glavniBanner


www stranac.net
 


 

 

Dijaspora je najveći investitor

Izvor: evn

Datum: 23.10..2013

 

Auto-servis porodice Milanovic u El Pasu

Srpska dijaspora je jedna od deset najdarežljivijih prema svojoj matici. Svetska banka je u poslednjem istraživanju, naše zemljake svrstala na osmo mesto po količini novca koji tokom godine pošalju u zavičaj. I dalje u svetu najviše deviza iz inostranstva šalju emigranti iz Indije (70 milijardi) i Kine (60 milijardi dolara), a od evropskih zemalja, više od nas rođacima pomažu samo Ukrajinci i Rumuni.

Dok smo po doznakama na osmom mestu u svetu, kada su u pitanju investicije srpske dijaspore u maticu, Srbija je nalazi na začelju. U većini zemalja odnos investiranja i doznaka je 50 prema 50, a u Srbiji kapital koji stiže iz dijaspore ima odnos 90 odsto za doznake prema 10 odsto za investicije.

U našoj zemlji direktno ili indirektno dijaspora „izdržava“ oko 800.000 ljudi, a najveći deo doznaka dolazi iz Austrije, Nemačke, Švajcarske, SAD i Francuske. Novac koji stigne neformalnim kanalima, u džepovima rođaka, prijatelja i kovertama preko vozača autobusa je i dalje veliki i pretpostavlja se da je po sumi jednak formalnim kanalima. Praktično, uz pomoć novca koji stiže iz dijaspore, živi oko 11 odsto građana ove zemlje.

Učešće doznaka u BDP naše zemlje u poslednjoj deceniji je čak 2,5 puta veće od direktnih stranih investicija! Doznake u proseku čine 13,7 odsto BDP. Dijaspora je mnogo važnija za ovu zemlju od svih stranih ulagača i Međunarodnog monetarnog fonda zajedno.

Pomoć od roditelja, baba, deda, tetaka, ujaka i ostalih rođaka, uglavnom se troši za plaćanje računa, kupovinu hrane i opremanje domaćinstva.

Kao što nikada nije utvrđen ni približan broj naših emigranata, tako je i količina novca koji iseljenici šalju u Srbiju neprecizna.

Dragoljub Rajić, direktor Unije poslodavaca Srbije smatra da se novac dobijen od naše dijaspore ne može posmatrati u kontekstu investicija, ali je jasno da bi bez ovog popunjavanje porodičnog budžeta, prema analizi koja je ranije rađena, on bio tanji za oko 25 odsto da nije takvih doznaka.

STIGLE MILIJARDE

Za prvih sedam meseci ove godine, prema podacima Narodne banke Srbije, u novcu, poklonima i ostalim transferima u Srbiju su stigle 1,73 milijarde evra. U istom periodu lane iseljenici su formalnim kanalima, odnosno preko računa, poslali 1,55 milijardi evra. Prema podacima Svetske banke, koja je pokušala da izmeri i neformalne kanale, godišnje u Srbiju stigne od 5,5 do 5,6 milijardi dolara.

Z.R.

novosti.rs


 

Dijaspora na Sajmu knjiga

Počeo sedmi OFSET

Umetnost Srbije i Balkana u Švajcarskoj

Pola Balkana u parlamentu Australije

Mesec srpske kulture u Mađarskoj

Srpske bajke na engleskom jeziku

Nedelja srpskog filma u Izraelu

Dani srpske kulture u Rumuniji

BiH, popis i "na reč"

Austrija, ima li mesta za Srbe u parlamentu

Draškovićeva poziva Srbe da izađu na popis u BiH

O penzijama u Beču i Lincu

Bratimljenje Skadarlije i Monmartra

"Kristalna koala" Zdravku Šotri

U čast 1700 godina Milanskog edikta

Srpski kandidati za austrijski parlament

Za državljane BiH koji žive u inostranstvu

Zaposlimo Srbiju


HTML Comment Box is loading comments...
 

 

Kontakt / Uslovi koriscenja

 

 

[Naslovna] [Servis]