glavniBanner
Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi

 

Homepage Übersetzung  

ana
stejt d. srpska lista 22
fiat55
ambasada bih sud bezbednost na internetu festivali zvezda666

Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second

Makron za bolju kontrolu oružja na Balkanu/ Uništeno više od 18.000 komada oružja

izvor: agencije  foto:                                                                                                                                             21.07.2017

 

oruzje 

Makron za bolju kontrolu oružja na Balkanu

Francuski predsednik Emanuel Makron pokrenuo je na Samitu o Zapadnom Balkanu u Trstu inicijativu za bolju kontrolu lakog naoružanja i municije na Balkanu jer je, po njegovoj oceni, kriminal jedan od glavnih problema u tom regionu. Ideja je smanjenje kriminala i radikalizacije u ovom delu Evrope kao korak ka bezbednijoj sredini, smatra Makron. 

"Predložili smo bolju saradnju kada je reč o skladištenju municije i bolju kontrolu lakog naoružanja, što je vodeći problem u regionu, i mislim da je to korak napred u pogledu bezbednosti", rekao je Makron, prenosi beogradski portal Demostat.

"Slično tome, imali smo priliku da pokrenemo inicijativu u borbi protiv kriminala i u borbi protiv radikalizacije, koja je takodje jedna od pošasti u regionu. Postoji jedan nasilni fundamentalizam koji se ovde razvija", izjavio je predsednik Francuske.

U izveštaju američkog Stejt departmenta o terorizmu u Evropi u 2016. kaže se da je  Srbija donirala 10 tona oružja za borbu protiv terorizma.

A u međuvremenu, Srbija i Hrvatska se nademeću u pokušajima nabavke novog i moćnijeg oružja. Hrvatska se, kao članica NATO oslanja na Alijansu, a Srbija na Rusiju u toj pomalo besmislenoj trci u naoružavanju u kojoj pored dve susedne, siromašne zemlje, čini se da snage u regionu odmeravaju velesile, NATO, odnosno SAD i Rusija.

Hrvatska želi da kupi NATO raketne sisteme dometa 300 kilometara, a Srbija čeka ruske borbene avione MIG 29 i raketni sistem S-300.

Koliko je poznato, nijedna zemlja još nije povećala vojni arsenal željenim naoružanjem.

Inače u Trstu je 12. jula u okviru Berlinskog procesa održan samit predstavnika EU, više država članica i najviših predstavnika Srbije, Crne Gore, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Albanije i Kosova (zapadnobalkanska šestorka). Samit nije doneo spektakularne rezultate ali su učinjeni mali koraci, poput dogovora o Transportnoj zajednici, koji su jako bitni za region.

"Osim sporazuma o Transportnoj zajednici, dogovoreno je i sedam velikih infrastrukturnih projekata vrednih više od 500 miliona evra. Važno je što se razgovaralo i o jedinstvenom ekonomskom području, kao nadogradnji postojećeg CEFTA sporazuma koja treba da doprinese ukrupnjavanju tržišta u regionu", rekao je predstavnik Evropskog pokreta u Srbiji Aleksandar Simurdić.

Uništeno više od 18.000 komada oružja

Nebojša Stefanović je preneo da je danas uništeno 7.478 pištolja, 589 revolvera, 1.723 pušaka, 3.040 sačmarica, 960 automatskih pušaka, 66 mitraljeza, vazdušnog oružja, drugog oružja, mehanizama za pravljenje.

"Ovo je aktivnost kojom činimo da zemlja bude bezbednija, sklonimo ilegalno oružje sa ulica. Ovo oružje potiče iz policijskih zaplena i procesa legalizacije. Građani treba da predaju oružje i izbegnu moguću krivičnu odgovornost i teške posledice po druge", upozorio je ministar i izrazio zadovoljstvo što se sprovode aktivnosti uništavanja malokalibarskog oružja. 

Stefanović je ukazao da još traje proces legalizacije i pozvao je građane, koji imaju ilegalno oružje u posedu, da ga donesu u policijsku stanicu i spreče da ono bude deo izvršenja krivičnog dela.

"Sada je trenutak, dok traje legalizacija, da bez krivične odgovornosti građani mogu da predaju oružje policijskoj stanici i da se reše tog tereta", podvukao je Stefanović.

Predstavnik UNDP Karla Herši istakla je da akcije uništavanja oružja čine Srbiju boljim i bezbednijim mestom.

Ukazala je da održivi razvoj ne može da se postigne bez mira, a cilj UNDP je da pomogne održivom razvoju i zato podržava ovakve akcije.

Herši je istakla da to predstavlja i poseban doprinos smanjenju rodnog nasilja, jer, kako je ukazala, statistike pokazuju da jedna od tri žene biva ubijena malokalibarskim oružjem.

Predstavnik Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt ističe da akcija uništavanja oružja pomaže da se od Srbije napravi bezbednije mesto.

"Kao što se pokazalo u drugi mestima to što posedujete oružje kući ne znači da ste bezbedniji, već manje bezbedni", poručio je Benedikt.

Benedikt je najavio da će EU nastaviti da podržava ove akcije, rekavši da Unija želi da čitav kontinent bude bezbedniji.

Ukazao je da je pre nekoliko nedelja postignut dogovor oko finansija za naredne tri godine.

 

 

Ako Fijat ode

Brnabić: Vlada Srbije nije ni proamerička, ni proruska, nego prosrpska

Kragujevac nakon prekida štrajka: Sve je manje para i ljudi sve lošije žive

Brnabić: Vlada rešena da stvara modernu Srbiju

Vučić zadovoljan posetom SAD, Trampu obećao najbolji doček

EU da pokaže ZB da ima šanse za članstvo

Srbija želi snažniju motivaciju za evrointegracije

Apelacioni sud odbacio optužnicu za Srebrenicu, stopira se suđenje 

Parada ponosa 17. septembra u Beogradu 

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button