glavniBanner

 

 


www stranac.net
 

 

 

Ponižena sedma sila u BiH

izvor: evn foto:  vn                                                                                          01.12.2015

novine1

BANjALUKA - Novinari u Bosni i Hercegovini rade za najniže plate u regionu, veliki problem je "rad na crno", a da stvar bude gora, nisu ni organizovani, pa su, primera radi, u Republici Srpskoj samo nešto više od 20 odsto novinara članovi Sindikata medija i grafičara RS.

- Ključni problemi novinara, kako u Republici Srpskoj, tako i u BiH u celini, su "rad na crno" i razne zloupotrebe ugovora o radu, što poslodavci vešto koriste - kaže za "Novosti" predsednica Sindikata medija i grafičara RS Marijana Šarčević.

Prema podacima sindikata i udruženja novinara u BiH, prosečna novinarska plata iznosi oko 340 evra, što je najmanje u regionu, a profesija je na taj način ponižena.

- Većina poslodavaca u medijima ne plaća prekovremeni rad, rad praznicima, krše se prava po osnovu godišnjeg odmora, bolovanja, davanja otpremnina, što uz stresnu prirodu ovog posla novinare svrstava u najugroženije kategorije u društvu. To je samo po sebi apsurd, jer upravo novinari ukazuju na brojna kršenja prava drugih radnika, a o sebi najmanje misle - kaže Šarčević.

U prilog tome ide i podatak da je samo nešto više od 20 odsto novinara u Republici Srpskoj učlanjeno u jedini sindikat koji okuplja novinare - Sindikat medija i grafičara RS.

- Naši članovi su novinari Srne, lokalnih medija i odnedavno dnevnog lista "Pres". Većina kolega se ne učlanjuje u sindikat, jer se boje poslodavaca i otkaza, a upravo treba da bude obrnuto. Najčešće su poslodavci ti koji treba da se boje novinara, jer oni njima duguju plate, uplatu doprinosa i krše brojna prava - kaže Šarčevićeva.

Andrijana Pisarević, predsednica Sindikata dnevnog lista "Pres", kaže da je ovo, zasada, jedini sindikat u jednom privatnom mediju i da su novinari "Presa", i pored brojnih opstrukcija iz uprave, uspeli da se organizuju i zaštite.

- Na delu je srozavanje profesije. Mnogi novinari i ne znaju šta je sindikat, da članstvom imate, ako ništa, bar mogućnost pravne pomoći, što na godišnjem nivou košta 50 KM, koliko košta članarina. Međutim, mi novinari sami ne poštujemo svoju profesiju, nismo u stanju da se izborimo za svoja prava, zato nas i društvo tako doživljava - smatra Pisarovićeva.

Ona poručuje svim kolegama koji iz straha ne smeju da formiraju sindikat u medijima u kojima rade, da se barem pojedinačno učlane u Sindikat medija i grafičara RS i da se usprotive poslodavcu kad dođe do kršenja njihovih prava, jer će ih tada poslodavci više poštovati.

CENA RADA

 Prema podacima Sindikata medija i grafičara RS, cena rada u medijima u Srpskoj nije se menjala poslednjih osam godina i iznosi 125 maraka.

novosti.rs

 

 

Političari iz RS odbacili odluku Ustavnog suda BiH i najavili referendum

Ko stoji iza terorista iz Rajlovca ?

RS će slaviti svoj Dan Republike!

Tajni plan protiv Dodika (ne) postoji!

U RS još 500 policajaca!

Hrvatska sprema samit o Dejtonu/Bilt: Raspršene nade o približavanju BiH Evropi

Dejton – dve decenije posle

Svaka četvrta marka budžeta RS iz zaduženja

Sporazum bi mogao biti srušen samo silom

Banka RS: Privremena uprava stavila katanac

Mektić: BiH nespremna za talas izbeglica

Rok za legalizaciju je 31. decembar 2016!

Konferencija u Srebrenici istorijski događaj/Lideri regiona na Investiciono-razvojnoj konferenciji/Duraković: Prilika da se govori o pozitivnim stvarima

Vučić odao počast žrtvama u Potočarima

Plata u RS jedva pokriva pola troškova

Spremni na primirje

Dodik: Referendum brani "Dejton"

Duraković: Bošnjaci treba da sarađuju sa Vučićem

Irinej sa čelnicima RS: Republika Srpska iznad svih razlika

Vučićeve sarajevske poruke Dodiku

Dodik: Srbija izabrala pogrešnog partnera u BiH

Karadžićeva kćerka novi potpredsednik Narodne skupštine RS

Za ulazak u Evropsku uniju 78 odsto građana BiH

RS: Mandati duži od "Dejtona"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert