glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

migranti-grcka zagreb
rs5
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Koliko Srba ima u Evropi?

izvor: agencije  foto:                                                                                                  25.09.2016.

dijaspora srbi

Projekat Omladinskog centra za demokratiju iz Niša, koji je finansijski podržala Uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu realizovao je analitičar Miodrag Kreculj iz Minhena, koji se pitanjem pronalaska modaliteta za uspešno sprovođenje popisa dijaspore bavi decenijama u nazad.

Svaki pokušaj popisa dijaspore na samom startu suočava se sa problemom definicije: ko je srpska dijaspora?

Da li su to ekonomski migranti, generacije 60-ih godina dvadesetog veka, koje su napustile tadašnju SFRJ? Oni koji su u svet otišli 90-ih posle raspada te iste države? Ili u današnje vreme, pre svih, mladi ljudi, koji napuštaju Srbiju u potrazi za boljim poslom i obrazovanjem u nekom od svetskih poslovnih ili univerzitetskih centara?

Važno je pitanje i kako definisati Srbe u regionu koji u državama u kojima žive vode borbu za status konstitutivnog naroda ili nacionalne manjine?

Miodrag Kreculj se, upravo zbog ovih nejasnoća, i kompleksnosti, u svom istraživanju ograničio na srpske državljane sa regulisanim boravišnim, radnim i socijalnim statusom (rezidenata) dužim od godinu dana u zemljama boravka i njihove potomke, stalno prijavljene na teritoriji Srbije, sa biračkim pravom ili zadovoljenjem najmanje jednog od datih uslova uprkos ličnom opredeljenju trajnog boravka van Srbije.

"Svi popisi koji su do sada vršeni dali su rezultat koji apsolutno obeshrabruje i zbunjuje. Počev od zvaničnog popisa 2011. koji je ustanovio da je u srpskom rasejanju 313 hiljada naših građana, što je apsolutno van pameti. U društvu i javnosti kurziraju maksimalističke i minimalističke verzije. Od pomenute verzije od 313 hiljada do maksimalističke verzije, koju sam pronašao u štampi, da Srba ima između 4,5 i 11,5 miliona što je opet sa svoje strane jedna apstrakcija koja teško može da bude prihvaćena" kaže za Program za dijasporu RTS autor projekta Midorag Kreculj. " Polazna tačka za rešavanje popisa dijaspore je izglasavanje Zakona o popisu. To znači da se odrede resursi, da se odrede rokovi, da se odredi metodologija popisa".

Podaci prikazani ovim projektom prikupljeni su iz aktuelnih evidencija statističkih/demografskih zavoda i instituta domicilnih zemalja. Istraživanje Miodraga Kreculja pokazalo je da se ovako dobijeni podaci u značajnoj meri razlikuju od podataka kojima raspolažu srpska diplomatsko-konzularna predstavništva i crkvene zajednice u Evropi. To je još jedno upozorenje da se strategija popisa dijaspore mora što pre osmisliti i sprovesti na zvaničnom državnom nivou Republike Srbije.

Projekat Popis srpske dijaspore u Evropi- u državama EU, Švajcarske i Norveške dokument je koji može biti od velikog značaja, i zato će biti dostupan svim diplomatskim institucijama, organizacijama lokalne uprave i samouprave, državnim i nevladinim organizacijama, ali i organizacijama i pojedincima iz rasejanja.

Koliko nas ima u Evropi?

Po rezultatima projekta Popis dijaspore u Evropi ( zemljama EU, Švajcarske i Norveške) najbrojnije su srpske zajednice u SR Nemačkoj (220 908), Austriji (186 807), Švajcarskoj (78 092), Francuskoj (48 571) i Italiji (43 811). Iako vlada mišljenje da je srpska dijaspora u skandinavskim zemljama među brojnijim dijasporama, po zvaničnim podacima statističkih tj. demografskih instituta ovih zemalja, na području Skandinavije Srba ima ukupno 11 493 (Švedska - 6 776, Norveška - 4 012, Finska - 705). Najmanje popisanih Srba je u Estoniji (14), Letoniji (5) i Litvaniji (2).

 

 

Đukić Dejanović: Plan povratka važan kao i saradnja s onima koji su otišli

Ulaz u Šengen možda će se plaćati

Benedikt: Šanse da azilanti iz Srbije ostanu u EU su nula

Nema novih odeljenja dopunske nastave

Ministar Vukosavljević na sajmu knjiga u Pekingu/Austrijsko ministarstvo nagradilo srpsku istraživačicu

Srbi u Rumuniji najbolje organizovani

Doznake dijaspore u 2016. 1,1 milijarda evra!

Ekonomsko uključivanje dijaspore ključno za novu vladu

U Nemačkoj 50.000 Srba na socijalnoj pomoći

BH dijaspora kao neiskorišten rudnik zlata

Podela ambasada: Slovencima vila u Braziliji

Ostavinska rasprava Srbije i Hrvatske, da li je moguć dogovor?

U Rim ide Dačićeva šefica kabineta ili pomoćnik?

1.800 knjiga za biblioteke u dijaspori

Studenti posetili ambasade Češke i Francuske

Ambasade otvorile vrata za mlade

Dijaspora može pomoći umetnicima iz matice

Doznake iz dijaspore značajnije od stranih direktnih investicija

Konkursi za sufinansiranje

Austrijski zakon o azilu na udaru kritika

Zapadni Balkan na listi "sigurnih zemalja"

Odalović: Pojednostaviti proceduru glasanja dijaspore

Glasanje u 22 zemlje, na 37 birališta: "Putuje" 8.471 glas

Bizel: Redefinisati pojam migrant

Glasanje u inostranstvu

Osniva se Matica srpska u dijaspori

Izložba "Tesla-čovek budućnosti" gostuje u Sloveniji

Srbi iz regiona traže veću pažnju matice

Javni poziv za nacionalna priznanja

Besplatna pravna pomoć PIO Fondova Srbije i Austrije

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert