glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Vladimir Veličković: Kako su me cenzurisali u Kini

izvor: agencije  foto:  tanjug                                                                                      28.05.2016.

velickovic

Srpski i francuski akademik, pariski slikar Vladimir Veličković, primljen je, s velikom pompom i u fantastičnoj organizaciji, zajedno sa svojih osam kolega s Akademije lepih umetnosti Francuske, u Nacionalnom muzeju Kine u Pekingu, povodom njihove upravo završene zajedničke izložbe. Veličković tek što se vratio u Pariz, a njegovi celokupni utisci o postavci, ali i o neverovatnom i svekolikom kineskom usponu su - izuzetni.

- Od dolaska, pa do polaska na aerodrom, sve je bilo veoma svečano, na krajnje visokom niovu, organizovano u minut, sa prijemima, ručkovima, konferencijama, obilascima institucija. Nismo imali ni pet minuta slobodnog vremena. Na otvaranju su bili predsednici različitih akademija, zvaničnici, kritičari, a o izuzetnom odzivu publike da i ne govorimo. Iznenadio sam se time koliko su nam pažnje pridavali. Primili su nas s poštovanjem i zaintersovanošću. Svaki autor je imao na raspolaganju veliku salu od preko 300 kvadratnih metara. Kako su nas primili, pokazuje i podatak da su nam odmah napravili vizitkarte na kineskom jeziku, za kontakte tokom našeg boravka - pun je utisaka Veličković u razgovoru za "Novosti".

Kako vam izgledaju Kina i Peking danas?

- Kineski zmaj se zapanjujuće razvija. U Kini je sve gigantsko. Primera radi, muzej u kome smo izlagali organizuje devedeset izložbi godišnje. Od mog prvog boravka 1999. godine, kada sam vodio svoje studente s pariske akademije, promene su, na prvi pogled, spektakularne. Čim dođete, iznenadi vas veliki broj novih, visokih i izuzetno lepih građevina, kao što su, na primer, zgrada Televizije, s čudnom formom, koju je radio čuveni holandski arhitekta Rem Kolas, ili i divna građevina Opere, kao ljuska od aluminijuma, delo mog kolege s Akademije, Pola Andrea. Sve je disciplinovano, nema buke, vike, već samo poštovanja prema onome gde se ljudi nalaze.

Šta vas je najviše fasciniralo?

- Neverovatna je svakodnevna i celodnevna dinamika. Saobraćaj je izuzetno gust, sve se odvija na pet santimetara rastojanja, ali i pored toga, za vreme mog boravka nisam video ni najmanji incident! Grad je besprekorno čist. Nema ni papirića, ni pikavca na trotoarima, koje viđamo na Zapadu.

Jesu li Kinezi na putu da zaista ovladaju svetom?

- Kina ima nesagledive mogućnosti. Postoje neverovatna energija i želja da se prevaziđe ono što je ranije bilo zaustavljeno. Disciplinovani su. Ne treba ih terati da rade. Rade za dobrobit svoje zemlje. Kineski zmaj će nas "progutati", ako mu to bude bilo potrebno.

Ekspanzija važi ne samo za privredu, već i za umetnost?

- Imaju politiku finansiranja i promovisanja svojih umetnika. Postoji brošura s 500 slikara u svetu koji su najprodavaniji. Među njima je više od 200 Kineza! Uspeli su da se infiltriraju u svetsku sferu, a država u tome finansijski značajno učestvuje.

Iz Kine, dakle, donosite krajnje pozitivna iskustva?

- Potpuno. Ne bih da zalazim u kulise vlasti, jer ne znam kako sve to funkcioniše, ali mi se čini da skoro nijednog policajca na ulici nisam video. To je ogromna razlika u odnosu na Zapad, gde sada vlada pravo opsadno stanje i gde su gradovi ispunjeni vojskom, zbog terorističkih pretnji. Ima tu, naravno, i varijacija i loših stvari, koje ne stvaraju primarni utisak, kao što je cenzura koja je i mene zahvatila. Naime, kinesko ministarstvo za kulturu odobrava šta će se izložiti. Tako su me za poslednju izložbu cenzurisali čak dva puta. Od prvih sedam slika koje sam poslao, vratili su mi četiri, a kada sam ih zamenio, ponovo nisu bile po njihovom ukusu. Obrazložili su to agresivnošću i nasiljem na slikama. Rekli su da oni pokušavaju da svoju publiku poštede takvih prizora. Poslao sam slike i treći put, i onda je sve bilo u redu.

SAVETNIK NARODNOG MUZEJA

Koliko Kinezi vode računa o svakom detalju, pokazuje i podatak da je Vladimir Veličković, posle izložbe koja je održana od 30. aprila do 22. maja, dobio i uramljeni dokument kojim mu se zahvaljuje za napore za promovisanje umetnosti i muzeja u Kini i kojim je istovremeno angažovan za međunarodnog umetničkog savetnika Narodnog muzeja Kine.

novosti.rs

 

 

Preminuo glumac Đorđe Jelisić

U Aleji zaslužnih građana sahranjen Bata Živojinović/Veliki broj prijatelja na komemoraciji Bati Živojinoviću

Studija o cenzuri Radine Vučetić "Monopol na istinu"

Preminuo Bata Živojinović

Dimitrijević: Snaga Balkanike u tome što svi imaju mogućnost da daju

Noć muzeja: Noć u kojoj je svetlela cela Srbija

Noć muzeja  širom Srbije

Puca film zbog para

Severna Mitrovica i Zvečan: Energije različitog tipa na festivalu džeza

Budva: Upitno održavanje 30. Grada teatra

Miloševiću i Kovačeviću Gran pri "Beldoksa"

Andrić ispod cenzusa

Srpska produkcija na Kanskom marketu

Ivan Ivanji: Ispovest o lepom životu u paklu

U Gračanici počeo 52. festival pozorišta Srbije

Saradnja Gračanice i Belfasta

Najviše novca za Bitef

"Nišvil" se bori za opstanak

Beldoks: Raznovrsna i jaka selekcija domaćih dokumentaraca

"Koto" obnavlja Narodni muzej

Duško Gojković: Džez je svuda gde ga nađeš

Do kraja godine lista 100 najboljih srpskih filmova

Frljić podnosi ostavku

Preminula Jadranka Stojaković

Nišvil: Štapom i kanapom do pozicije među top 10

Počeo dvodnevni Forum Kreativna Evropa

Milena Zupančič: Kapital je svuda postao bog

Poznate ličnosti kao bibliotekari: Čitajte, čitajte, čitajte!

Omčikus: Treba nam više bunta

Počinje beogradsko izdanje projekta "Actopolis"

Panel o negovanju srpskog jezika

Nezainteresovanost za propitivanje istorijskih tema

Branimir Šćepanović: Svakodnevica nam je žalosna priča

Kan bez Kusturice?

EPS preuzima "Prosvetu"?

13. Noć muzeja: kulturom i smehom protiv sujeverja

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert