačka strana treba da prestane sa nepotrebnom retorikom i držanjem lekcija Srbiji, rekao je Ivanić posle susreta sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem u Mostaru.

Krajnje je vreme da se spuste tenzije. Bilo je previše negativnog prema Srbiji iz BiH u prošloj, pa i ovoj godini, bez ikakvog razloga. Podsetio bih na incident u Srebrenici, otkazivanje posete predsednika Srbije Tomislava Nikolića zbog Nasera Orića, te na nepotrebnu retoriku i držanje lekcija posle poslednjih presuda Haškog tribunala.

On je istakao da odnosi Srbije i BIH nisu nikada bili u problemima, jer u ime BiH mogu da govore samo tri člana Predsedništva zajedno.

Izetbegović je izneo lične stavove, koji nisu stavovi BiH. BiH smatra da u Srbiji ima dobrog i koretnog prijatelja“g, podvukao je Ivanić i dodao da će se to tako nastaviti i dalje.

Ivanić je istakao da je vreme da se na bošnjačkoj političkoj sceni stane s tim i umesto sukoba krene u zajednički razvoj i saradnju.

Iz Srbije, prema njegovim rečima, takvih poruka saradnje je bilo i u prošloj i ovoj godini.

U prvom planu politički odnosi

Vučić je ranije danas započeo posetu Mostaru povodom Međunarodnog sajma privrede, ali su politički odnosi u regionu izbili u prvi plan, budući da u tom gradu borave i šefovi država Bosne i Hercegovine i Hrvatske, u trenutku kada su odnosi u regionu upravo u trouglu te tri zemlje iznova zaoštreni.

Do toga je došlo nakon hrvatske blokade evropskog puta Srbije i otvaranja pregovaračkog poglavlja 23, kao i posle dve haške presude i najave Bakira Izetbegovića da bi BiH mogla da pokrene reviziju postupka po tužbi protiv Srbije za agresiju i genocid.

Premijer Srbije privukao je stoga pažnju novinara iz brojnih redakcija, a na njihovo pitanje o političkim okolnostima koje su prethodile sajmu u Mostaru, poručio je da će Srbija učiniti sve da odnosi u regionu napreduju.

Premijer se jutros već sastao sa članovima Predsedništva BiH Mladenom Ivanićem i Draganom Čovićem, najavljen je i susret sa Izetbegovićem, a u planu je, kako je najavljeno iz Zagreba, i sastanak sa predsednicom Kolindom Grabar Kitarović.

Predsednik Vlade Srbije sastaće se i sa predstavnicima srpske zajednice u Mostaru, koja broji oko 5.000 Srba, kao i sa vladikom zahumsko-hercegovačkim Grigorijem, te obići Sabornu crkvu Svete Trojice.

Vučić će potom prisustvovati svečanosti otvaranja Međunarodnog privrednog sajma, koji se u Mostaru održava po 19. put, i koji će trajati do 16. aprila.

Na svečacnosti, kako je najavljeno, se očekuje obraćanje direktorke Mostarskog sajma Dalfine Bošnjak, gradonačelnika Mostara Ljube Bešlića, predsedavajućeg Predsedništva Bosne i Hercegovine, predsednice Hrvatske, predsednika Crne Gore Filipa Vujanovića, zamenika premijera Vlade Republike Turske - zemlje partnera sajma Numana Kurtulmuša.

U grad na Neretvi, pored njih, doputovao je gotovo ceo diplomatski kor iz Sarajeva, na čelu sa Visokim predstavnikom Međunarodne zajednice u BiH Valentinom Inckom, američkom ambasadorkom Morin Kormak i ambasadorom OEBS Džonatanom Murom.

Već i to upućuje da će Mostar danas biti mesto susreta i diplomatskih razgovora.

Vučić je uoči dolaska u intervjuu OBN televiziji naveo da region Zapadnog Balkana ima dobru budućnost, imajući u vidu prosperitetnu mogućnost spajanja ekonomskih tržišta zemalja bivše Jugoslavije, koje su van EU.

Vučić je objasnio da ne poziva balkanske lidere na ujedinjenje država, već ekonomija, koje bi bilo više od onog što nudi CEFTA.

U Mostaru će se predstaviti niz kompanija iz regiona, koje će, po otvaranju sajma, visoki gosti obići u izložbenom prostoru.

Na ovogodišnjem Sajmu privrede u Mostaru u Paviljonu 1 svoj štand ima Privredna komora Srbije, koja će predstaviti privredne potencijale naše zemlje.

Takođe više preduzeća iz Srbije zastupljeno je štandovima na Sajmu, kao i Turistička organizacija Srbije, koja će prezentovati turističke ponetcijale naše zemlje.

Premijer Vučić sa ambasadorkom SAD u BIH
Vučić je u Mostaru razgovarao i sa ambasadorkom SAD u Bosni i Hercegovini Morin Kormak o regionalnoj stabilnosti, kao i situaciji u BiH. Prethodno se sastao sa srpskim i hrvatskim članom Predsedništva BiH, Mladenom Ivanićem i Draganom Čovićem. Nakon otvaranja 19. Međunarodnog sajma privrede on će razgovarati sa predsedavajućim Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem.

 

 

 

Mostar centar regije narednih pet dana

San: BiH "plodno tlo" za teroriste, ne sme u EU/TV Arte prikazala Hrvatsku kao močvaru najcrnjeg fašizma

Špigl: Bosna - novi rasadnik islamista

U BiH registrovano nekoliko hiljada potencijalnih terorista

Zvizdić ne razume kako je moguće oslobađanje Šešelja

Ima li osnova da BiH ponovo tuži Srbiju za genocid?

Popis u BiH: Poigravanje sa statistikom

U lokalne izbore bez izmijenjenog Izbornog zakona BiH?

Crnadak: BiH se priprema za priliv migranata/Merkel i Junker protiv rečenice "balkanska ruta zatvorena"

Vlasti BiH po starom: Ni makac nakon aplikacije za EU

FBiH obeležava Dan nezavisnosti,RS taj datum ne priznaje

Dijalog o pravosuđu: Nadležnosti Suda BiH prvi kamen spoticanja

Fahrudin Radončić izašao na slobodu

BiH predala zahtjev za članstvo u EU

BiH uskoro podnosi zahtev za članstvo u EU

Ko je Fahrudin Radončić, moćnik koji se našao iza rešetaka?

Washington Post: Šta građani BiH misle o Daytonu?

Podignuta optužnica protiv Fahrudina Radončića

U Siriji i Iraku 200 državljana BiH

Izetbegović saslušan u Tužilaštvu

Radončić tereti Bakira i Osmicu za ubistvo Ugljena!

BiH aplicira za EU, a nije ispunila nijedan uslov

Balkan čekaju novi izazovi u oblasti ljudskih prava

Određen pritvor Fahrudinu Radončiću

Počelo suđenje Oriću

Uhapšen Fahrudin Radončić

Uoči aplikacije BiH: Šta je EK tražila da se adaptira u SSP-u?

BiH 15. februara predaje zahtev za članstvo u EU

Teroristi prepreka na putu ka Evropi! /Paradžemati odbijaju poslušnost

BiH spremna da stane u red za članstvo u EU

Podela Federacije na tri kantona, stvara se hrvatski entitet?!

IZ BiH započela akciju obračuna sa radikalnim islamistima

BiH na vječitom putu ka EU: Napredak bez napretka

Šta se krije iza hapšenja vehabija u Sarajevu?

BiH podnosi aplikaciju za članstvo u EU

Konferencija u Sarajevu: Godina na izmaku imala i dobre i loše strane

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert