glavniBanner


www stranac.net
 


 

 

Konferencija Srba srednje Evrope

Izvor: stajerske novine

Datum: 02.12..2013

 

Auto-servis porodice Milanovic u El Pasu

 

Predstavnici Srba iz osam evropskih zemalja učestvovali su na Konferenciji dijaspore srednje Evrope, održanoj u Pragu od 28. do 30. novembra. Razmatrane su teme: status srpske zajednice, učenje srpskog jezika, status srpskih škola, kao i očuvanje nacionalnog identiteta i tradicije Srba u zemljama srednje Evrope.

Branka Kubeš, predsednica Srpskog udruženja Sveti Sava iz Praga, inicijator i organizator Konferencije pozvala je u Prag predstavnike Srba iz osam država Srednje Evrope na trodnevnu radnu konferenciju, na kojoj su delegati raspravljali o aktivnostima koje bi Srbi trebalo da sprovedu u cilju što kvalitetnijeg života na tim prostorima.

Konferencija je održana u prostorijama Srpskog kulturnog centra u Pragu od 28. do 30. novembra, a prisustvovali su: Maja Mitrović, ambasador Srbije u Češkoj Republici, Vukman Krivokuća, pomoćnik direktora Kancelarije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, Zvonko Šošević, savetnik Kancelarije, Vladimir Skalski, potpredsednik Svetskog saveza Slovaka, Zdenjek Opatšril, Češko-moravski slovenski savez i Mihal Dzjuba, Svekozački savez Čeških zemalja i Slovačke.

U Prag su doputovali i Dragan Stanojević iz Ukrajine, predsednik Skupštine Dijaspore, Zvonimir Jovanović iz Švajcarske, potpredsednik Skupštine Dijaspore, delegati - Marinko Markov, Ognjan Krstić, Rajko Kornja iz Rumunije, Nikola Todorović i Rade Bakračević, predstavnici iz Slovenije, Zoran Aleksić iz Austrije, Dragan Jakovljević iz Mađarske, Đuro Plavšić i Miodrag Kreculj iz Nemačke, Branka Kubeš, Rade Luković i Ratko Škorić iz Češke, Stane Ribič i Matea Bucalo iz Slovačke i kao počasni član Milutin Mićović, delegat Skupštine dijaspore za Crnu Goru.

Razmatrane su teme: status Srba, učenje srpskog jezika, status srpskih škola i očuvanje identiteta i tradicije Srba u zemljama srednje Evrope.

Srbi, koji žive na svih pet kontinenata, u nekim zemljama imaju status nacionalne manjine, gde, uz državnu pomoć, mogu da rade na očuvanju srpske kulture i jezika. Srbi imaju status nacionalne manjine u Mađarskoj i Rumuniji a od pre nekoliko godina i u Češkoj i Slovačkoj.

Predstavnici priznatih srpskih manjina Branka Kubeš iz Češke i Stane Ribič iz Slovačke preuzeli su inicijativu za pomoć Srbima iz Slovenije, Nemačke, Austrije i Italije u naporima za ostvarivanje statusa nacionalne manjine.

Veliku stručnu pomoć učesnicima konferencije pružili su Vukman Krivokuća, pomoćnik direktora i Zvonko Šošević, savetnik Kancelarije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu.

Zaključke Konferencije su svi delegati jednoglasno prihvatili:

1. Odlučeno je da se preduzmu zajednički koraci koji će voditi ka ostvarivanju statusa nacionalne manjine u zemljama u kojima Srbi to nisu ostvarili - Nemačkoj, Austriji, Švajcarskoj i Republici Sloveniji.

2. Konstatovano je da nastava na srpskom jeziku najbolje funkcioniše u Rumuniji i Mađarskoj, odnosno u srpskim gimnazijama u Temišvaru i Budimpešti, koje su deo državnog školskog sistema. Dopunska nastava je najbolje organizovana u Švajcarskoj, a sporadično, uprkos velikim potrebama, u Nemačkoj. U Češkoj Republici, Slovačkoj Republici, Republici Sloveniji i Republici Austriji ne postoje zvanične škole za učenje srpskog jezika. Ustanovljeno je da je nedostatak nastavnog kadra, adekvatno i pravovremeno finansiranje škola i redovno obezbeđivanje udžbenika, problemi koje što pre treba rešiti. Odlučeno je da se traži dostavljanje bukvara i drugih nastavnih sredstava za srpske đake u Švajcarskoj i drugim zemljama gde za to postoji potreba.

3. Jednoglasno je ocenjeno da negovanje srpske tradicije i očuvanje identita predstavljaju prioritet srpskih zajednica u državama Srednje Evrope, u čemu je pomoć matice neophodna.

š za organizaciju Konferencije, koja će se dugo pamtiti među Srbima iz Dijaspore.

4. Ukazana je potreba da se razmena ideja i informacija započeta na ovoj konferenciji, nastavi i putem elektronske komunikacije. U cilju održavanja kontinuiteta ove konferencije, učesnici su predložili organizovanje skupa o medijima u Srednjoj Evropi.

Učesnici konferencije ukazali su na važnost uključivanja zvaničnih institucija Republike Srbije u rešavanju položaja Srba u Srednjoj Evropi.

Izložba dečjih likovnih radova

Pre početka konferencije otvorena je izložba slika, koje su deca iz Srbije naslikala na temu Narodne nošnje i kola mog naroda, a nagrađene su na međunarodnim konkursima u celom svetu. Izložbu slika omogućilo je Srpsko kulturno društvo Štajerska zajednica iz Maribora. Autor izložbe je Mihailo Lišanin iz Celja a organizator Rade Bakračević iz Maribora.

R.B.


 

Jubilej srpskog pozorišta u Mađarskoj

Dve nagrade za „Prolećna sunca“ u Barseloni

Srpska diplomatija na ispitu

Gase se lektorati srpskog jezika u svetu

Srbija otvara još tri ambasade

Nagrada za glavnu žensku ulogu „Zverinjaku“

RARIS u Beču predstavio potencijale istočne Srbije

"Prosvjeta" ugostila Slavomira Gvozdenovića

Stoiljković i dalje na čelu DPSM

Sa Srbima iz Hrvatske

Kako privući investicije dijaspore

Srpski filmski festival u Adelaidu

Srbi iz Rusije u pokretu Evroazija

U Rumuniji sve manje Srba

Srpski proizvodi u Beču

Šesti Dani srpske kulture u Pragu

Slavka Drašković u Moskvi

Hilandar u Parizu

Dijaspora je najveći investitor

Dijaspora na Sajmu knjiga

Počeo sedmi OFSET

Umetnost Srbije i Balkana u Švajcarskoj


HTML Comment Box is loading comments...
 

 

Kontakt / Uslovi koriscenja

 

 

[Naslovna] [Servis]