glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

izbori88 zvizdic-cvijanovic optuznica djuric
hrvatski sabor skoplje_3 maliastana Beogradski-kontrapunkt muslin

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Na Kosovu pobedila koalicija stranaka oko DPK Ramuša Haradinaja

 

izvor : euractiv  foto: rfe

12.06.2017.

 

izbori99

Centralna izborna komisija saopštila je 12. juna da je, prema preliminarnim rezultatima  prevremenih parlamentarnih izbora na Kosovu održanih 11. juna, na osnovu 60% prebrojanih  listića, najviše glasova, 35,9% dobila koalicija Demokratske partije Kosova, Alijanse za budućnost Kosovoa i Inicijative za Kosovo zajedno sa još deset drugih stranaka. Srpska lista je, kako su saopštili njeni predstavnici, po svemu sudeći osvojila svih 10 mandata garantovanih za srpsku zajednicu u kosovskom parlamentu.

Na drugom mestu je koalicija koju čine Demokratski savez Kosova, Alijansa novo Kosovo i Incijativa Alternativa sa 24,80% osvojenih glasova a treći je pokret Samoopredeljenje sa osvojenih 23,52% glasova.

Na izbore je izašlo 41,5% građana Kosova a pravo glasa imalo je 1,87 miliona građana Ksova. Izlaznost je bila najmanja od 2008.

Glasanje je obavljeno na 889 birališta, sa 2.490 biračkih mesta, a ceo izborni proces nadgledali su brojni domaći i međunarodni posmatrači.

Za 120 poslanička mesta se takmičio 971 kandidat iz pet koalicija, 19 političkih partija i dve građanske inicijative. Od toga je pet subjekta iz albanske zajednice, a svi ostali pripadaju srpskoj, bošnjačkoj, turskoj, romskoj, aškalijskoj, egipćanskoj i goranskoj zajednici.

Iz redova srpske zajednice na prevremenim parlamentarnim izborima se takmičilo pet političkih subjekata sa 94 kandidata za 10 garantovanih poslaničkih mesta u Skupštini Kosova.

Ostale manjinske zajednice sve zajedno takođe imaju deset garantovanih mesta poslanika za Skupštinu Kosova.

Predstavnik Srpske liste Srđan Popović rekao je za agenciju Beta nakon zatvaranja birališta da je Srpska lista je, kako stoje stvari, osvojila svih 10 mandata garantovanih za srpsku zajednicu u kosovskom parlamentu.

Prema podacima Centralne izborne komisije, Srpska lista je četvrta politička snaga na Kosovu.

Teško do nove vlade

Kako komentariše agencija AFP, rezultati za sada "obećavaju teške pregovore za formiranje tanke većine u vreme kada se Kosovo suočava sa veoma lošom ekonomskom situacijom i lošim odnosima sa Srbijom koja ne priznaje samoproglašenu nezavisnost Kosova".

Još jedan problem, dodaje se u komentaru AFP, jesu moguće optužnice protiv visokih zvaničnika na Specijalnom sudu za ratne zločine Oslobodilačke vojske Kosova. Tači se često spominje u vezi sa tim, a on i Haradinaj bi se mogli naći u situaciji da zavise od dogovora Demokratskog saveza Kosova i Samoopredeljenja, konstatuje AFP.

Prištinski analitičar Beljulj Bećaj smatra da će, s obzirom na rezultat izbora na Kosovu, pobednička koalicija teško formirati novu vladu, ali je isključio potrebu održavanja novih izbora.

"Rezultati izbora su pokazatelj neuspeha politike koja je mislila da se građani mogu prevariti onoliko puta koliko političari to budu hteli. Ovaj rezultat dokazuje gubitak poverenja u one političke subjekte koje su bila na vlasti i davanje podrške onima koji nisu bili deo vlade", kazao je Bećaj za agenciju Beta.

On je rekao da su rezultati izbora pokazali da će biti teško formirati vladu imajući u vidu dosadašnju praksu i odluku Ustavnog suda Kosova kojim se pobedničkoj predizbornoj koaliciji daje pravo na predlaganje kandidata za premijera i da su pred Kosovom tri moguća rešenja.

Bećaj smatra da je jedno rešenje da pobednička koalicija dobije mandat da formira vladu Kosova, ako za to obezbedi potreban broj glasova, što će prema rezultatima izbora biti teško ostvarljivo. Drugo bi bilo da vladu formiraju Samoopredeljenje i jedna od koalicija, što bi dovelo do promene pristupa pitanjima kao što su demarkacija granice sa Crnom Gorom, Zajednica srpskih opština, dijalog sa Srbijomi druga pitanja a treća opcija su, prema oceni Bećaja, novi izbori.

Politički analitičar Dušan Janjić ocenio je po zatvaranju biralištda da preliminarni rezultati izbora na Kosovu pokazuju da je zvanični Beograd pogrešio što je podržao samo Srpsku listu, a da će pobednik tih izbora prilikom formiranja vlade verovatno morati da se okrene manjinama.

On je rekao za agenciju Beta i da takva politika zvaničnog Beograda, u odnosu na druge stranke koje okupljaju Srbe,  ne bi trebalo da bude nastavljena u budućem parlamentarnom životu na Kosovu.

Reakcije Beograda

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je zadovoljan rezultatima Srpske liste na vanrednim parlamentarnim izborima na Kosovu, ali da bi voleo da su Albanci drugačije glasali.

Vučić je rekao da su vanredni izbori na Kosovu teško i kompleksno pitanje i da treba sačekati konačne rezultate.

On je zahvalio Srbima na Kosovu što su bili disciplinovani i borili se za svoje interese i pokazali da žele stabilnost i dijalog sa Albancima.

"Voleo bih da su rezultati drugačije što se tiče volje albanskog naroda...To će nama stvarati teškoće, mnogo problema, ali učinićemo sve da očuvamo stabilnost, bezbednost i nastavimo dijalog", rekao je Vučić.

Predsednik Odbora Skupštine Srbije za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun ocenio je 12. juna da su rezultati izbora na Kosovu očekivani, ali da će doprineti dugoročnoj političkoj nestabilnosti.

"Treba videti kako će se ta nova izabrana vlast odrediti pre Briselskom sporazumu, Zajednici srpskih opština", rekao je Drecun za RTS i ocenio da dan posle izbora Srpska lista ima "pun kapacitet da jedinstvenim političkim nastupom zaštiti svoje interese".

On je rekao da je "postignuto jedinstvo srpskih političkih predstavnika" što neće ostaviti mesta Albancima da "mešetare" i dodao da više niko ne može da ospori da je Srbija nezaobilazan i jedini činilac koji može da pregovora u ime srpskog naroda na Kosovu.

Istovremeno je potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović izjavila da su izbori na Kosovu i Metohiji bili važni i da su pokazali "nestabilnost kod Albanaca a stabilnost i jedinstvo kod Srba".

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin rekao je da je "srećan jer su Srbi sa Kosova i Metohije uzeli sudbinu u svoje ruke i izborili se da oni odlučuje gde će živeti i kako će živeti".

 

 

 

Finiš kampanje uz incident u Kosovskoj Mitrovici

Srpska lista: Cilj je da osvojimo svih 10 mandata

Pobeda Srpske liste, pobeda srpskog naroda na KiM

'Dobri' i 'loši' kosovski Srbi

Dojče vele: Haradinaj, Hoti, Kurti?

Granica Crne Gore i Kosova mrtvo slovo na papiru?

Izborna trka na Kosovu - Srbi razjedinjeni u šest kolona

Dijalog Kosova i Srbije u senci izbora

Srpska lista sa 20 kandidata za poslanike u kosovskoj skupštini

Haradinaj kandidat za premijera Kosova/Vlasi: U Srbiji se previše pažnje poklanja Haradinaju/Drecun: U UN počela kampanja za povlačenje UNMIK sa Kosova

Tanin o Kosovu: U vazduhu se oseća strah, a ne optimizam

Predizborna kampanja na Kosovu, sve ostalo 'na čekanju'

Vanredni izbori na Kosovu 11. juna

Pala Vlada, Kosovo čekaju novi izbori

Nedelja raspleta, ide li Kosovo ponovo na vanredne izbore?/Apostolova: EU očekuje brzo uspostavljenje ZSO

Priština više ne priznaje pasoše kosovskih Srba?

Sud u Kolmaru odbio zahtev Srbije za izručenje, Haradinaj na slobodi/Haradinaj: Ovo je pobeda Albanaca; Slavlje na ulicama Prištine

EU ne odustaje od zahteva da Kosovo usvoji sporazum o demarkaciji

EU:Reforme i saradnja, umesto zapaljivih izjava/Delawie: SAD protiv neopreznih priča o ujedinjenju Kosova i Albanije

Oliver Ivanović pušten da se brani sa slobode

NATO zabrinut za bezbednost Balkana zbog izjave Edija Rame/Rama: Neki nacionalisti žele Albaniju ujedinjenu sa Kosovom

Haradinaj ostaje u Francuskoj?

Povlači se zakon o vojsci Kosova

Brisel od Prištine zahteva formiranje ZSO

Neizvesno održavanje srpskih predsedničkih izbora na Kosovu

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis