glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

dacic-dzonson ivanic_1 milo9
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Atelje 212 slavi 60 godina, Brstina: Dužnost su nam čuda

izvor: agencije  foto: tanjug                                                                        12.11.2016.

atelje 212

BEOGRAD - Pozorište Atelje 212 započelo je svoj život pre tačno 60 godina premijernim koncertnim izvođenjem Geteovog “Fausta” u režiji Mire Trailović, u kome su igrali Marija Crnobori, Mata Milošević, Viktor Starčić i Ljubiša Jovanović, u maloj sali stare zgrade “Borbe” u kojoj je bilo samo 212 stolica u gledalištu.

Pojava Ateljea 212 značila je prekretnicu u pozorišnom životu ne samo Beograda, već i ovog dela Evrope, a osnovano je kao pozorište u kome bi se igrala nova avangardna drama.

"Meni je značio jako puno, ostvarenje snova, život u životu, poziv da se preispitujem, inspiraciju da drugome dam, sve to sam učio od onih koji su pre mene živeli, radili i stvarali u Ateljeu 212, mučili se i radovali, podstakli publiku da se zaljubi u njihov rad", ističe aktuelni upravnik tog pozorišta Branimir Brstina.

Tokom 60 godina Atelje 212 je kroz svoje predstave, pisce i reditelje, a naročito kroz svoje velike glumce, izraslo u jedno od najznačajnijih pozorišta sa ovih prostora.

"Mislim da to nije moglo veštački da se stvori, to se stvorilo ozbiljnim vrednostima i naša dužnost danas je da te vrednosti sačuvamo. Svi koji žive i rade ovde pokušavaju da dosegnu koliko je moguće te nevidljive plafone koji svake noći izmiču te ih je sve teže dohvatiti", rekao je Brstina Tanjugu.

Atelje 212 je bilo prvo pozorište u Istočnoj Evropi koje je igralo "Čekajući Godoa" Semjuela Beketa (1956), a veliki uspeh te predstave otvorio je vrata čitavom nizu drugih avangardnih drama i autora te su tako dela Sartra, Foknera, Joneska, Kamija, Pintera, Adamova, Ruževiča, Džojsa, Žaria, T.S. Eliota, Vitraka, Šizgala, prvi put prikazana pred jugoslovenskom publikom na toj sceni.

"Smernice koje su davno postavljene su jasne i vidljive svakome čak i onome ko ne zna da objasni šta je Atelje 212", kaže Brstina i naglašava važnost mladih koji "kroz svoju nesigurnost i ulaženjem u jednu toplu sigurnu kuću zajedno sa gledaocima pokušavaju da dosegnu ono što je vredno da drugima daju".

"Volimo da prihvatimo mlade koliko je to moguće i da u ovoj besparici koju živimo učinimo sve da njihovo studiranje ne bude besmisleno. Zajednica u ovoj maloj kući mislim da može da učini čuda i ta čuda su dužnost ovog pozorišta", dodao je upravnik Ateljea 212, koji je nasledio na tom mestu svoje prethodnike Miru Trailović, Ljubomira Draškića, Nebojšu Bradić, Svetozara Cvetkovića, Kokana Mladenovića, Ivanu Dimić.

Pozorište Atelje 212 je otkrivalo i nove domaće pisce i igralo komade Brane Crnčevića, Aleksandra Popovića, Dušana Kovačevića, a Brstina podvlači da je u tradiciji tog teatra značajna karika komedija.

"To su većinom bile ozbiljne komedije, dramske komedije, poetske komedije, političke, blesave komedije - komedija u svojoj širini i svim podžanrovima kojima se može poslužiti svaki reditelj i svaki glumac. S druge strane, obradovati gledaoca i malo ga izvući iz muke iz koje dolazi u našu salu, smatramo jednim od važnih koraka kojima koračamo kroz ovu našu istoriju", rekao je Brstina.

Na inicijativu Mire Trailović i Jovana Ćirilova, u Ateljeu 212 nastao je 1967. godine festival Bitef.

Taj teatar je i danas okrenut otkrivanju novih domaćih dramskih tekstova i promovisanju drama vodećih evropskih i američkih autora, a Brstina smatra da mu je mesto "na vrhu".

"Kada kažem na vrhu mislim na brdo koje nema svoju potpuno čvrstu podlogu. Sva pozorišta pokušavaju da budu na vrhu, umetnost je takva, čovek želi da stremi i leti. Svi koji učestvujemo u umetničkom popravljanju sveta, treba da pojurimo ka svojim vrhovima, sa pogledima ka visini, gde postoje novi vrhovi na kojima sede oni koji su nas stvorili", naglasio je Brstina.

 

Prvi Jesenji pozorišni festival Emira Kusturice

Potresne slike planete

Srpski izdavači u Zagrebu

Nišvil traži od Grada ugovor na tri godine

Narodno pozorište: Gatalica novi predsednik Upravnog odbora

Knjiga Slavoja Žižeka "Protiv dvostruke ucene“

Dušan Kovačević: Srpski narod polako nestaje

Sajam knjiga posetilo 188.409 ljudi

Pobedila je, ipak, knjiga

Vladislav Bajac: Sudbina pojedinca državi ništa ne znači

Konferencija: Tek predstoji realizacija reprografskih prava

Božić: Na Bemusu ne sipamo vodu u klavir

Novi Sad Evropska prestonica kulture 2021.

Romčević: Možda ćemo iz Evrope bežati u Siriju

Bajić: Vraća se ideja nacizma i agresije

Otvoren 5. Gete fest

FAF raspisao konkurs za volontere

Čiji je naš jezik?

Preminula glumica Jagoda Kaloper

"Urnebesna tama“ najbolja predstava 50. Bitefa

Međunarodni sajam knjiga od 23. do 30. oktobra

Počeo 50. Bitef

Beogradski džez festival od 26. do 30. oktobra

"Koštana" ruši tabue

48. BEMUS u znaku klavira i srpskih autora

Žilnikovoj "Teri" preti gašenje

Gran pri Zrinku Ogresti

Ljubiša Ristić sa ekipom predstavio "Tajnu crne ruke"

Štimac filmski Dobrica

Ristovski i Radović: Železnica nam je u krvi

U Negotinu otvoreni 51. „Mokranjčevi dani“

Venecija: Najbolji film "Žena koja je otišla" Lava Dijaza/Kusturica: "Na mliječnom putu" je moj politički testament

Otvorena 10. "Animanima"

U Veneciji i filmski „Fokus na Balkan“

Pakleno dobri filmovi na Paliću

DECENIJA OD SMRTI PETRA BANIĆEVIĆA: Mera glumačke otmenosti

Odluka AFUN: "Mašinovođa" vozi za Oskara

 

 

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert