glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Veliko interesovanje za izložbu o Mihajlu Pupinu

izvor: rts   foto: tanjug                                                                                                                  12.06.2016

pupin izlozba

 

Izložbu "Pupin - od fizičke do duhovne realnosti" autorki Aleksandre Ninković Tašić i Dušice Bojić do sada je videlo više od 50.000 posetilaca i više od 300 školskih grupa.

Još u martu svi termini za grupne posete popunjeni su do 18. juna, a škole uporno zovu sa željom da dovedu svoje učenike.

Zbog velikog interesovanja i činjenice da stručnim vođenjima sredom i subotom prisustvuje i dalje po stotinak posetilaca, Istorijski muzej je, zahvaljujući donaciji "Elektroprivrede Srbije", po drugi put produžio izložbu i to do kraja godine, a Nenad Beljinac iz marketinga muzeja kaže uz osmeh da je izgleda "pupinizacija prerasla u pupinomaniju".

Posetioci od četiri do 95 godina svakodnevno otkrivaju zašto je FBI pratio Pupinov rad, saznaju sve o njegovim brojnim patentima, učešću u osnivanju NASE, o odnosu sa predsednikom SAD Vudrom Vilsonom, Nikolom Teslom, Albertom Ajnštajnom i drugim značajnim ličnostima tog vremena.

Ono što postavku čini jedinstvenim muzeološkim iskustvom je primena najnovijih tehnologija.

Upotrebom mobilnog telefona ili tableta, sa preuzetom besplatnom aplikacijom "Pupin" ili samim prisustvom posetioca u prostoru, svaki segment izložbe postaje interaktivan, kako bi se audio-vizuelnim sadržajima dodatno približio i ilustrovao život i rad svetski poznatog pronalazača.

Jedna oa autorki izložbe Aleksandra Ninković Tašić, koja je poslednjih 10 godina posvetila Pupinu, boreći se sa neverovatnom energijom i strašću da ime slavnog naučnika ponovo zaživi u Srbiji, podseća da je izložba trebalo da traje do 20. februara, ali da posetioci ne dozvoljavaju da se "Pupinova vrata zatvore".

"Deca dovode svoje mame i tate, mame i tate dovode svoje roditelje tako da vi vidite čitave porodice u tri generacije kako uživaju i raduju se različitim nivoima ove postavke, raduju se snazi Mihajla Pupina i čude se i rastuže se pred činjenicom kako smo uspeli da zaboravimo čoveka koji je sve što je imao, i svoj ugled i novac, uložio u jednu misiju - da pomogne srpski narod", ističe Tašićeva u izjavi Tanjugu.

Kaže da od kraja septembra, kada je izložba otvorena, vodi sve zainteresovane, subotom od 13 i 15 časova, kroz svet Mihajla Pupina - od pašnjaka rodnog Idvora do katedre na Kolumbija univerzitetu, prenoseći im svoju strast i zanos uz malu pomoć muzeologije budućnosti.

"Na postavci svako može ne samo da čuje reči Mihajla Pupina već i da dotakne zvezde, može da se javi na telefon, a njegove reči će se ispisivati, deca mogu da zaigraju ispred modela rengen aparata i vide svoje male kosture kako se pokreću. Postoji živa reč Pupinove majke, postoji Pupinova reč, reč naratora koji se uključuje na svakom koraku i sigurna sam da takav način predstavljanja, kroz proširenu realnost i uz svu moju strast, može da zaustavi modernog čoveka da pogleda izložbu", istakla je Tašićeva.

pupin izlozba2

 

Najveće zadovoljstvo za nju su svakako deca koja dolaze i ponovo se vraćaju, dovode svoje bližnje - "uče od najboljeg (Mihajla Pupina) i igraju se gledajući u svet budućnosti"

Ona naglašava da svako - od deteta od tri-četiri godine do čoveka od 95 godina biva na svoj način "zarobljen" i oduševljen Pupinovim svetom.

"Pi-ar muzeja kaže da nikad u životu se nije toliko javljao na telefon, svi pitaju za izložbu, da li je produžena, da li mogu doći ponovo. Pokazujemo da dobar, pametan i vredan model može postati zaista prava opsesija i fenomen u modernom naopakom društvu", rekla je Tašićeva i pozvala sve da dođu i spoznavaju reči Isidora Rabija, jednog od Pupinovih učenika - "sa Pupinom svet je bio lep".

 

 

 

Trideset godina molekularne genetike u Srbiji

Još 220 lekova o trošku države

Za mesec i po dana HPV vakcinu u Srbiji primilo 140 dece

U Srbiji 7.000 obolelih od multiple skleroze

Ko su najbolji IT poslodavci u Srbiji

Slušalice koje se automatski prilagođavaju uhu

Zračenje pacijenata biće po svetskim standardima

Kod Prokuplja postavljen najveći teleskop u regionu

Istraživanje: 15 odsto gradjana Srbije zadovoljno zdravstvom

Mundio mobajl - novi, virtuelni mobilni operator u Srbiji

Izložba "Doživi Teslu" u virtuelnoj realnosti

Srbija među vodećim zemljama Evrope po upotrebi antibiotika

Matematički genijalci otvaraju 60. Sajam tehnike

Bolji pristup veb uslugama za OSI i starije

3D štampa ‒ novi test za čovečanstvo

Preparati na bazi kanabisa uskoro i u Srbiji

Jeftiniji roming od 1. jula sa Crnom Gorom, BiH, Makedonijom

Butigan: Inspiracija, inovacija, provokacija, jedno novo iskustvo proširene realnosti

Vakcinacija najefikasniji vid borbe protiv zaraznih bolesti

Izrada klimatske strategije verovatno u junu

Šta Srbiji donosi Pariski klimatski sporazum

Profesor Li:Intervencija na srcu bez otvaranja grudnog koša

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert