glavniBanner

 

 


www stranac.net
 

 

 

Rok za legalizaciju je 31. decembar 2016!

izvor: evn  foto:                                                                                              11.11.2015

biro

Rok za podnošenje zahteva za legalizaciju bespravno sagrađenih objekata u Srpskoj produžen je do 31. decembra 2016. godine, najavila je juče Srebrenka Golić, ministarka za prostorno uređenje građevinarstvo i ekologiju RS.

Procene su da u Srpskoj ima više od 80.000 bespravno izgrađenih objekata. Banjaluka u tome prednjači, čak 22.000 objekata u gradu na Vrbasu nema dozvolu. U Srpskoj postoje čitava izbeglička naselja koja su bespravno izgrađena u pojedinim lokalnim zajednicama poput Prijedora, Zvornika, Kotor Varoši... Tu je izbeglicama dodeljeno državno zemljište bez naknade, na kojem su izgradili svoje objekte bez građevinskih dozvola.

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske pripremilo je izmene i dopune Zakona o uređenju prostora i građenju, kojim se traži legalizacija bespravno sagrađenih individualnih objekata u RS do 400 metara kvadratnih.

Izmene i dopune ovog Zakona donose i neke novine, na primer fiksnu naknadu koja se obavezno plaća pri predaji papira za legalizaciju. Tako za objekte do 100 metara kvadratnih fiksna naknada iznosi 100 maraka, za 100 do 200 kvadrata do 500 KM, 200 do 300 kvadrata "vuku" naknadu od 1.000, a objekti od 300 do 400 kvadrata 2.000 maraka. Nije teško izračunati koliko će se para na ovaj način sliti u budžet Srpske.

Resorna ministarka Srebrenka Golić posle jučerašnjeg sastanka sa predstavnicima Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila istakla je da u izmenjenom tekstu zakona ostaje odredba kojom porodice poginulih boraca i ratni vojni invalidi prve i druge kategorije neće plaćati nadoknadu za legalizaciju bespravno sagrađenih objekata.

Ministarka je pojasnila da svi objekti površine veće od 400 metara kvadratnih, koji su građeni u komercijalne svrhe neće imati nikakve stimulacije, za njih će se plaćati redovna cena prilikom legalizacije.

- U izmenama i dopunama ovog zakona nema rente i naknade za građevinsko zemljište, kao u postojećem zakonu - kaže Golićeva. Zakon nosi i niz stimulativnih mera za sve građane Republike Srpske koji bi do kraja iduće godine podneli zahtev da legalizuju svoje bespravno sagrađene objekte.

Izmene i dopune ovog zakona, nakon što dobiju podršku Vlade i Saveza opština i gradova Republike Srpske, biće upućene u skupštinsku proceduru, kako bi građani imali mogućnost da do 31. decembra 2016. godine podnesu zahtev za legalizaciju.

Inače, ranijom odlukom Ustavnog suda RS odredba u postojećem zakonu o legalizaciji i stimulativnim merama za socijalne kategorije stanovništva proglašena je neustavnom, čime su pogođene najugroženije kategorije stanovništva.

GRAĐEVINSKA DOZVOLA

Kad građanin Republike Srpske krene u proceduru dobijanja građevinske dozvole, prolazi pravnu i birokratsku golgotu prikupljanja dokumentacije, koja traje od dve do tri godine. Pored toga u samom startu mora da spremi oko 10.000 maraka za finansiranje dokumentacije za građevinsku dozvolu. Nakon što dobije građevinsku dozvolu, mora još da plati od 10.000 do 30.000 maraka, zavisno od toga gde pravi kuću, u kojoj zoni i kolikih gabarita. Spisak papira koje treba prikupiti je podugačak. Tu su uplate naknade za legalizaciju objekta, pa uplata pretvaranja poljoprivrednog u građevinsko zemljište, plaćanje posedovnog lista i zemljišno-knjižnog uloška... Na "platnom spisku" su i zahtevi Elektroprivredi, Vodovodu i Telekomu da preko te parcele ne idu kablovi koji bi se mogli oštetiti prilikom građenja. Plaća se i izrada projekta kuće.

PRIVREMENO

Predviđena je i mogućnost da se, ukoliko nisu rešeni imovinsko-pravni odnosi na zemljištu, objekat legalizuje u prostoru i privremeno zadrži, dok građanin ne pokrene određene postupke kod Republičke geodetske uprave da u upravnom postupku reši svojinu na zemljištu, na kojem je izgrađen takav objekat - navela je Golićeva.

novosti.rs

 

 

Konferencija u Srebrenici istorijski događaj/Lideri regiona na Investiciono-razvojnoj konferenciji/Duraković: Prilika da se govori o pozitivnim stvarima

Vučić odao počast žrtvama u Potočarima

Plata u RS jedva pokriva pola troškova

Spremni na primirje

Dodik: Referendum brani "Dejton"

Duraković: Bošnjaci treba da sarađuju sa Vučićem

Irinej sa čelnicima RS: Republika Srpska iznad svih razlika

Vučićeve sarajevske poruke Dodiku

Dodik: Srbija izabrala pogrešnog partnera u BiH

Karadžićeva kćerka novi potpredsednik Narodne skupštine RS

Za ulazak u Evropsku uniju 78 odsto građana BiH

RS: Mandati duži od "Dejtona"

Lukač: Nezadovoljni smo istragom napada na Vučića u Potočarima

Koliko je uzdrmana Dodikova vlast?

Koliko država "košta" privrednike?

Sjednica Skupštine RS kao pokušaj diskvalifikacije opozicionih stranaka

Predstavnici RS na nivou BiH dužni tražiti dozvolu Banjaluke

Zavoji stari pola veka?

Opozicija u RS: Sumnjivi kredit od američkog fonda je nezakonit

Novo zadužnje od 300 miliona dolara RS novi kamen oko vrata?

Odlaze cijele porodice, gradovi u BiH sve prazniji

Vojna industrija RS na izdisaju

EU protiv referenduma u RS, Vigemark: Agenda nije švedski sto

Fondu PIO duguju 405 MILIONA km!

Nova afera prisluškivanja produbljuje sukob SDS i SNSD

Opozicija otvara afere

Opozicija: Dodik da se izvini narodu!

Do imovine na mala vrata

Dodik: Referendum nije avantura/Kurc: Referendum u Srpskoj neustavan

Dodik i kilogram zlata: Hoće li RS imati svog Sanadera?

Čavić: Referenduma u RS nema do marta 2016./Dodik: Srpska ne želi da izgubi autonomiju na putu ka EU

Dodikov referendum 15. novembra?

Do temelja u RS tri godine i brdo para

Banjaluka: "Dejton" čuva Bosnu

Banjalučani vs vlasti: Ostavite nam park, nećemo crkvu

Dodik: Visoki predstavnik ruši Dejtonski sporazum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert