glavniBanner

 

 


www stranac.net
 

 

 

Fajman: Nećemo ograditi Austriju/Ivanišević: Nemačka finansira gradnju privremenog centra, spremni smo da prihavatimo oko 3.000 izbeglica/Preševo: Granicu od ponoći prešlo više od 5.000 migranata

izvor: agencije foto:                                                                                         01.11.2015

migranti555 

Fajman: Nećemo ograditi Austriju

Austrijski kancelar Verner Fajman poručio je danas da se Austrija neće ograditi i da ne očekuje izbegličku katastrofu.

"Mi ne gradimo zidove i nećemo ograditi Austriju", naglasio je on u intervjuu bečkom dnevniku "Esterajh".

Fajman je objasnio da u vladi ne postoji dogovor u vezi zida na slovenačkoj granici.

"Ministarka unutrašnjih poslova će predočiti koncept kako namerava da poboljša kontrole na granici. Međutim, još ga nije predala, a tako ni plan o ograđivanju. Zidovi unutar Evrope, kao što vidimo na slučaju Mađarske, vode samo ka tome da bivaju zaobiđeni", podvukao je on.

Prema njegovim rečima, alternativa bi bile "čekaonice" - kontrolisani prostor za čekanje gde se mogu registrovati i snabdevati izbeglice, pre nego što budu dalje raspoređene.

Fajman podvlači da je važno obezbeđivanje spoljnih granica EU.

"Moramo Tursku i Grčku da uverimo da treba zajedno bolje da kontrolišu svoje granice. Pored toga, neophodni su nam hot-spotovi u Grčkoj gde bi izbeglice, koje imaju pravo na azil, mogle podneti zahtev, a odatle bi bile raspodeljene na zemlje EU", objasnio je on.

Fajman smatra da ni tu zidovi ne bi pomogli, jer većina izbeglica dolazi preko mora, a humanitarnu katastrofu zbog izbegličkog problema potpuno isključuje.

"Ne vidim da ćemo biti suočeni sa katastrofom zato što preduzimamo veliki broj koraka kako bi se smanjio talas izbeglica", kazao je Fajman, uveren da će doći do smanjenja broja izbeglica, ali da će taj problem trajati i "neće biti okončan za Božić".

"Naš cilj mora biti da se okonča rat u Siriji i moramo učiniti sve da ljudi mogu da ostanu u regionu time što bi gradili škole, poboljšali infrastrukturu i učinili humanijim izbegličke kampove", naglasio je on.

Fajman je objasnio da svega pet odsto izbeglica, koje ulaze u Austriju, žele i da ostanu u toj zemlji, dok ostalih 95 procenata nastavlja put ka Nemačkoj i Švedskoj.

Ivanišević: Nemačka finansira gradnju privremenog centra, spremni smo da prihavatimo oko 3.000 izbeglica

Državni sekretar u Ministartsvu rada Nenad Ivanišević izjavio je da Vlada Nemačke finansira izgradnju privremenog prihvatnog centra u Subotici. Srbija spremna da obezbedi privremeni centar za smeštaj oko 3.000 migranata

Državni sekretar u Ministartsvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević izjavio je danas da Vlada Nemačke, preko humanitarnih organizacija, finansira izgradnju privremenog prihvatnog centra u Subotici i da je Srbija spremna da obezbedi privremeni centar za smeštaj oko 3.000 migranata koji se, veruje, neće duže zadržavati u zemlji.

 U Srbiji mogu da se obezbede privremeni centri za smeštaj oko 3.000 migranata, ali se ne očekuje njihovo duže zadržavanje u tim centrima, rekao je Ivanišević u Subotici.

 On je dodao da je prihvatni centar u Kanjiži delom zatvoren zbog nekorišćenja, a delom zbog toga što su u njemu šatori, za koje nadležni smatraju da nisu prikladni za smeštaj u zimskom periodu.

 Zbog toga, kako je rekao, Vlada Nemačke preko humanitarnih organizacija finansira izgradnju privremenog prihvatnog centra u Subotici.

 "Mi očekujemo, ukoliko se ova kriza nastavi, a sve tendencije govore da hoće, da u Srbiji možemo da obezbedimo privremene tačke za pružanje pomoći za oko 3.000 ljudi, jer će i kretanje biti usporeno i onda postoji potreba da se ta pomoć pruži ne kao do sada u šatorima, nego da to bude u čvrstim objektima", rekao je Ivanišević Tanjugu.

 On ne može da kaže da li će i u kojoj meri objekat u Subotici biti iskorišćen, dok migranti i dalje prolaze i prolaziće kroz Srbiju, bez namere da se duže zadržavaju.

 Ivanišević naglašava da u Subotici danas nema migranata – ni u parkovima, ni na autobuskoj stanici, ni na napištenoj ciglani gde su skrivali godinama, već je najveće opterećenje u Šidu.

 "Manji prihvatni centar ćemo urediti u Adaševcima, pre Šida, na Železničkoj stanici..., kada počne realizacija dogovora hrvatskog ministra unutrašnjih poslova i našeg ministra unutrašnjih poslova u vezi voza koji će ići iz Šida za Hrvatsku. Dakle, sve dok ta ruta funkcioniše, mi ne pretpostavljamo da će uopšte biti dužeg zadržavanja, ne samo u Subotici nego uopšte u Srbiji”h, rekao je on.

 Državni sekretar dodaje da se ruta može promeniti jedino u slučaju eventualnog zatvaranja neke od granica, za šta se nada da se neće desiti, ali naglašava da i u tom slučaju ne očekuje duže zadržavanje migranata u Srbiji.

 "Migranti nemaju nameru da ostaju ovde, mi ni ne želimo da ih zadržavamo na silu. Naravno, nikada to nismo ni želeli", zaključuje Ivanišević.

Preševo: Granicu od ponoći prešlo više od 5.000 migranata

migranti77

Na granici Srbije i Makedonije i danas je nastavljen priliv izbeglica sa Bliskog istoka, gde je od ponoći granicu prešlo pet-šest hiljada izbeglica

Na granici Srbije i Makedonije i danas je nastavljen priliv izbeglica sa Bliskog istoka, gde je od ponoći granicu prešlo pet-šest hiljada izbeglica.

Ahmed Haljimi iz Crvenog krsta za Preševo izjavio je Tanjugu da je preko tog graničnog prelaza od ponoći prošlo pet do šest hiljada izbeglica, koliko ih kako kaže, svakodnevno dolazi.

On je dodao da njihov prihvat ide nesmetano, da se registruju po planu i da ima dovoljno hrane i higijenskih sredstava, a da im ovih dana i lepo vreme ide na ruku.

Do Prihvatnog centra u Preševu izbeglice iz Makedonije stižu preko Miratovačkog polja, koje se nalazi neposredno uz makedonosku granicu, a gde je takođe formiran privremeni kamp sa šatorima za smeštaj i pružanje prve pomoći.

Kada je u pitanju granica sa Bugarskom, prema podacima Vesne Todorov iz Crvenog krsta za Dimitrovgrad, tu granicu

Situacija je po pitanju broja izbeglica daleko mirnija, jer kako kaže Todorov, taj broj je uobičajen svakog dana.

 

 k

 

Težište tenzija na relaciji Ljubljana-Beč/Balkan zavisi od Nemačke

Standard: Izbeglička kriza destabilizuje jugoistočnu Evropu/Austrija gradi ogradu na granici sa Slovenijom

Cerar: Slovenija u teškoj situaciji, verujem u solidarnost/Ostojić: U Hrvatskoj samo odmorišta

Austrijska granica: Izbeglice probile ograde/Junker u nedjelju iznosi plan rješenja/Turska: Brisel mora ispuniti obećanja

Slovenija posrće pod teretom izbeglica /Izbjeglice neprestano pristižu u Opatovac

Evropa saziva samit, Balkan grca pod talasom izbeglica/Cerar: Saradnja s Austrijom dobra, s Hrvatskom ne

Slovenija: Parlament ovlastio slanje vojske na granicu/U Hrvatsku u utorak ušlo više od 6.300 izbjeglica

"Delo": Ili arbitraža, ili haos na nemirnom Balkanu

Slovenija postavlja ogradu na Bregani

Slovenija spremna da udomi 2.000 izbeglica/Istraživanje: Vladu podržava 20 odsto Slovenaca

Slučaj Piranski zaliv: Slovenija odluku o arbitru prepušta Arbitražnom sudu

Brglez: Nema razloga za dramu

EK: Sporazum Slovenije i Hrvatske izvan kompetencija EU/Slovenija: Hrvatska ne može da izađe iz arbitraže

Slovenački mediji:Hrvatska je sporu sa svim susedima

Danas: Slovenija da plati milionsku odštetu Zastavi

Bivša premijerka Slovenije optužena za zloupotrebu položaja

IFIMES: Neizbežne smene u bezbednosnom sektoru BiH i RS

Slovenija zbog Grčke gubi 1,8 milijardi evra?

Ljubljanska banka od 2016. isplaćuje staru deviznu štednju

Haradinaju vraćen pasoš, očekuje se da dođe na Kosovo

Slovenija: Ramuš Haradinaj uhapšen po nalogu Srbije

Slovenija: Muke po novinarima, neizvesnost vreba

Slovenija donosi zakon o isplati štediša iz BiH

"Delo": Moguće pogoršanje odnosa Slovenije i Hrvatske

Slovenija zatražila od Srbije povratak kulturne baštine

Štediše prijete blokadom Ljubljanske banke

Slovenija: Profesorski honorari uzdrmali Cerarovu vladu, ministarka za 11 godina dobila 640.000 evra

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert