glavniBanner

 

 


www stranac.net
 

 

 

Evropa saziva samit, Balkan grca pod talasom izbeglica/Cerar: Saradnja s Austrijom dobra, s Hrvatskom ne/U BiH strahuju od eskalacije izbegličke krize

izvor: agencije foto:                                                                                           21.10.2015

migranti11

 

Evropa saziva samit, Balkan grca pod talasom izbeglica

BEOGRAD - Više od hiljadu izbeglica probilo je danas prolaz na granici između Hrvatske i Srbije Berkasovo-Bapska, dok je nekoliko desetina njih prešlo reku Sutlu na granici Hrvatske i Slovenije, a predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker sazvao je za nedelju u Briselu hitan sastanak lidera Zapadnog Balkana i nekih članica EU u vezi sa tom krizom.

U međuvremenu je i na granici Slovenije i Austrije zavladao haos, pošto je nešto iza podneva reka ljudi krenula prema Gracu, odnosno prema unutrašnjosti Austrije, a policija koja je do tada pokušavala da uvede red, na kraju je digla ruke od svega, navodi hrvatski "Jutarnji list".

Niske temperature i šatori koji gore još su više otežali nedaće hiljada izbeglica koji, zaglavljeni na graničnim prelazima, pokušavaju da nastave put preko Zapadnog Balkana koji se muči pod teretom "domino efekta" nakon što je Mađarska blokirala granicu sa Hrvatskom u petak u ponoć.

Na graničnom prelazu Srbije i Hrvatske Berkasovo danas oko 10.40 sati nije bilo izbeglica iz bliskoistočnih država, dok ih je u Prihvatnom centru u Preševu bilo stotinak.

Predstavnik kancelarije UNHCR u Beogradu Mirjana Milenkovski rekla je Tanjugu da je na prelazu Berkasovo prenoćilo više od 3.000 muškaraca žena i dece iz Sirije, Iraka, Avganistana i drugih država.

Izbeglice su jutros probile prolaz na granici između Hrvatske i Srbije Berkasovo-Bapska nakon što je više od hiljadu njih, koji su celu noć probdeli kod Berkasova, odlučilo da zaobiđe hrvatsku policijsku kontrolu, te preko polja, kroz voćnjake i vinograde uđe u Hrvatsku, objavio je portal zagrebačkog "Jutarnjeg lista".

Taj list tvrdi da hrvatskih policajaca nije bilo dovoljno da zaštite putni prelaz od reke ljudi, a svedoci navode da su izbeglice začuđeno pitale u čemu je problem i zašto je granica zatvorena.

S druge strane, desetine izbeglica, među kojima je bilo žena i dece, prešlo je rano jutros reku Sutlu, na granici Hrvatske i Slovenije, gde je više od hiljadu njih dovezeno vozom iz Hrvatske, posle čega su upućeni da granicu pređu pešice.

Lutajući po nepoznatoj teritoriji i hladnom vremenu, neki od njih su došli do reke Sutle, koju su pregazili ili preplivali iako je temperatura bila oko nule, prenela je agencija AP.

Potom su izašli na blatnjave rečne obale, gde ih je sačekala slovenačka policija.

Za to vreme, kako javlja Index.hr, u Brežicama u Sloveniji gori kamp prepun izbeglica, dok mediji navode da izbeglice pala vatru da bi se grejali, a pojedini i da oni to čine namerno izazivajući požar. Kamp je, dodaju, pun vojske i policije.

U međuvremenu, grupe od nekoliko stotina izbeglica nastavljaju da ulazi u Sloveniju na njenoj 670 kilometara dugoj granici sa Hrvatskom, navodi slovenačka policija, prenosi STA.

 Slovenački parlament usvojio je rano jutros zakon kojim je ovlastio vojsku da pomogne policiji u čuvanju državne granice pošto je na hiljade izbeglica preplavilo zemlju, a premijer Miro Cerar najavio je da će Slovenija danas zvanično zatražiti od EU policijsku i finansijsku pomoć.

On tvrdi da se Hrvatska ne pridržava operativnih dogovora o broju izbeglica koje šalje u Sloveniju, dok saradnju s Austrijom u tom pogledu vidi kao veoma dobru.

U međuvremenu, vlasti Bosne i Hercegovine sigurne su da će se izbeglički talas preliti i na tu zemlju ukoliko Hrvatska odluči da zatvori svoju granicu sa Srbijom i takav razvoj događaja smatraju veoma opasnim, rekao je danas zamenik direktora Službe za poslove sa strancima BiH Izet Nizam.

 S obzirom na tekuću vanrednu situaciju u zemljama na migratskom putu preko Zapadnog Balkana, Junker je za nedelju po podne sazvao sastanak lidera zemalja na migrantskoj trasi, u pokušaju da obezbedi bolje koordinisanje njihovog protoka iz zemlje u zemlju.

Sastanku u Briselu će, kako je saopštila EK, prisustvovati šefovi država i vlada Srbije, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Rumunije, Bugarske, Austrije, Nemačke i Mađarske, kao i predstavnici luksemburškog predsedavanja EU, UNHCR i zajedničke evropske granične službe FRONTEKS.

Cerar: Saradnja s Austrijom dobra, s Hrvatskom ne

cerar_6

LJUBLJANA - Slovenački premijer Miro Cerar tvrdi da se Hrvatska ne pridržava operativnih dogovora o broju izbeglica koje šalje u Sloveniju, dok saradnju s Austrijom u tom pogledu vidi kao veoma dobru.

"Od članice Evropske unije očekivao bih drukčije ponašanje", kritičan je Cerar prema susednoj Hrvatskoj u izjavi nemačkom dnevniku "Velt".

 Predsednik slovenačke vlade napominje da je u stalnom kontaktu s hrvatskim kolegom Zoranom Milanovićem, ali da na "radnom nivou" nema komunikacije i saradnje koja je u aktuelnoj migrantskoj krizi potrebna.

Cerar tvrdi da se Hrvatska ne drži dogovora o prelazima granice i broju izbeglica, a saradnju s Austrijom pohvaljuje i to "na svim nivioma".

"U osnovi, Austrija dopušta ulazak izbeglica iz Slovenije, ali ne u onom broju i onom brzinom kojom one dolaze nama", objašnjava premijer i dodaje da je Slovenija mala zemlja koja ne može da reši evropski izbeglički problem, prenela je Hina.

Cerar podseća da je Slovenija najmanja država na balkanskoj ruti, što ograničava kapacitete kontrole granice i prijema izbeglih osoba.

"Pozivamo EU i sve članice da se teret migracijskog toka pravednije raspodeli", poručio je slovenački premijer, uz zaključak da je potrebna koordinacija svih država i da dugoročno problem treba rešavati tamo gde je i nastao, odnosno u Siriji, Iraku i Avganistanu.

Slovenački parlament usvojio je rano jutros zakon kojim je ovlastio vojsku da pomogne policiji u čuvanju državne granice, pošto je na hiljade izbeglica preplavilo zemlju.

Slovenija je, kako je sinoć potvrdio Cerar, dobila i obećanje Evropske unije da će joj za zaštitu njene šengenske granice odobriti pomoć u opremi za policiju, policijske kadrove, ali i finansijsku podršku.

U BiH strahuju od eskalacije izbegličke krize

sarajevo_1

SARAJEVO - Vlasti Bosne i Hercegovine sigurne su da će se izbeglički talas preliti i na tu zemlju ukoliko Hrvatska odluči da zatvori svoju granicu sa Srbijom i takav razvoj događaja smatraju veoma opasnim, potvrdio je danas  zamenik direktora Službe za poslove sa strancima BiH Izet Nizam.

 On podseća da izbeglice imaju samo jedan cilj, a to je stići do zapadne Evrope i pritom biraju one rute koje im ostaju otvorene, navodi sarajevski "Dnevni avaz".

Ukoliko dođe do zatvaranja hrvatsko-srpske granice u BiH najveći priliv izbeglica s Bliskog istoka očekuju iz pravca Srbije prema Bijeljini i dalje prema Bosaskoj posavini, jer je riječ o ravničarskom terenu bez prirodnih prepreka.

Nizam ističe da je to ruta koju bi izbeglice mogle da koriste do zime, a nakon toga bi se mogli zaputiti i preko Kosova i Crne Gore, pa opet prema BiH.

Zbog sve komplikovanijeg stanja i procena da bi izbeglička kriza mogla dodatno da eskalira i pogodi države regiona, BiH je za iduću sedmicu predložila sastanak s čelnicima policije i bezbednosnih službi Hrvatske, Srbije i Crne Gore.

Sastanak bi, prenosi Hina, trebalo da bude održan u Trebinju, gde je i regionalna policijska kancelarija za vezu koju su ranije uspostavile BiH, Srbija i Crna Gora.

 

 k

 

Slovenija: Parlament ovlastio slanje vojske na granicu/U Hrvatsku u utorak ušlo više od 6.300 izbjeglica

"Delo": Ili arbitraža, ili haos na nemirnom Balkanu

Slovenija postavlja ogradu na Bregani

Slovenija spremna da udomi 2.000 izbeglica/Istraživanje: Vladu podržava 20 odsto Slovenaca

Slučaj Piranski zaliv: Slovenija odluku o arbitru prepušta Arbitražnom sudu

Brglez: Nema razloga za dramu

EK: Sporazum Slovenije i Hrvatske izvan kompetencija EU/Slovenija: Hrvatska ne može da izađe iz arbitraže

Slovenački mediji:Hrvatska je sporu sa svim susedima

Danas: Slovenija da plati milionsku odštetu Zastavi

Bivša premijerka Slovenije optužena za zloupotrebu položaja

IFIMES: Neizbežne smene u bezbednosnom sektoru BiH i RS

Slovenija zbog Grčke gubi 1,8 milijardi evra?

Ljubljanska banka od 2016. isplaćuje staru deviznu štednju

Haradinaju vraćen pasoš, očekuje se da dođe na Kosovo

Slovenija: Ramuš Haradinaj uhapšen po nalogu Srbije

Slovenija: Muke po novinarima, neizvesnost vreba

Slovenija donosi zakon o isplati štediša iz BiH

"Delo": Moguće pogoršanje odnosa Slovenije i Hrvatske

Slovenija zatražila od Srbije povratak kulturne baštine

Štediše prijete blokadom Ljubljanske banke

Slovenija: Profesorski honorari uzdrmali Cerarovu vladu, ministarka za 11 godina dobila 640.000 evra

Slovenija: 80.000 potpisa za referendum o gej brakovima

Slovenija legalizovala gej brakove

Janez Janša privremeno na slobodi

Slovenija spremna da plati dug štedišama iz Srbije, Hrvatske i BiH

Slovenačkom vladom nezadovoljno 70 odsto birača

Janša poslanik u zatvoru do odluke Ustavnog suda

Violeta Bulc umesto Alenke Bratušek

Potočnik umesto Alenke Bratušek?

Janši potvrđena kazna

Pahor dao mandat Ceraru

Ljubljana: Jaka levica sa Cerarom

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert