glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

zica5 zagreb
rs5
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

UN kritikuju Makedoniju zbog odnosa prema migrantima/Cerar upozorava na opasnosti ponavljanja migrantske krize/Flekenštajn: Ne može samo Srbija da prima izbeglice

izvor: agencije  foto: tanjug                                                                                                                             23.09.2016

migranti8888

UN kritikuju Makedoniju zbog odnosa prema migrantima

NJUJORK - Visoki komesar UN za ljudska prava Zeid Raad al Husein kritikovao je danas Makedoniju zbog odnosa prema migrantima i pozvao Skoplje da okonča "sistemsku politiku proterivanja i privođenja".

Zeid je izrazio naročito zabrinutost za 180 migranata koji se nalaze u tranzitnim centrima u Tabanovcu nedaleko od granice sa Srbijom i Vinojugu kod grčke granice gde su zaglavljeni nakon zatvaranja balkanske rute.

On je rekao da ne postoje procene o "neophodnosti ili srazmerama njihovog de fakto pritvora".

Direktor centra Tabanovce rekao je za AP da 61 migrant živi u tom centru koji je otvorenog tipa te da stanari mogu da odu u svakom trenutku.

"Činimo sve što možemo da obezbedimo sve neophodnu zdravstvenu i drugu zaštitu", Stojanovski.

Cerar upozorava na opasnosti ponavljanja migrantske krize

LJUBLJANA - Slovenački premijer Miro Cerar danas je ponovo upozorio na opasnost obnove migrantske krize koja bi po njegovu mišljenju ugrozila evropsko jedinstvo.

Ponavljanje prošlogodišnje masovne migrantske krize ugrozilo bi EU ako države članice ne bi delovale jedinstveno, i dovela u pitanje opstanak EU, ali bi uspešno rešavanje migrantskog problema i delovanje na gašenje kriza u okolini, posebno nakon Bregzita i drugih kriza u evropskom susedstvu, pozitivno delovalo na razvoj evropske ideje, kazao je Cerar za Slovenačku televiziju.

Prema njegovim rečima, u sadašnjoj je situaciji s migrantima zatvaranje granica unutar EU-a i Sćengena sasvim nepotrebno, ali bi Slovenija ako bi se obnovio masovni dolazak migranata balkanskom rutom delovala odlučno i štitila svoju Šengensku granicu s Hrvatskom, "jer tako zahtevaju evropski propisi".

Ne samo da bi obnavljanje migrantske krize izazvalo zatvaranje unutrašnjih granica i međusobne svađe nego bi moglo izazvati sukobe među državama na Balkanu, ocenio je Cerar, prenosi Hina.

Cerar je kazao da su u Evropi u dvadesetom veku dva puta izbili veliki sukobi zbog evropskog nejedinstva, i da veruje kako to iskustvo ne bi trebalo ponoviti.

Flekenštajn: Ne može samo Srbija da prima izbeglice

Flekenštajn je izjavio da je saglasan sa stanovištem da Evropska unija ima dvostruke aršine u odnosu prema pojedinim državama, i dodao da to mora da se promeni jer "nam naši glasači to neće oprostiti".

Flekenštajn je istakao da je vidljiv drugačiji stav Brisela prema uslovima koje su morale da ispune Rumunija i Bugarska prilikom ulaska u EU, u odnosu na one koje mora da ispuni Srbija i ostale države kandidati za članstvo.

"Prema Rumuniji i Bugarskoj EU su rukovodila više političkim, nego kopenhagenškim kriterijumima. To je video i (premijer Srbije Aleksandar) Vučić, to vidi i Turska, ali to vide i moje komšije iz Hamburga", rekao je Flekenštajn.

On je dodao da je očekivano da se premijer Srbije razočara kada se ne ispoštuju potpisani dogovori, ali da treba obratiti pažnju i na to šta misle glasači i u državama članicama EU.

"Naši glasači nam neće oprostiti ako tako nastavimo, a za mene je važno šta kažu oni koji će glasati. Pravila su jasna i ako ih prekrišimo to nije dobro", rekao je Flekenštajn.

Evropski parlamentarac je dodao da je razumljivo što opada popularnost Evropskoj uniji u Srbiji, ali je ukazao na činjenicu da treba imati na umu da proces pridruživanja nije brz i da je za njega potrebno vreme.

Flekenštajn je objasnio da je to zato što građani ne vide i ništa im ne znači kada neko kaže da su otvorena poglavlja 23 i 24, već da je potrebno, kroz reforme, da vide da je, primera radi, pravosuđe efikasnije i brže.

Dodao je i da je potrebno i da Evropska unija učini vidljivijim sve što čini kako bi pomogla Srbiji na putu evrointegracija.

"Iako je novac veoma važan, nije stvar samo u njemu, već u povezivanju društava. Novac je ograničen čak i u EU, pa zato moramo da radimo na približavanju Evrope i njenih vrednosti građanima Srbije. Plašim se da se taj osećaj zajedništva gubi", ocenio je Flekenštajn.

Upitan da li ima informacije o tome da naredna poglavlja neće biti otvorena u oktobru, kako je najavljivano, zbog zastoja u dijalogu između Beograda i Prištine, Flekenštajn je rekao da ne zna da li je to istina, ali da je sigurno da Srbija neće biti primljena u EU sve dok postoje otvorena pitanja na Kosovu.

"Zato treba da se ubrza proces primene onoga što je dogovoreno, jer nije dovoljno da to bude samo na papiru. S druge strane, EU bi trebalo da ima u vidu da vam ne čini uslugu ukoliko vas prejako pritiska. Obe strane treba da budu razumne", rekao je Flekenštajn.

Kako je konstatovao, u svakom slučaju domaći zadatak na kraju mora da se završi.

On je dodao da se sa predstavnicima Srbije i kolegama narodnim poslanicima u Beogradu saglasio da je uloga naše zemlje u regionu konstruktivna i da se vide napori Vlade i građana, kako u migrantskoj krizi, tako i u održavanju regionalne stabilnosti.

Flekenštajn, koji je stalni izvestilac Evropskog parlamenta za Albaniju, rekao je da je uloga Srbije u odnosu s tom zemljom takođe konstruktivna i da je izgradnja poverenja dobra za budućnost.

Evropski parlamentarac je istakao i da su njegove kolege zadovoljne i reformama u Srbiji, ali da treba još uraditi kako bi se smanjila stopa nezaposlenosti.

"Treba videti šta vaša vlada može da učini, a šta mi možemo da pomognemo da Srbija bude atraktivnija za investitore. Ali, ove reforme vi ne radite da biste udovoljili Junkeru, već ih sprovodite za svoje građane i svoju zemlju", rekao je Flekenštajn.

On je zaključio da zemlje Evropske unije i Srbija mogu da budu prijatelji čak i ako Srbija ne sprovede reforme, ali da u tom slučaju neće biti u istoj uniji.

 

Optužnica protiv Gruevskog

Mogerini i Han pozdravljaju odluku o izborima u Makedoniji/Prevremeni parlamentarni izbori 11. decembra

Više od 460 migranata stiglo u Grčku iz Turske/Više hiljada migranata spašeno u blizini obale Libije/Češka do sada primila 12 izbeglica u okviru kvota /Berlin spreman za još 300.000 izbeglica

Otkriveno 49 ilegalnih imigranata u Makedoniji, Avganistanka se porodila na putu/Migranti ne odustaju od pokušaja ulaska u Mađarsku

Višemilionska šteta od olujnog nevremena u Makedoniji/Austrija Makedoniji pomaže sa pola miliona evra/Knjiga žalosti u Ambasadi Makedonije

Ko je odgovoran za posledice olujnog nevremena?/5.000 porodica u 12 naselja pretrpelo veliku štetu

Saniranje  posledica nevremena, 21 žrtva

Dan žalosti u Makedoniji/Dvadesetoro poginulo u nevremenu u Makedoniji

Najmanje 15 mrtvih u olujama i poplavama u Makedoniji

Izborni spisak sa imenom i slikom iz lične karte birača/Ambasador SAD najavio izbore u Skoplju

Mnogo više izbeglica u siromašnim nego u bogatim zemljama

Novi diplomatski pritisci međunarodne zajednice na Skoplje

Zaev: Izlazak na birališta 6. novembra?

Makedonski parlament odbio opoziv predsednika Đorđa Ivanova/Neizvesnost nakon tenzija u Skoplju

U Makedoniji sledi resetovanje Pržinskog sporazuma

Umesto "obojene revolucije", predstoje "gerilske akcije"/Šarena revolucija: Ostalo još pet dana za ispunjenje zahteva

Sud odlučio da se Gruevskom ne oduzima pasoš

Italijanska obalska straža spasila 2.000 migranata

Skoplje: demonstranti se probili do vlade i bacali farbu

Opozicija: Od ponedljka povlačimo crvenu liniju/Održan protest u Skoplju

BiH i Makedonija ostaju partneri SAD u borbi protiv terorizma

Zaev: Izbori mogu biti organizovani u oktobru

„Balkanski recept” za Ivanova

Skoplje: Opozicija protiv delimičnog ukidanja abolicije

Gruevski: Propao pokušaj SDSM da utiče na javno mnjenje/Parlament dobio zahtev za izglasavanje nepoverenja Ivanovu

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert