glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

ograda11 zagreb sednica vlade
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Bosna i dalje ima najskuplje lekove u regionu

izvor: evn foto: vn                                                                                                  22.10.2016

lekovi_

U Bosni će i dalje lekovi biti ubedljivo najskuplji u regionu, jer Stručni savet Agencije za lekove i medicinska sredstva BiH ni ove sedmice nije uspeo da se dogovori o načinu određivanja cene lekova na bosanskohercegovačkom tržištu.

Zbog nepostojanja Pravilnika u BiH, građani i fondovi zdravstvenog osiguranja ostaju bez više od 100 miliona maraka koji idu u džepove farmaceutskih firmi. Najveći gubitnici su građani, koji pojedine lekove plaćaju i po nekoliko puta skuplje nego što oni koštaju u Srbiji, Hrvatskoj ili Sloveniji. Takav je primer antibiotika širokog spektra, "hemomicina" od 500 ili 250 miligrama, koji u BiH košta 14,70 KM, dok je u Srbiji čak sedam puta jeftiniji i može se kupiti za 2,30 KM. Ni pacijenti u BiH koji se leče od neke nervne bolesti nisu u boljoj situaciji. Tako na primer lek "ropinirol" u Srbiji košta 24,6, u Hrvatskoj 32,81, a u BiH čak 51,87 KM.

Prilikom pokušaja da se konačno reši problem oko cena lekova na tržištu, u institucijama BiH je "zapelo" pri određivanju koeficijenata, koji su ključni za formiranje cena lekova i dogovor je pao da se savet ponovo sastane za 15 dana i razmotri predlog koeficijenta.

Agonija oko usvajanja Pravilnika o načinu kontrole i oblikovanja cena lekova BiH traje već skoro godinu dana. Dokument se nalazi u Savetu ministara BiH od novembra prošle godine, ali nije dobio "zeleno svetlo".

Agencija za lekove i medicinska sredstva BiH izradila je dokument, ali je sada problem u podzakonskim aktima koji će regulisati cenu lekova.

Iz pomenute agencije  je potvrđeno da su očekivali da koeficijent bude određen na sastanku protekle sedmice, ali da se očigledno nastavlja se problem oko formiranja novih cena lekova u BiH.

- Predlog je bio da se cena leka formira na način da se uzmu cene tog leka u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji, saberu, zatim podele sa tri, pa pomnože sa koeficijentom 1. Dobijeni rezultat bio bi maksimalna veleprodajna cena leka u BiH. Ali članovi stručnog saveta traže da se množi sa 0,95 i tu je nastao problem - kažu u Agenciji.

I upravo zbog ovih peripetija, kažu u Agenciji, tržište BiH i dalje ostaje bez regulisane cene lekova.

- Država nema maksimalne veleprodajne cene lekova. Farmaceutske kompanije formiraju cene po svom nahođenju. Usvajanje Pravilnika je i dalje u magli i niko konkretno ne može reći kad će biti usvojen. Do kraja godine sigurno neće. Ali i kad se usaglase podzakonski akti oko cena, onda će Pravilnik morati da ide na potvrđivanje u Ministarstvo finansija i trezora BiH, Direkciju za evropske integracije, Kancelariju za zakonodavstvo BiH i u Agenciju za ravnopravnost polova BiH. I tek kad prođe sve ove institucije, dobiće "zeleno svetlo" - kažu u Agenciji.

Lazar Prodanović, član Stručnog saveta Agencije za lekove i medicinska sredstva BiH, potvrdio je kratko za "Novosti" da očekuje da se za 15 dana ovo telo dogovori oko koeficijenta i da se konačno krene prema usvajanju Pravilnika.

JEDINI U EVROPI

Usvajanje pravilnika o cenama lekova opstruiše se već nekoliko godina, zbog čega je Bosna i Hercegovina jedina zemlja u Evropi koja nema taj dokument.

novosti.rs

 

Nastavljena saslušanja zbog organizvanja referenduma u RS/Grubišić: Uskoro drugi poziv Dodiku na saslušanje

Izetbegović ponovo o poništavanju izbora u Srebrenici/CIK BiH odbacila 11 zahteva za ponistenje i ponavljanje izbora

Osuđenici u foteljama načelnika/Glasačka logika u BiH: Jedi hljeba, al podrži 'svoje'

Izetbegović: Zašto postavljate takva pitanja/Babo ponovo na čelu Velike Kladuše/Gradonačelnik Zenice: Biću pravedan i nepristrasan/Na lokalne izbore u BiH izaslo blizu 54 odsto biračkog tela

Izbori u BiH: Za jedne 'biti ili ne biti' za druge 'gore biti neće'

Zašto je suspendovan glavni tužilac BiH Salihović?

Arapi će za dve godine glasati u BiH

Uskoro saslušanja u vezi sa održavanjem referenduma u RS/Vigemark: A sada je vreme za prava pitanja/Kocijančić o referendumu u RS

Zveckanje oružjem na Balkanu

Prihvaćen zahtev BiH za članstvo u EU

Tri zanimljive tačke izbora u BiH

Kako je BiH postala šampion korupcije na Balkanu

Bh. politička zbilja: Igre sa živcima i životima ljudi

Rijaset optužio RS da ruši mir

Građani: Ako ne bude izbora, biće referenduma o otcepljenju

Konačno usaglašen Mehanizam koordinacije u BiH

Dogovor Dodik – Izetbegović: A gdje je tu Čović?

Dogovor Izetbegović - Dodik odblokirao put ka EU i novac MMF-a/I Dodik i Izetbegović na udaru opozicije zbog dogovora

Ko koči saradnju u borbi protiv terorizma?

Reforme u BiH: Bolji život na čekanju

Balkanski povratnici iz Gvantanama

Izetbegović i Čović dogovorili treći entitet u BiH?

Presse: Kako je Balkan postao regrutni centar Islamske države

Popis u BiH sporan i za manjine

Čović: BiH nije država bošnjačkog naroda/Ivanić: Bez rešenja problema, Predsedništvo samo tehničko/Izetbegović: RS nikako da obuzda svoje nasilnike

Žrtve genocida u drugom planu

Popis u BiH: Nacionalnost važnija od pismenosti

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert