glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Trideset godina molekularne genetike u Srbiji

izvor: rts   foto:  rts                                                                                                 01.06.2016

molekularna biologija

Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Univerziteta u Beogradu osnovan je zalaganjem istraživača Instituta za biološka istraživanja „Dr Siniša Stanković", Instituta za nuklearne nauke „Vinča" i Naučnoistraživačkog instituta „Galenika". Podršku kao suosnivač dao je današnji Biološki fakultet (BU), u to vreme Odsek za biološke nauke Prirodno-matematičkog fakulteta.

Od osnivanja, 1986. godine, u Institutu se sprovode osnovna istraživanja u različitim oblastima molekularne biologije i molekularne genetike, bazirana na genetičkom inženjerstvu, kao i mnogobrojna istraživanja čiji su rezultati primenjivi u biotehnologiji, farmaceutskoj industriji, medicini.

Institut je od osnivanja deo međunarodne mreže ICGEB (International Centre for Genetic Engineering and Biotechnology, Trst), sa kojom ima veoma uspešnu saradnju na planu istraživanja i obrazovanja.

Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo predstavlja jedan od vodećih instituta u regionu, kako u fundamentalnim tako i u primenjenim istraživanjima iz oblasti molekularne genetike, biotehnologije i biomedicine. Deo je Univerziteta u Beogradu od 2004. godine i predstavlja kvalitetnu nastavnu bazu za studente osnovnih i poslediplomskih studija.

Saradnja sa mnogobrojnim naučnim institucijama u zemlji i inostranstvu omogućila je stalni protok znanja i obuku kadrova u ovim oblastima nauke, veliki broj realizovanih projekata, a doprinela je i ugledu Instututa" ‒ rekla je prof. dr Jelena Begović, direktor IMGGI, i dodala ‒ „Ono u šta ulažemo velike napore jeste praćenje svetskih trendova, što nije nimalo lako danas. Stalno uvodimo nove tehnologije kako bismo mogli da radimo osnovna istraživanja, ali i da doprinesemo rezultatima koji su primenjivi u biotehnologiji, farmaceutskoj industriji, medicini".

Institut danas čini šest laboratorija u kojima se izvode osnovna istraživanja u molekularnoj genetici, biomedicini i biotehnologiji. U proteklih trideset godina u IMGGI je eksperimentalno i teoretski izvedeno ukupno 393 diplomska rada, magistarske i master teze i doktorske disertacije. U Instututu je zaposleno devedeset pet istraživača, među kojima šezdeset ima naučna zvanja.

Od osnovnih do primenjenih istraživanja

Po naučnim rezultatima i kvalitetu kadra i opreme, od svog osnivanja IMGGI predstavlja vodeću naučnoistraživačku instituciju u oblasti molekularne genetike u Republici Srbiji i regionu. Značaj i kvalitet naučnih istraživanja koja se realizuju u IMGGI ogleda se u više od osamsto naučnih radova koji su objavljeni u vodećim naučnim časopisima.

Kroz projekte iz fundamentalnih oblasti istraživači proučavaju organizaciju genoma i regulaciju genske ekspresije kod raznih organizama. Drugi deo aktivnosti IMGGI predstavljaju biotehnološki i komercijalni projekti, sa primenom u humanoj i veterinarskoj medicini, poljoprivredi, proizvodnji hrane i farmaceutskoj industriji.

Institut ima stalnu i uspešnu saradnju sa eminentnim zdravstvenim ustanovama u Srbiji i zemljama Balkana. Stečeno znanje primenjuje se za stalno unapređivanje medicinske prakse, kroz uvođenje savremenih metoda molekularne genetike u dijagnostiku naslednih poremećaja, maligniteta, retkih bolesti, kao i kroz razvoj farmakogenetičkih testiranja za procenu odgovora pacijenta na primenjenu terapiju.

U Institutu se radi i molekularna identifikacija i genotipizacija bakterija, konstrukcija jedinstvenih starter kultura za probiotičke mlečne napitke, jogurte i sireve, kao i kvantifikacija živih bakterija u različitim uzorcima.

Još jedna od bitnih aktivnosti Instituta jeste transfer tehnologija, tj. proces primene rezultata u svakodnevnom životu. Institut je postao i tehnološki inkubator, i pod svojim okriljem okuplja start-ap kompanije koje razvijaju, proizvode i plasiraju proizvode i nove tehnologije.

Tako smo uspostavili tehnologiju za utvrđivanje prisustva sastojaka životinjskog porekla u namirnicama, koji nisu navedeni na deklaraciji proizvoda široke potrošnje, a nedavno je razvijen i patentiran novi probiotički preparat koji treba da zameni antibiotike u lečenju crevnih infekcija kod domaćih životinja", rekla je dr Begović.

Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo dostigao je status vodeće naučne institucije u regionu u oblasti molekularne biologije, molekularne genetike i genetičkog inženjerstva. Ova „kuća nauke" je i ravnopravan partner u mnogobrojnim projektima sa najpriznatijim svetskim istraživačkim institucijama.

Plod međunarodne incijative

„Neposredan povod za osnivanje Centra za genetičko inženjerstvo, koji je kasnije prerastao u Institut, bila je jedna međunarodna inicijativa. Kada je genetičko inženjerstvo uzelo maha u svetu, Organizacija Ujedinjenih nacija za industrijski razvoj (UNIDO) htela je da formira veliki centar za genetičko inženjerstvo za zemlje u razvoju. Mene su angažovali da to ostvarim. Posle trideset godina vidi se da je to bio dobar izbor, jer smo uspešno sledili svetske trendove u ovoj brzorastućoj oblasti genetičkog inženjerstva, koja se sada zove genomika", rekao je prof. dr Vladimir Glišin, osnivač i prvi direktor Instituta.

 

 

 

Još 220 lekova o trošku države

Za mesec i po dana HPV vakcinu u Srbiji primilo 140 dece

U Srbiji 7.000 obolelih od multiple skleroze

Ko su najbolji IT poslodavci u Srbiji

Slušalice koje se automatski prilagođavaju uhu

Zračenje pacijenata biće po svetskim standardima

Kod Prokuplja postavljen najveći teleskop u regionu

Istraživanje: 15 odsto gradjana Srbije zadovoljno zdravstvom

Mundio mobajl - novi, virtuelni mobilni operator u Srbiji

Izložba "Doživi Teslu" u virtuelnoj realnosti

Srbija među vodećim zemljama Evrope po upotrebi antibiotika

Matematički genijalci otvaraju 60. Sajam tehnike

Bolji pristup veb uslugama za OSI i starije

3D štampa ‒ novi test za čovečanstvo

Preparati na bazi kanabisa uskoro i u Srbiji

Jeftiniji roming od 1. jula sa Crnom Gorom, BiH, Makedonijom

Butigan: Inspiracija, inovacija, provokacija, jedno novo iskustvo proširene realnosti

Vakcinacija najefikasniji vid borbe protiv zaraznih bolesti

Izrada klimatske strategije verovatno u junu

Šta Srbiji donosi Pariski klimatski sporazum

Profesor Li:Intervencija na srcu bez otvaranja grudnog koša

Srbija izvor IT talenata

Cilj naših biomedicinskih inženjera – mala kućna laboratorija

Biomasa neiskorišćeni potencijal Srbije

Australijski stručnjak Endi Radok o mladima i medijima

IT sektor, perspektiva srpske privrede

Klinika za urologiju počela saradnju sa AKH klinikom iz Beča

Domaći električni automobil verovatno već na idućem Sajmu

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert