glavniBanner

 

 


www stranac.net
 

 

 

Od naših iz sveta 43 milijarde dolara

izvor: vecernje novosti                                                                                                                       29.12.2014.

donacije

Čak 43 milijarde dolara, prema podacima Svetske banke su od 2000. do 2012. godine poslali naši građani zaposleni u inostranstvu u Srbiju. Na taj način dotirani su kućni budžeti oko 800.000 stanovnika. Najveći deo tog iznosa otišao je u potrošnju, a vrlo malo je uloženo u pokretanje nekog posla, odnosno otvaranje firmi. Ništa se nije bitnije promenilo ni u protekle dve godine. Gastarbajteri i dalje pomažu najrođenije, a investira tek poneko.

Prema podacima Narodne banke Srbije, u prvih deset meseci ove godine u zemlju je ušla, 2,1 mililarda evra doznaka. Očekuje se da će do kraja godine stići 2,5 milijardi evra.

Nadležni, ipak, očekuju da će ove godine od naših zemljaka stići sličan "fond" kao i ranijih godina, odnosno da će biti "težak" oko tri milijarde evra. Gastarbajteri najviše deviza donose u decembru pred Novu godinu i Božić.

- Najberićetnije godine, kada su u pitanju doznake, bile su one pre velike svetske finansijske krize. Tada se godišnje, prema nezvaničnim podacima, slivalo i više od četiri milijarde dolara. Devize naših koji rade u inostranstvu uglavnom se donose u kovertama direktno, šalju se po rođacima, prijateljima ili čak preko vozača autobusa. Dakle, zaobilazi se legalni transfer preko banaka, jer naši gastrabajteri tvrde da su velike provizije - kaže Mlađen Kovačević, ekonomista.

Prilivi po osnovu doznaka, kako kažu u NBS, u Srbiji su relativno stabilni i od 2006. godine, odnosno od perioda u kome se prate po istoj metodologiji, kreću se u intervalu od 2,6 do 3,2 milijarde dolara. Imajući to u vidu u narednom periodu očekuje se povećanje priliva po ovom osnovu na šta ukazuje i povećanje otkupa deviza od stanovništva kroz menjačke poslove. Ipak, ove godine doznake tokom leta nisu uticale na devizni kurs, koji je umesto da pada kao u ranijem periodu sada jačao, odnosno dinar je slabio.

Ne treba očekivati da domaća valuta jača samo na osnovu priliva devize od naših ljudi koji rade van zemlje. Za vrednost dinara važnija su mnogo veća ulaganja. Iako država nema tačan pregled koliko novca u zemlju uđe svake godine, jer se to samo neprecizno može pratiti kroz menjačke poslove, jasan je trend opadanja.

- Kriza je učinila da se više štedi, a s druge strane sve se manje gastarbajtera posle penzionisanja vraća u Srbiju. Takođe, oni koji već rade u inostranstvu sa sobom vode cele porodice. Ono što pad priliva deviza od doznaka naizgled čini manjim, jeste razvoj turizma. Manifestacija od Sabora trubača u Guči do novosadskog Egzita, ili slavljenja Nove godine, zemlji donose kratkoročni devizni priliv. Toga nije bilo do pre samo petnaest godina. Međutim, i pored tog novca, doznaka je sve manje - kaže Kovačević.

NEMAČKA

U Srbiju je dijaspora 2011. godine poslala oko 2,794 milijarde evra. Naredne godine 2,73 milijardi evra, a prošle 2,13 milijarde evra. Najviše deviza pristiže iz Nemačke, a zatim slede Austrija, Francuska, Švedska...

novosti.rs

 

 

O izdanjima srpske štampe u izbeglištvu javnost malo zna

Država poništila 58 diplomatskih pasoša

Osam decenija najstarijih srpskih iseljeničkih novina

Asocijacija: Intervenisati kako bi se produžio rok

Srpski jezik nestaje sa univerziteta širom sveta, gubimo katedru po semestru

U svet odlazi deset ambasadora

Austrija: Broj azilanata sa Kosova porastao 125 odsto!

U Pekingu osnovan Srpsko kineski poslovni klub

Gastarbajteri se osećaju zaboravljenima

Srpska ambasada reagovala na pisanje bečkog dnevnika

Srbi u Albaniji najugroženija manjina u Evropi

Sporazum Kanade i Srbije o socijalnoj sigurnosti

Poslanici Srbije posetili Srbe u Albaniji

Delegacija Odbora za dijasporu u poseti Albaniji

Dijasporu u matici nema ko da čuje

Hajnc Vilhelm: Nadam se da nećemo morati uvoditi vize

Koliko koštaju lična dokumenta u zemljama regiona

Veliki rat - pamćenje i zaborav

Srpsko izdavaštvo dobro predstavljeno u inostranstvu

Dve knjige o Srbima u Mađarskoj

Obeleženo 150 godina od preseljenja Matice srpske u Novi Sad

Vera Pejić-Sutor novi predsednik Samouprave Srba u Mađarskoj

Deveti Dani srpske kulture u Temišvaru

Konkursi za projekte Srba iz regiona i dijaspore

Srpski dokumentarci na festivalu u Lajpcigu

Bivši zvaničnici "zaboravili" da vrate 56 pasoša

Srbi nezadovoljni, žaliće se evropskim ustanovama

Građani Srbije najčešće traže boravak u Austriji

Završen pozorišni festival srpske dijaspore

Izgubili fotelje, zadržali pasoše

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert