glavniBanner
Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi

 

Homepage Übersetzung  

skupstina444 ambasada skoplje zaev i vucic
agrokor kvote policija cg zvezda111 Partizan11 Srbija-Italija

Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second

Srpske diplomate se vraćaju u Skoplje/Loši odnosi nisu dobri ni za Srbiju ni za Makedoniju

izvor: rse  foto: rfe                                                                                                                  23.08.2017

 

ambasada skoplje Srpske diplomate se vraćaju u Skoplje

Povratak osoblja srpske ambasade u Skoplju počeće sutra, a ambasador Srbije će se vratiti 31. avgusta, saopštilo je danas Ministarstvo spoljnih poslova Srbije nakon što su ministri spoljnih poslova Srbije i Makedonije Ivica Dačić i Nikola Dimitrov razgovarali telefonom.

U saopštenju je navedeno da će ambasadorka Srbije Dušanka Divjak-Tomić zatražiti susret sa makedonskim premijerom Zoranom Zaevim već 1. septembra.

"Na osnovu dogovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i makedonskog premijera Zorana Zaeva, dva ministarstva će putem dijaloga rešavati sva otvorena pitanja, s ciljem unapredjenja prijateljskih odnosa izmedju dve države i dva naroda"‎, navedeno je u saopštenju.

Najavljeno je i da će se ministri Dačić i Dimitrov u petak sastati u Nišu.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Makedonije Zoran Zaev obavili su prethodno, kako je saopšteno, "dug i otvoren" razgovor u kojem je postignuta saglasnost o pet tačaka, a prva predviđa da će se eventualne nesuglasice dve zemlje rešavati dijalogom.

To je saopšteno iz kabineta predsednika Srbije, a kako se dodaje Vučić i Zaev dogovorili su da će "obe zemlje u skladu sa međunarodnim propisima štititi prava i interese diplomatsko-konzularnih predstavništava na svojoj teritoriji", navodi se u zajedničkom saopštenju dvojice državnika i dodaje da će intenzivirati međusobnu komunikaciju na najvišem nivou.

Dve zemlje će podržavati jedna drugu na evropskom putu i jačanjem dobrosusedskih odnosa doprinositi stabilnosti regiona.

Dvojica državnika postigla su dogovor i da će se obe zemlje zajednički boriti za očuvanje i unapređenje prijateljskih odnosa građana Srbije i Makedonije, kao i da će uložiti još veće napore za unapređenje ekonomskih odnosa i povećanje trgovinske razmene dve zemlje.

Evropska komisija pozvala je prethodno Srbiju i Makedoniju da pokažu uzdržanost i mirno reše sporna pitanja posle povlačenja osoblja srpske ambasade u Skoplju.

Portparol Evropske komisije rekao je za BIRN da je diplomatski incident "bilateralno pitanje dve zemlje koje Evropska unija pažljivo prati".

"Očekujemo da obe strane iskažu uzdržanost, i to pitanje rešavaju mirno, u duhu dobrosusednih odnosa", navela je Komisija.

'Stvari okrenute naopačke'

Nikola Dujovski, profesor na Univerzitu Kiril i Metodije, ocenjuje da je ono što se dešavalo proteklih dana bio nepotreban izlet srpskih vlasti.

Komentarišući telefonski razgovor Vučića i Zaeva, makednosni analitičar kaže da je, „ako je i postojao nekakav problem za koji možda i postoje indicije, onda to pravi način za njegovo rešavanje“.

Očekujem da će se stvari smiriti. Ovakvi kontakti, makar i telefonski, ipak su zvanicni između presednika i premijera, kao i između ministara inostranih poslova i oni dovode do smirivanja tenzija i stvaranja mehanizma za sperečavanje takvog razvoja", kaže Dujovski.

U budućnosti, Dujovski kaže i da, kada se rešavaju neka pitanja između Srbije i Kosova, Makedonija treba da bude pažljiva.

Srbija može imati različite pristupe susedima. Vidite da je Crna Gora postala članica NATO - a i Srbija ima tamo sve manji uticaj. Reč je o geopolitičkom i strateškom ponašanju koje je ponekad pogrešno. To se danas dešava u odnosima Makeodnije i Srbije“, rekao je Dujovski za RSE.

Stvari su potpuno okrenute naopačke“, utisak je Vlatka Sekulovića, advokata i kolumniste iz Beograda, nekadašnjeg šefa pregovaračkog tima Srbije o sporazumu CEFTA.

Ovaj razgovor između Zaeva i Vučića je trebalo da bude prva stvar ukoliko postoji nešto između prijateljskih zemalja, jer prijateljske zemlje na taj način rešavaju neka otvorena pitanja i neke aktuelne situacije. Znači – pre svega razgovorom, a tek na kraju, kao poslednja mera, dolazi do povlačenja diplomatskog osoblja i to u ovolikoj meri u kojoj je to uradila Srbija“, ukazuje Sekulović.

On ističe i da je javnost ostala uskraćena za informacije o tome šta su bili razlozi za potez Beograda.

Mi smo u potpunom mraku. Daju se neka štura saopštenja, neki opisi koji, potom, ne odgovaraju onome što su zaključci tog sastanka. Prema tome, mislim da se radi o jednoj totalno neprimerenoj reakciji sa srpske strane i mislim da je naneta štata odnosima Srbije i Makedonije, a mislim da je popriličan udarac nanet i Srbiji kao navodnom faktoru mira i stabilnosti u regionu. Ali, ono što je najgore, jeste što se na taj način dodatno u srpko stanovništvo unela nervoza i strah od nekih, mogućih, novih sukoba“, kaže Vlatko Sekulović za RSE.

Srbija je u nedelju celokupno osoblje svog diplomatskog predstavništva u Skoplju povukla u Beograd na konsultacije.

U prvom trenutku se nije znao razlog za takav potez, a onda je, u prvoj reakciji, premijerka Ana Brnabić u ponedeljak izjavila da je o odluci o povlačenju osoblja razgovarala s ministrom spoljnih poslova Ivicom Dačićem i predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

"Imala sam jutros sastanak sa Dačićem i konsultacije sa predsednikom Srbije, jer se ne radi o maloj stvari", rekla je Ana Brnabić u ponedeljak.

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao je potom da će deo osoblja biti vraćen u Skoplje do kraja nedelje, a da će ambasadorka Dušanka Divjak-Tomić biti vraćena posle konačnih konsultacija u Srbiji.

Nešto kasnije oglasio se i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je rekao da je odlučeno da se osoblje ambasade iz Makedonije povuče, jer su, kako je naveo, nadležni organi Srbije pružili dokaze o “veoma ofanzivnom obaveštajnom delovanju protiv organa i institucija Srbije”.

Vučić je novinarima tada rekao i da je za takvu odluku bilo nekoliko razloga ali da su "nadležni organi" ustanovili to i predstavili i njemu i Vladi Srbije dokaze o takvom delovanju.

U danima novog zatezanja odnosa Beograda i Skoplja, potegnuto je i pitanje prijema Kosova u UNESCO.

Šef diplomatije Dačić, tako je najavio da bi ukoliko Makedonija zaista glasa za prijem Kosova u UNESCO i Srbija mogla da promeni stav po pitanju imena Makedonije. (Srbija je Makedoniju priznala pod njenim ustavnim imenom Republika Makedonija, dok je većina zemalja EU naziva Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija).

Vlada Makedonije u ponedeljak uveče je saopštila da je posvećena izgradnji doborusedskih odnosa sa Srbijom i „pozdravila najave Beograda za zaštitu prijateljskih odnosa i vraćanje stanja u uobičajene okvire“.

"U vezi sa konkretnim slučajem, ne donoseći ubrzane zaključke, pozdravljamo najave oficijelnog Beograda za zaštitu prijateljskih odnosa i za vraćanje stanja u uobičajene okvire", navodi se u saopštenju makedonske vlade u vezi bilateralnih odnosa sa Srbijom.

U odvojenom saopštenju, Vlada Makedonije poručila je da će u odnosu na glasanje za članstvo Kosova u Unesko imati u vidu poziciju većine zemalja članica EU.

Nakon toga, Vlada Makedonije se više nije oglašavala o novom sporu sa Srbijom.

Nakon iznenadnog i ni na koji ozbiljan način objašnjenog dramatizovanja situacije i javnosti ionako neshvatljivog dizanja tenzija sa susedom s kojim Srbija ima vrlo malo objektivnih problema a veoma mnogo bliskosti na svakom mogućem nivou, usledila su isto tako zagonetna uveravanja da će sve biti u redu i da će se stvari polako vratiti u normalu“, piše Tefil Pančić.

slobodnaevropa.org

Loši odnosi nisu dobri ni za Srbiju ni za Makedoniju

nano-ruzin

Prema rečima profesora dr Nano Ružina sa Fakulteta političkih nauka u Skoplju, bivšeg ambasadora Makedonije u NATO-u i nekadašnjeg predsedničkog kandidata Makedonije, „celokupna ova afera koja je na izvestan način zaledila odnose dveju država, ali im delimično nanela i štetu, biće samo još jedna epizoda koja će uskoro da bude zaboravljena".

Mislim da se svi trebamo okrenuti evroatlanskim integracijama, zajedničkim nastupom prema Briselu i zanemariti te razne forme nepoverenja", rekao je Ružin i dodao da je prisluškivanja bilo ali da ga je uspostavio bivši premijer Makedonije Nikola Gruevski za šta će on i odgovarati.

U razgovoru za Program za dijasporu RTS-a Ružin je istakao da je potez Beograda sa povlačenjem kompletnog diplomatskog osoblja iz Skoplja uznemirio i iznenadio ne samo javnost Makedonije nego i celokupnog regiona, utoliko pre što dve države i dva naroda, makedonski i srpski, imaju veoma jake istorijske, kulturne, sportske, ekonomske, pa čak i pozitivne političke procese.

Setimo se samo da su između 2013. i 2015. godine održani zajednički sastanci dveju vlada - jednom u Beogradu a drugi put u Skoplju, gde se pričalo samo o evrointegracijama, stranim investicijama i tome slično", rekao je Ružin podvukavši da je ovo sada odjednom „izazvalo pravi šok kod naroda, jer se govori o špijunaži, o nepoverenju i neprijateljstvu".

Naglašavajući da postoji više uzroka ovog sadašnjeg stanja loših odnosa između Beograda i Skoplja, ali da su glavni nedavne političke promene u Makedoniji kada je vlast izgubio Nikola Gruevski, koji je bio blizak Aleksandru Vučiću, a novu formirao Zoran Zaev, Ružin je podsetio da nije samo problem u gubitku vlasti već i u tome što će se bivši premijer i njegova klika suočiti i sa velikim sudskim procesima zbog manipulacija, korupcije, prisluškivanja i još mnogo toga.

Odgovarajući na pitanje najavljenog makedonskog glasanja za prijem Kosova u Unesko Ružin ističe da je Makedonija ipak pod velikim uticajem Vašingtona i Brisela, odnosno da ona kao država kandidat za Evropsku uniju (EU) i NATO mora da prati te procese i principe kojima se oni rukovode.

Makedonija je previše mala i ona ne može samostalno da donosi neke odluke, a utoliko pre što u Vladi Makedonije učestvuje i jaka albanska koalicija", rekao je Ružin konstatujući da to sigurno znaju i gospodin Vučić i gospodin Dačić.

Na podsećanje da je premijer Zaev još u maju obećao da će Makedonija prilikom narednog glasanja o prijemu Kosova u Unesko da bude neutralna a da je sada promenio stav te najavljuje podršku Kosovu Ružin je rekao da je pozicija novog premijera veoma komplikovana i ocenio da Zaev uz to nema neki veliki talenat za međunarodnu politiku.

"Situacija bi se još više pogoršala u slučaju da Makedonija u Uneskou bude glasala suprotno želji Beograda, pa da dođe i do proterivanja makedonskih diplomata iz Srbije", rekao je Ružin dodavši da bi tada mogla da se ostvari i najava ministra Dačića da Srbija ukine priznavanje Makedonije pod ustavnim imenom.

Odgovarajući na pitanje značaja manjina u odnosima dveju zemalja Ružin je rekao da je Makedonija multietničko društvo i da mora da razvija toleranciju i međuetničku saradnju ali da, nezavisno od te činjenice smatramo da Makedonci osećaju kao svoje najbliže susede upravo Srbiju. „Uzmimo samo velika kulturna prožimanja, gostovanja mnogih srpskih folklornih grupa i savremenih muzičara ovde u Makedoniji, ali i obratno, makedonskih u Srbiji, onda u tom smislu teško će bilo koji političar u Makedoniji ili Srbiji da prekine te veze, odnosno tu saradnju i bliske i prijateljske odnose Makedonaca i Srba", rekao je Ružin.

Na primedbe iz Beograda da se Srbima u Makedoniji pogoršao položaj i da oni sada nisu u izvršnoj vlasti Ružin odgovara da stranka Ivana Stoilkovića na ovim izborima nije podržala koaliciju oko Zorana Zaeva, već je stala uz staru vlast koja je izgubila i zato su nezadovoljni.

Iako Srbi nisu u izvršnoj vlasti oni imaju veliki ugled i u ovoj koaliciji, ali i u samom makedonskom društvu pa će svoje pozicije ostvariti u nekim drugim formama, rekao je Ružin.

Izražavajući se pohvalno o ambasadorki Srbije u Skoplju Dušanki Divjak Tomić, za koju kaže da je uradila mnogo dobrih stvari u poboljšanju odnosa Srbije i Makedonije, ali i srpskog i makedonskog naroda u celini, Ružin poručuje da je sada potrebno da iza sebe ostavimo razne forme nepoverenja i da se okrenemo zajedničkom putu ka evrointegracijama.

 

 

Konzularna pomoć dostupna svim građanima Srbije u Makedoniji/Skoplje: Neće biti dodatnih reagovanja na tvrdnje Beograda

Jača diplomatska mreža i po Aziji

Srbi iz regiona: Na jesen nacionalna deklaracija

Češka preduzeća traže lakše zapošljavanje radnika iz Srbije

U Beogradu otvorena nova ambasada BiH

Predstavljena studija o investicionim potencijalima srpske dijaspore

U Nemačkoj živi deset miliona stranaca/Kurc: Migrante vraćati u njihove zemlje/Cold play - Alians, pesma za pomoć migrantima

Tužilaštvo istražuje nestanak slika iz legata Matice dijaspore

Dani Srbije u srcu Pariza

 

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button