glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Izložba povodom 50 godina od prve Gitarijade u NBS

izvor: agencije  foto: tanjug                                                                                  18.06.2016.

izlozba

BEOGRAD - Izložba "Električari šansa - 50 godina od prve Gitarijade u Beogradu" autora, istoričara Dragana Miloševića, otvorena je danas u Atrijumu Narodne biblioteke Srbije, u prisustvu učesnika te "Gitarijade" 1966. godine, ali i nastup mlade grupe "Drugo rođenje".

Na izložbi su predstavljene originalne fotografije iz legata Branibora Debeljkovića, koje se čuvaju u Narodnoj biblioteci Srbije, fotografije iz lične arhive Tomislava Peterneka, kao i isečci iz dnevne i nedeljne štampe koji su pratili ovaj događaj u periodu od januara do marta 1966.

Postavka obuhvata 10 tematskih panoa i nekoliko tablet računara na kojima je Milošević, uz pomoć dizajnera Branka Đukanovića, predstavio veliki materijal do koga je došao istražujući pisanu štampu, spojivši, kako kaže, svoj posao u Narodnoj biblioteci i ljubav prema muzici.

"Pokušali smo da izimitiramo zidne novine iz šezdesetih godina prošlog veka, a opet smo 21. vek predstavili sa tablet računarima", objasnio je Milošević ideju koncepta izložbe.

To je dopunjeno nastupom benda "Drugo rođenje" koji je izveo svoju autorsku kompoziciju, a zatim i pesmu "Pogledaj kroz prozor" sastava "Elipse".

Kompozitor i pobednik "Gitarijade" sa sastavom "Elipse" Zoran Simjanović rekao je Tanjugu da se mnogo toga o "Gitarijadi" setio iz fotografija i tekstova do kojih je došao kada su obeležavali 50 godina od prvog okupljanja "eletričara".

"Želeo sam da napravimo na Sajmu novu Gitarijadu gde bi klinci svirali muziku iz šezdesetih godina, ali nismo uspeli da nađemo producenta koji bi to finansirao, pa smo završili samo sa razgovorom na televiziji. Gledajući tada te slike utvrdio sam, na primer, da se to dešavalo u hali 3, a ne u hali 1, u kojoj je bila druga Gitarijada", ispričao je Simjanović.

On se seća da je hala 3 bila krcata tri dana što se do tada nije dešavalo osim na državnim priredbama.

"Kao klincima nama je bilo zabavno to što smo pobedili, ali zapravo nismo ni shvatali zapravo šta je to. Prvi put se desilo da jedna rok grupa bude na naslovnoj strani Novosti, pa smo shvatili da je to mnogo ozbiljnije nego što smo mislili", istakao je Simjanović.

Onda ih je pozvao Kokan Rakonjac da učestvuju u njegovom, danas kultnom, filmu "Nemirni".

"Zoran Hristić je pisao muziku. Ja ga upoznam sa aranžmanima za rok sastav i on me pita: Šta ti studiraš? Ja kažem prava, a on meni: Ti nisi normalan, upiši muzičku akademiju. I ja tako okrenem svoj život za 180 stepeni", rekao je Simjanović.

Rok kritičar i novinar Petar Janjatović, koji je u vreme održavanja prve "Gitarijade" imao 10 godina, seća se da je fascinirano gledao na "Dnevniku" snimke sa tog događaja i to mu je delovalo kao da su se "pomešali raj i pakao".

"Te scene ljudi koji vitlaju sakoima, jedni druge dižu na ruke, to je klincu od 10 godina izgledalo potpuno fascinantno i činilo mi se da se zaista dešava u drugom svetu, a dešavalo se tri i po kilometra od moje kuće", ispričao je Janjatović Tanjugu.

Iz današnje perspektive, taj događaj vidi kao prekretnicu. "S jedne strane mnogi su intenzivno krenuli da pljuju po rokenrol kulturi, u NIN-u i sličnim ozbiljnim državnim novinama, a sa druge strane, omladinska štampa koja je u tom trenutku počela polako da se zalaufava, dobila je pogonsku snagu, krila, za čitav taj pokret", ističe Janjatović.

On smatra da je teško praviti poređenja između "Gitarijade" i današnjih muzičkih manifestacija.

"Neki bi rekli da je današnjim generacijama Exit ono što je ondašnjim bila Gitarijada. I ne bi mnogo pogrešili. Uživanje u muzici, druženju, komuniciranju, razmenjivanje telefona, adresa i tragovi ostaju", ocenio je Janjatović.

Povodom izložbe, 23. juna, u Atrijumu će biti organizovana tribina "Gitarijada i (savremene) babaroge", na kojoj će učestvovati Zoran Simjanović, Nikola Nešković, Slobodan Tišma i Aleksandar Raković.

 

 

 

Nebojša Bradić: "Nemanjići" će promeniti sliku o Srbiji

Srbija i Kosovo: Umetnošću protiv predrasuda

Na ovogodišnjem Belefu 30 programa

S one strane duge: Odlazak Milorada Mandića Mande

K. Mitrovica: Sabor kulturnog stvaralaštva Srbije

Fuzija džeza i ruske tradicije sa Urala na Nišvilu

Počinje festival "Dev9t"

Bjelogrliću 50 miliona

120 godina od prve filmske projekcije u Srbiji

Najbolji film Bosifesta "Gabor","Restartu" jos jedna nagrada

Otvoren Forum kulturnih i kreativnih industrija Kine i centralne i istočne Evrope

Propao pokušaj preprodaje Avala filma firmi iz Hong Konga!

Steriju dobili "Pijani"

Otvoren "Bosifest 2016" pod sloganom "Snaga kreativnosti"

Otvoren festival "Miredita, dobar dan" - Bekimu u čast

Uskoro radovi na Ušću

Zlatni vitez za kratki film "Zatvorska molitva"

Vlado Žabot: Kapitalizam ne voli kulturu

Vladimir Veličković: Kako su me cenzurisali u Kini

Preminuo glumac Đorđe Jelisić

U Aleji zaslužnih građana sahranjen Bata Živojinović/Veliki broj prijatelja na komemoraciji Bati Živojinoviću

Studija o cenzuri Radine Vučetić "Monopol na istinu"

Preminuo Bata Živojinović

Dimitrijević: Snaga Balkanike u tome što svi imaju mogućnost da daju

Noć muzeja: Noć u kojoj je svetlela cela Srbija

Noć muzeja  širom Srbije

Puca film zbog para

Severna Mitrovica i Zvečan: Energije različitog tipa na festivalu džeza

Budva: Upitno održavanje 30. Grada teatra

Miloševiću i Kovačeviću Gran pri "Beldoksa"

Andrić ispod cenzusa

Srpska produkcija na Kanskom marketu

Ivan Ivanji: Ispovest o lepom životu u paklu

U Gračanici počeo 52. festival pozorišta Srbije

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert