glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

3D štampa ‒ novi test za čovečanstvo

izvor: rts  foto: rts                                                                                                               12.05.2016

3d

3D štampa ‒ novi test za čovečanstvo

Nakon deset godina istraživanja, američki naučnici su, pomoću posebnog bioštampača, odštampali mišićno i koštano tkivo, hrskavicu i ljudsko uvo. Veruju da će za nekoliko godina razviti tehnologiju za štampanje ʼživihʼ organa, stabilnih za transplataciju.

Kompanija „Organovo" počeće sa komercijalnom proizvodnjom modela jetre, čije ćelije za sada opstaju do 40 dana. Ovakvi test-organi ne mogu još uvek da zamene prave, ali se koriste za ispitivanje novih lekova. Džejms Ju, stručnjak Medicinske škole „Vejk forest", razvio je štampač koji izrađuje kožu i direktno je nanosi na opekotine.

Zahvaljujući skeneru koji snimi dubinu rane, štampač tačno odredi koliko je ćelija epitela potrebno da bi se povreda zatvorila. Istraživači sa Harvarda napreduju u ʼproizvodnjiʼ krvnih sudova, a u razvijenim medicinskim centrima već nekoliko godina koriste 3D modele organa kako bi se bolje pripremili za operacije i zahtevne procedure. Pomoću „tri-de" tehnologije štampa se inače nedostupna i skupa medicinska oprema, a Li Kronin, hemičar Univerziteta u Glazgovu, najavio je i budućnost 3D štampanja lekova.

Za razliku od tradicionalnih proteza, koje su veoma skupe, 3D štampači omogućavaju vrlo povoljne i kreativno dizajnirane protetičke ruke ili šake, što posebno znači mlađim pacijentima.

Najviše očekujemo od 3D bioštampača, jer već sada menjaju tokove medicine, no ne treba potcenjivati ove tehnologije ni u drugim naučnim oblastima. U Američkoj svemirskoj agenciji NASA kreirali su poseban model 3D štampača, kako bi posada mogla da štampa rezervne delove čak i u svemiru.

3d1

Mini ja

Firme pokušavaju da nam približe 3D tehnologiju i raznim komercijalnim proizvodima. Tako, među prvima u Evropi, možemo naručiti svoju minijaturnu trodimenzionalnu repliku:
„Da bismo upoznali ljude sa potencijalima nove tehnologije, imamo niz proizvoda za širu populaciju. Tako smo, na primer, pre tri godine, među prvima u regionu, pa i svetu, krenuli sa izradom „Mini mi" replika ljudi: od 3D skeniranja cele ljudske figure do računarske obrade ‒ na kraju izrada replike figure u punom koloru, koja oslikava maltene tu osobu do najsitnijih detalja".
Uverljive „tri-de" figure Novaka Đokovića ili Nikole Tesle mogu biti zanimljiv poklon, dok su, figure budućeg bračnog para, do sad najautentičniji ukras za svadbenu tortu.

Daleko od novih tehnologija

Mogućnosti nove tehnologije jesu bezgranične, ali se na našim prostorima, za sada, 3D štampači primenjuju uglavnom prilikom testiranja novih proizvoda. Stefan Simić, vlasnik kompanije koja se bavi 3D štampom, uspešno sarađuje sa stranim firmama, ali pokušava da edukuje i naše preduzetnike:

„U Srbiji je to još uvek nova stvar. Recimo, u toku poslovanja naše firme (sad je četvrta godina), najveći problem je da približimo tu tehnologiju ljudima koji zaista mogu da je iskoriste i unaprede kvalitet, brzinu ili novčanu vrednost proizvoda. Kod nas je vrlo niska svest o toj tehnologiji".

3-D štampa

U Stefanovoj radionici zatekli smo impozantnu 3D maketu tvrđave i nekoliko arhitektonskih modela sa finim lukovima, koje ne bi mogli da izrade bez 3D tehnologije. Objasnio nam je da se najviše bave razvojem novih proizvoda: „Zamislite, recimo, da neka firma hoće da ʼizbaciʼ svoj tablet ili mobilni telefon, ili bilo kakav uređaj koji zahteva spoj elektronike ili nekog kućišta. Da bi se sve to objedinilo pre proizvodnje (da bi se proverili svi aspekti tog uređaja), mora se napraviti prototip koji oslikava finalno stanje.

Takođe se bavimo izradom maketa. 3D štampa je donela tu revoluciju zato što je vreme izrada maketa znatno smanjeno ‒ ono što se nekad radilo mesecima, sad se može uraditi za nekoliko dana".

3D restauracija

Zlatara Zorana Miljenovića dugo je intrigirala digitalna tehnologija. Premda je bio vrlo uspešan u svom zanatu, određena otkrića inspirisala su ga da se potpuno posveti 3D skeneranju i štampi. Naime, otkrio je da pomoću dobre digitalne opreme može doprineti očuvanju naše kulturne baštine. Koristeći 3D skener, zabeležio je proporcije mnogih spomenika u Beogradu, a njegov digitalni snimak bio je ključan u rekonstrukciji ukradenih delova beogradske Čukur česme.

U emisiji „Sve boje života" Zoran je pokazao i umanjenu 3D skulpturu Čukur česme, koja u svakom detalju podseća na original. Objasnio je kako su pomoću 3D skenera i štampača, uspeli da rekonstruišu oštećenu figuru česme: „U saradnji sa vajarom koji je sklopio one delove koji su postojali (ispravljao ih je mučeći se danima), došli smo do figure gde smo videli koji delovi fale. Zatim smo u 3D programu te nedostajuće delove isekli, izvadili i napravili fajlove za štampanje. Te delove smo odštampali identično ʼjedan prema jedanʼ, tako da se sada ništa ne primećuje na figuri, izgleda potpuno identično, kako je i bilo pre lomljenja".

3d2

Zoran je u 3D tehnologiji obradio originalnu bistu Stevana Raičkovića i tako izradio odgovarajuću repliku za počasno mesto na Kalemegdanu.

Mislim da je porodica dala bistu koja je bila malih dimenzija u odnosu na onu koja je trebalo da bude na Kalemegdanu. Mi smo našim skenerom snimili bistu, uvećali je za veličinu koja je bila potrebna za izlaganje na Kalemegdanu, da bismo, posle skeniranja, ištampali uvećani model, sa kojeg je vajar skinuo otisak i izlio novu bistu. Eto, znači, sprega nove tehnologije i livačkog zanata.

Mali mi

Nove tehnologije uvek su svojevrstan test za čovečanstvo. Prosečan 3D štampač može se nabaviti za svega tri stotine dolara. Upotreba ‒ slobodna. U Americi već postoji sajt na kome se mogu preuzeti fajlovi za štampanje pištolja. Ostaje nam samo da sačekamo i vidimo da li će „tri-de" štampa produžiti ljudski vek i unaprediti kulturno stvaralaštvo, ili će postati samo još jedna karika u industriji automobila i oružja.

rts.rs

 

 

Preparati na bazi kanabisa uskoro i u Srbiji

Jeftiniji roming od 1. jula sa Crnom Gorom, BiH, Makedonijom

Butigan: Inspiracija, inovacija, provokacija, jedno novo iskustvo proširene realnosti

Vakcinacija najefikasniji vid borbe protiv zaraznih bolesti

Izrada klimatske strategije verovatno u junu

Šta Srbiji donosi Pariski klimatski sporazum

Profesor Li:Intervencija na srcu bez otvaranja grudnog koša

Srbija izvor IT talenata

Cilj naših biomedicinskih inženjera – mala kućna laboratorija

Biomasa neiskorišćeni potencijal Srbije

Australijski stručnjak Endi Radok o mladima i medijima

IT sektor, perspektiva srpske privrede

Klinika za urologiju počela saradnju sa AKH klinikom iz Beča

Domaći električni automobil verovatno već na idućem Sajmu

U Srbiji, kao i u EU, vebsajt ima 75% preduzeća

U Srbiji na deponiji završi 99% otpada, u Nemačkoj 1%

Vakcina potiv HPV virusa od danas u domovima zdravlja

Vakcinacija dece u Srbiji: Vruća tema u medijima i zdravstvu

Lončar: obnova KBC Zvezdara deo je onog što smo obećali

Neophodna veća uključenost žena u IT sektor

S naukom u Evropu

Za obolele od retkih bolesti 600 miliona dinara

Kazne za roditelje koji ne budu vakcinisali svoju decu

Stojković: Gravitacionim talasima može da se izuči prošlost svemira

Srbija mora više da brine o bezbednosti u sajber prostoru

SB: Imate uspešne IT priče, morate ići korak dalje

Od deset krivičnih dela na internetu, devet nekažnjeno

Vantelesna oplodnja o trošku RFZO i kod privatnika

Lončar: Srbija čini sve kako bi se zaštitila od virusa Zika

Muškarci umiru od raka pluća, žene od raka dojke

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert