glavniBanner

 

 


www stranac.net
 

 

 

20 GODINA OD DEJTONSKOG SPORAZUMA

Sporazum bi mogao biti srušen samo silom

izvor: novosti online foto:  vn                                                                                            19.11.2015

banja luka2

Kada je pre 20 godina u vojnoj bazi "Rajt Peterson" potpisan Dejtonski sporazum malo ko je verovao da će potrajati. Jer, prethodna četiri mirovna plana - Kutiljerov, Vens-Ovenov, Oven-Stoltenbergov i Plan Kontakt grupe - nisu zaživela. Međutim, Dejtonski sporazum, iako "skrpljen", kao privremeno rešenje da zaustavi krvoproliće u bosanskom loncu, pokazao se kao stabilan i održiv. Da su se pitali Bošnjaci ili neke članice međunarodne zajednice, tako sigurno ne bi bilo. Ovaj sporazum danas grčevito brane jedino Srbi koji su, kada je potpisan, bili najmanje zadovoljni.

Kakva je budućnost ovog mirovnog sporazuma, s obzirom na različite težnje naroda koji žive u BiH, ali i međunarodnih faktora?

- Ne vidim kako bi Dejtonski sporazum mogao biti srušen osim silom, a to bi izazavalo reakciju koja bi destabilizovala BiH - uveren je Dušan Proroković, direktor Centra za strateške alternative. - U Republici Srpskoj nema nikoga ko bi pristao da se taj dokument menja, a i na međunarodnom planu situacija je sada bitno drugačija, jer je Rusija danas jača nego što je pre bila, a ona se izričito protivi izmenama.

On naglašava da su predstavnici međunarodne zajednice na samom početku napravili grešku, govoreći da je sporazum privremeno rešenje.

- Ako vi u Sarajevo pošaljete takvu poruku, šta će Bošnjaci da rade nego da ga ruše - kaže naš sagovornik.

Analizirajući šta je ostalo od tog dokumenta, Proroković ističe da se "fasada 'Dejtona' održala".

- BiH je jedna država, sa dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Takođe, funkcioniše i trojno predsedništvo kao kolektivni organ. Međutim, đavo je u detaljima. Mnogo toga je u "Dejtonu" menjano, i to na štetu srpskih interesa. Na primer, kada govorimo o dva entiteta, često se previđa Distrikt Brčko sa originalnim statusom i posebnim ovlašćenjima. Zatim, tu je i prenošenje ovlašćenja na centralni nivo, čime je Srpska sistemski razvlašćivana - navodi Proroković.

Da mnogo toga zavisi od Republike Srpske - koliko će moći sama i njeni veći saveznici u svetu - smatra istoričar Mile Bjelajac.

- Dejtonski sporazum, mada se i do sada postepeno kršio, znači Ustav RS - ističe Bjelajac. - Želja kod nekih međunarodnih i bosanskih faktora da se sporazum anulira i svede na praznu formu, a time i Republika Srpska - odavno postoji. Jer, očito dok postoji RS, teško bi se moglo pravdati stvaranje velike Albanije, to jest spajanje Albanije i Kosova, pošto bi se tada s pravom postavilo pitanje ujedinjenja Srpske i Srbije.

Istoričar Čedomir Antić smatra da će sporazum trajati dok takva bude volja srpskog naroda i dok velike sile ne dođu u neravnotežu za nas nepovoljniju od one u kojoj su bile početkom devedesetih godina prošlog veka. Za opstanak Srpske, smatra Antić, najopasniji su na jednoj strani imperijalizam SAD, Britanije i Nemačke i na drugoj posvađanost, primitivizam i pohlepa srpskih elita.

A, s one strane Drine, sve oči uprete su u Srbiju, koja je jedan od garanata Dejtonskog sporazuma, a koja je već duži niz godina pod velikim pritiskom da se tog dokumenta odrekne. Proroković svedoči da još od 2001. godine traju ogromni pritisci na Srbiju da se promeni Dejtonski sporazum i politika Beograda prema BiH. Međutim, Srbija odoleva.

Marko Đurić, direktor Kancelarije za KiM, kaže da je Srbija oštro protiv bilo kakvog

 nametanja ili jednostranog diktiranja odluka i rešenja za situaciju u BiH i bilo kakvog oblika majorizacije jednog naroda nad drugim narodima nije prihvatljiv.

- Srbija, kao jedan od garanata sprovođenja Dejtonskog sporazuma, ima dugogodišnju principijelnu poziciju: da je unutrašnje uređenje BiH moguće menjati uz saglasnost sva tri konstitutivna naroda. Srbija želi da se BiH gradi i razvija, uz poštovanje stečenih prava tri konstitutivna naroda i dva entiteta, i zato će Sarajevu i Banjaluci u tome nastaviti da pruža nesebičnu podršku - naglašava Đurić koji je bio i specijalni izaslanik premijera Aleksandra Vučića u Banjaluci prilikom obeležavanja 20 godina od potpisivanja dokumenta.

Đurić podvlači da je Srbija i te kako zainteresovana za sudbinu srpskog naroda preko Drine i nastaviće da ga podržava, uz poštovanje međunarodnih okvira koji su utvrđeni Dejtonskim sporazumom.

SRPSKA - USPEŠNIJI ENTITET

Čedomir Antić podseća da su Srbi u početku bili najmanje zadovoljni.

- To je bilo prirodno: njihova vojska je uz velike žrtve tri i po godine pobeđivala, u toj poslednjoj godini rata Bošnjaci su bili pred slomom, Srpska je bombardovana, a onda je polovina njene najveće oblasti Krajine osvojena, Srbi su morali da se odreknu trećine urbanog Sarajeva i gotovo čitave okoline gde su činili većinu stanovništva. Konačno, naterani su u zajedničku državu i, kasnije se videlo, međunarodni protektorat onih koji su ih bombarodavali - navodi Antić.

Na drugoj strani, nastavlja on, Bošnjaci su dobili izlaz na more, na Savu, ogroman koridor do Bihaća, strateški do Goražda, Sarajevo i obećanje da će u miru dobiti unitarnu državu u kojoj će ostvariti hegemoniju.

- Pokazalo se, međutim, da je Srpska pokazala vitalnost da opstane, da uprkos činjenici da je primila mnogo manje međunarodne pomoći ona predstavlja ravnopravan pa možda i uspešniji entitet - naglašava Antić.

DRŽAVA, UZ VISOKU CENU

Šta je Dejtonski sporazum doneo, a šta uzeo Srbima u Bosni, možda ponajbolje svedoči razgovor Dobrice Ćosića i Nikole Koljevića koji su vodili u Ćosićevoj kući u decembru 1995. godine, a koji Ćosić prenosi u svojoj knjizi "Bosanski rat".

- Najvažnije je što smo dobili državu Republiku Srpsku, a ostadosmo u Bosni bez Sarajeva. Republika Srpska nazvana je drugim entitetom koji sa muslimansko-hrvatskom federacijom čini nekakvu, ja se nadam kratkotrajnu državu Bosnu i Hercegovinu. Nismo uzaludno ratovali. Ali, jesmo skupo platili prvu srpsku državu preko Drine - rekao je tada Ćosiću Nikola Koljević, koji je bio prisutan u Dejtonu tokom pregovora o miru u Bosni.

novosti.rs

 

 

Banka RS: Privremena uprava stavila katanac

Mektić: BiH nespremna za talas izbeglica

Rok za legalizaciju je 31. decembar 2016!

Konferencija u Srebrenici istorijski događaj/Lideri regiona na Investiciono-razvojnoj konferenciji/Duraković: Prilika da se govori o pozitivnim stvarima

Vučić odao počast žrtvama u Potočarima

Plata u RS jedva pokriva pola troškova

Spremni na primirje

Dodik: Referendum brani "Dejton"

Duraković: Bošnjaci treba da sarađuju sa Vučićem

Irinej sa čelnicima RS: Republika Srpska iznad svih razlika

Vučićeve sarajevske poruke Dodiku

Dodik: Srbija izabrala pogrešnog partnera u BiH

Karadžićeva kćerka novi potpredsednik Narodne skupštine RS

Za ulazak u Evropsku uniju 78 odsto građana BiH

RS: Mandati duži od "Dejtona"

Lukač: Nezadovoljni smo istragom napada na Vučića u Potočarima

Koliko je uzdrmana Dodikova vlast?

Koliko država "košta" privrednike?

Sjednica Skupštine RS kao pokušaj diskvalifikacije opozicionih stranaka

Predstavnici RS na nivou BiH dužni tražiti dozvolu Banjaluke

Zavoji stari pola veka?

Opozicija u RS: Sumnjivi kredit od američkog fonda je nezakonit

Novo zadužnje od 300 miliona dolara RS novi kamen oko vrata?

Odlaze cijele porodice, gradovi u BiH sve prazniji

Vojna industrija RS na izdisaju

EU protiv referenduma u RS, Vigemark: Agenda nije švedski sto

Fondu PIO duguju 405 MILIONA km!

Nova afera prisluškivanja produbljuje sukob SDS i SNSD

Opozicija otvara afere

Opozicija: Dodik da se izvini narodu!

Do imovine na mala vrata

Dodik: Referendum nije avantura/Kurc: Referendum u Srpskoj neustavan

Dodik i kilogram zlata: Hoće li RS imati svog Sanadera?

Čavić: Referenduma u RS nema do marta 2016./Dodik: Srpska ne želi da izgubi autonomiju na putu ka EU

Dodikov referendum 15. novembra?

Do temelja u RS tri godine i brdo para

Banjaluka: "Dejton" čuva Bosnu

Banjalučani vs vlasti: Ostavite nam park, nećemo crkvu

Dodik: Visoki predstavnik ruši Dejtonski sporazum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert