Đoković preko Štrufa do drugog kola/ Nišioka zaustavio Đerea

izvor; agencije       foto: vn                                                          20.01.2020.

Novak-00000

Đoković preko Štrufa do drugog kola

Novak Đoković je savladao Nemca Jan-Lenarda Štrufa sa 3:1 (7:6, 6:2, 2:6, 6:1) i plasirao se u drugo kolo Australijan opena. Naredni rival našeg tenisera je bolji iz duela u kome igraju Japanac Tasumo Ito i Indijac Prajneš Gunesvaran.

Namučio je Nemac Lenard Štruf branioca titule na prvom Grend slemu u sezoni, ali je iskustvo pobedilo i Novak ide dalje

Đoković je krenuo u odbranu titule na Australian openu teže od očekivanog. Nemac Lenard Štruf ga je namučio do pobede, naročito u prvom setu, ali je drugi teniser sveta slavio na kraju sa 3:1 (7:6, 6:2, 2:6, 6:1)

Imao je Đoković prednost u prvom setu od 5:2 i činilo se da će lako da povede sa 1:0. Međutim, Nemac je napravio brejk, pa odbranio svoj servis gem i smanjio razliku na 5:4 što je dovelo duel u egal. Odličan je Štruf bio i u novom gemu: osvojio ga je bez izgbljenog poena i izjednačio 5:5, što nije bilo po volji Novaku.

Nastavio je Đoković sa svojim odličnim servisom, poveo 30:0, pa asom i sa 40:0, ali je potom izbacio lopticu u aut (40:15) i iskortistio tek drugu gem loptu kojom je prekinuo osvajački niz Nemca – 6:5.

Nije se Štruf predavao. Poveo je sa 30:0, Novak je smanjio na 30:15, Nemac je osvojio i novi poen 40:15, pa osvojio i sledeći za izjednačenje 6:6 i ulazak u taj-brejk. Prvi set je do taj-bejka trajao 42 minuta.

Naljutio se Novak. Poveo je sa 3:0 u taj-brejku, ali je izgubio četvrti poen neiznuđenom greškom 3:1. Brzo se vratio 4:1. Međutim, Štruf se iznova približio Đokoviću 4:3, a potom i na 5:4 – Novak je sam pravio greške.

Imao je Novak dve set lopte pri rezultatu 6:4 u taj brejku i iskoristio je drugu – 7:6 (7:5). Taj-brejk su igrači osam minuta.

Drugi set je Đoković počeo sigurnije, ali je i Štruf bio na nivou igre u svojim servis gemovima. Novak je poveo sa 3:1, a Nemac je smanjio na 3:2 gemom u kom je izgubio samo jedan poen.

E onda je Novak počeo da se koncentriše i zaigrao. Osvojio je svoj servis gem za 4:2, a potom napravio i brejk oduzevši gem protivniku bez izgubljenog poena – 5:2. U svom servis gemu drugi teniser sveta je poveo sa 40:0, zatim ga je Nemac namučio i uzeo mu dva poena, ali je Novak uspeo da osvoji gem, a sa njim i set – 6:2. Drugi set je trajao duplo kraće od prvog.

U trećem setu dominirao je Štruf, a uzbuđenje u njegovoj loži bilo je na vrhuncu. Nemac je odmah napravio brejk i poveo sa 2:0. Imao je Đoković svoje šanse, ali ih nije koristio kako ume što ga je koštalo “agonije”... Novi brejk je Štrufa doveo do razlike od 4:2 i na krilima prednosti Nemac je osvojio i treći 5:2, pa i četvrti set za redom što mu je donelo i osvajanje trećeg seta – 6:2.

A onda, u četvrtom setu, Novak kao da se naljutio. Silovito je osvajao gemove i na kraju uzeo set sa 6:1 što mu je donelo i prvu pobedu u odbrani titule.

"Festival" brejkova, Nišioka zaustavio Đerea u prvom kolu

Momak iz Sente tako je nastavio sa slabim partijama u Melburnu, pošto niti jednom nije uspeo da prođe prvo kolo, ali je sada imao nekoliko prilika.

Duel na terenu broj 15 obeležio je veliki broj brejkova, njih čak 14, što je na kraju više prijalo Japancu.

Niko nije mogao da pretpostavi da će biti takva situacija nakon prvog seta, u kojem je prevagu odneo samo jedan brejk. Nišioka ga je napravio u sedmom gemu iz četvrtog pokušaja, što mu je bilo dovoljno da za 44 minuta povede 1-0.

Od tog trenutka Đere je zaigrao agresivnije što mu se isplatilo, delom i zbog činjenice da je servis postao sve slabiji faktor u ovom meču.

Do izjednačenja je došao preokretom u drugom setu, da bi u trećem dozvolio protivniku da brzo ode na 4:0 i povratka nije bilo.

Međutim, najbolju priliku propustio je u četvrtom – tri puta je gubio prednost brejka i to odmah pošto bi ga napravio, pa je pobednika odlučio taj-brejk. U njemu je Jošihito bio dominantan i završio posao za nešto manje od tri sata.

Đere je napravio mnogo više vinera u odnosu na protivnika (41:15), ali je i mnogo više grešio – čak 68 neiznuđenih grešaka, naspram 37 Nišioke.

Trenutno 71. teniser sveta će u sledećoj rundi igrati protiv Danijela Evansa, koji je izbacio Mekenzija Mekdonalda nakon velikog preokreta, dok mu je projektovani rival u trećem kolu Novak Đoković.

Australijan open igra se od 20. januara do 2. februara, nagradni fond je 71 milion australijskih dolara, a titulu brani upravo Đoković.